OSMANLI MİNARESİNİN ŞEREFESİ “BOSNA” Srebrenitsa Katliamı

“Baba-Anne neredesiniz nereye baksam yoksunuz” Srebrenitsa katliamına yakılan ağıttan bir parça bu sözler. Sırp Katil Krasic’in emriyle başlayan “Krivaya 95” operasyonu ve Ratko Mladic komutasında “Osmanlıya karşı gerçekleştirdiğimiz ayaklanmanın anısına Türklerden intikam almanın vakti gelmiştir” dediği, Birleşmiş Milletler Barış gücünün güvenli bölge olarak el koyduğu saldırıdan bir gün önce 30 rehin askeri karşılığında şehri terk […]
Genel - 14 Temmuz 2017 17:24 A A

“Baba-Anne neredesiniz nereye baksam yoksunuz”

Srebrenitsa katliamına yakılan ağıttan bir parça bu sözler.

Sırp Katil Krasic’in emriyle başlayan “Krivaya 95” operasyonu ve Ratko Mladic komutasında “Osmanlıya karşı gerçekleştirdiğimiz ayaklanmanın anısına Türklerden intikam almanın vakti gelmiştir” dediği,

Birleşmiş Milletler Barış gücünün güvenli bölge olarak el koyduğu saldırıdan bir gün önce 30 rehin askeri karşılığında şehri terk edip kasaba etrafındaki Sırp kuşatmasına rağmen Müslümanların elinde ki silahları güvenlik gerekçesiyle topladığı Barış Gününün Hollandalı Komutan Karreman tarafından iki yıldır yiyecek, tıbbi malzeme alınmayarak açlıktan ölümlerin çoktan başladığı Srebrenitsa Katliamı.

3 Ocak 1993’de kuşatılan, 4 Nisan 1993’de BM Barış Gücü tarafından birlik yerleştirilerek ambargo ve kuşatmanın devam ettiği

Top, tank, ağır silahlar, keskin nişancıyla zaten ölüm gölgesi altında zulme uğrayan şehre Hollandalı Askerlerin kendisine sığınan insanları teslim etmek kadar aşağılaşan halleriyle bölgeyi Sırp vahşilerine vermiş ve Sırp katiller dans ederek, kahkahalar eşliğinde esir aldıkları 10 Bin insanın  8372’sini hunharca katletmiş, kimlikleri belli olmasın diye de cesetlerininin parçalanarak  64 ayrı toplu mezara konulduğu acılı topraklar.

Lahey Adalet Divanı katliamın Soykırım olduğunu tanıdı ve Mladic baş sorumlu olarak 10 ayrı suçtan sadece 40 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Tarihin en büyük soykırımlarından birisinin müsebbibi  Avrupalılar olurken bu vahim cinayetin onurlu mücadelesi yine aziz ve necip milletimizin temsilcilerine kalmıştı.

ALİYA İZZET BEGOVİÇ önderliğinde ki direniş tarihin zümrüt taşlı yüksüğü  gibi parlayacaktır.

Onca zulme öldürme yöntemine karşı virane bir evden başlayan tünel 800 metre ilerden ormana çıkmaktaydı. Yiyecek , ilaç, yaşam malzemesine ulaşımı tek bu yolla yapan aziz aslanlar TÜRK’ün her şeye rağmen asaret altına girmeyeceğini kanıtlayarak kahramanca, ölümüne savaşmışlardır.

RUHLARI ŞAD OLSUN…

Comments

comments

Bu haber 6918 kez okundu.
Genel - 17:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.