Okulları Dezenfekte Etmek İçin Gece Gündüz Çalışıyorlar

Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojisi Bölümü öğrenci ve öğretmenleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında okullar için temizlik solüsyonu üretiyor.
Manşet Haberleri - 14 Mart 2020 12:24 A A

Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojisi Bölümü öğrenci ve öğretmenleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında okullar için temizlik solüsyonu üretiyor.

Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde merkez ve ilçelerdeki eğitim kurumlarının talebini karşılamak için bakteri ve virüslere karşı solüsyon üretimi yapılıyor.

Son 3 gündür yoğun bir şekilde çalıştıklarını ifade eden Okul Müdürü Turan Altıok, “Dezenfekte solüsyonunun okullarımıza hızlı bir şekilde ulaşması için çalışıyoruz. Dün akşama kadar 10 ton dezenfekte ürün üretmişiz. Bunların tamamını ilimiz ve ilçelerimizdeki okullara ulaştırdık. Kamu kurumlarından talep eden olursa da geri çevirmemeye çalışıyoruz.” dedi.

Çevre illerden de yoğun talep aldıklarını belirten Altıok, “Birçok ilden aradılar. Şu anda o talepleri karşılama imkanımız yok. İki üç gündür telefonlarımız susmuyor. Akşam bir sayayım dedim, birçoğu tanımadığımız. Bir günde 200 kişi aramış. Onların tamamına elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz.” dedi.

Okulun Kimya Teknolojisi Bölümü alan şefi Murat Güneş de koronavirüse karşı Milli Eğitim Bakanlığının planlamasına göre, il ve ilçelerdeki okullara dezenfektan ürünü yetiştirmeye çalıştıklarını söyledi. Son birkaç gündür gece saatlerine kadar üretim yaptıklarını anlatan Güneş, “Milli Eğitim Müdürlüğünün araçlarıyla okullara dağıtımı gerçekleşmekteyiz. İki kimya öğretmenimiz ve 4 öğrencimizle temizlik solüsyonu üretimi yapıyoruz. Bunların dışında sıvı sabun, bulaşık deterjanı, çamaşır suyu, kireç çözücü de üretmekteyiz. Üretime katılan öğrencilerimize döner sermayeden ödeme yapılmaktadır.” diye konuştu.

Comments

comments

Bu haber 354 kez okundu.
Sponsorlu Reklam

Manşet Haberleri - 12:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.