‘ONLAR’ İSİM VATANDAŞ HİZMET DERDİNDE

Ağustos Ayı Meclis Toplantısı’nda gündeme getirilen Basın Anıtı’nın isminin ‘Uğur Mumcu Basın Anıtı’ olarak değiştirilmesi önerisi mecliste gerginlik yaratmıştı. İsim önerisi halk tarafından daha farklı bir eleştiriyle karşılandı. 1993 yılında Uğur Mumcu Basın Anıtı olarak dönemin CHP’li Belediye Başkanı Cahit Gürses tarafından yaptırılan anıtın ismi sonraki MHP’li Belediye Başkanı Metin Çobanoğlu döneminde ”Basın Anıtı” olarak […]
Genel - 5 Ağustos 2019 15:40 A A

Ağustos Ayı Meclis Toplantısı’nda gündeme getirilen Basın Anıtı’nın isminin ‘Uğur Mumcu Basın Anıtı’ olarak değiştirilmesi önerisi mecliste gerginlik yaratmıştı. İsim önerisi halk tarafından daha farklı bir eleştiriyle karşılandı.

1993 yılında Uğur Mumcu Basın Anıtı olarak dönemin CHP’li Belediye Başkanı Cahit Gürses tarafından yaptırılan anıtın ismi sonraki MHP’li Belediye Başkanı Metin Çobanoğlu döneminde ”Basın Anıtı” olarak değiştirilmişti. CHP’li meclis üyesi Seçkin Kolukırık’ın gündem dışı olarak sunduğu öneri geçtiğimiz ay kabul edildi ve ağustos ayı meclis gündemine taşındı. Oylama öncesi MHP grubu isim değişikliğine karşı çıktı. Gerekçe olarak ise bunun önünün alınamayacağı ve herkesin kendisine göre isim değişiklikleri isteyeceğini belirttiler. CHP grubu ise anıtın zaten Uğur Mumcu Basın Anıtı olarak yapıldığını ve itibarının iade edilmesi gerektiğini belirtti. Yapılan oylamada 17 kabul oyu, 12 ret ve 1 çekimser oy kullanıldı. Oy çoğunluğuna rağmen 3’te 2 çoğunluk sağlanamadığı için öneri kabul edilmedi. Yine aynı toplantıda CHP’li meclis üyesi Seçkin Kolukırık tarafından, zamanında belediye kavşağında bulunan ve meydana taşınan Atatürk heykelinin bazı parçalarının Kılıçlı Köprüsü’nden kaldırılarak Atatürk heykeline taşınması önerisi gelmişti.

Mecliste gerginlik yaşatan isim değişikliği önerisi vatandaşta ise farklı bir gerginliğe yol açtı. Basın Anıtı çevresinde oturan veya o yolu kullanan Kırşehirliler yol ve çevre bakım hizmetlerinin yapılmamasından şikayetçi. Yıllardır Basın Anıtı’na herhangi bir bakım yapılmadığı ve kaderine terk edildiğinden şikayetçi olan halk, değer vermenin isimle değil hizmet ile olacağından yana. Anıta gereken değerin verilmediğini, çevre düzenlemesinin ve yollarının yapılmadığını ifade eden vatandaş meclisten daha faydalı kararların çıkmasını bekliyor. Alt yapı çalışmalarının ardından yamalarla daha da bozuk hale getirilen yol için “Önce Anıta gereken değer verilsin, yollar yapılsın, düzenlemeler yapılsın ismi önemli değil” yorumları geliyor.

Anıt üzerinde boyalarla yazılan yazıların silinmemesi ve çevresine atılmış çöplerin toplanmaması vatandaşın tepkisine yol açıyor.

İŞTE BASIN ANITININ ŞU ANKİ HALİ VE MECLİS TARTIŞMALARI:

 

 

 

 

 

Comments

comments

Bu haber 5563 kez okundu.
Genel - 15:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.