ÖZEL OKUL TERCİHİNDE KRİTERLER NE OLMALI ?

Bütün veliler çocuklarına iyi bir gelecek için çaba harcıyor. Gerektiğinde aç kalıyor açıkta kalıyor ama çocuğunu iyi okutabilmek için iyi bir diploma sahibi yapabilmek için ÖZEL OKULDA okutmaya çalışıyor. Bütün ömrünü eğitim camiası için harcayan eğitim insanları olduğu gibi Eğitimci olmayıp ticari ziyniyet ile açılan okullar olduğu gerçeğini biliyoruz, acaba veliler hangi gerçeklerin farkında olarak […]
Genel - 4 Ağustos 2017 15:55 A A

Bütün veliler çocuklarına iyi bir gelecek için çaba harcıyor.

Gerektiğinde aç kalıyor açıkta kalıyor ama çocuğunu iyi okutabilmek için iyi bir diploma sahibi yapabilmek için ÖZEL OKULDA okutmaya çalışıyor.

Bütün ömrünü eğitim camiası için harcayan eğitim insanları olduğu gibi Eğitimci olmayıp ticari ziyniyet ile açılan okullar olduğu gerçeğini biliyoruz, acaba veliler hangi gerçeklerin farkında olarak çocuklarına okul arıyor.

Dönem itibarıyla en büyük tehlike FETÖ cü bi okuldan mezun olmak.

Dersanelerin kapatılmasından sonra yeni yapı oluşturma çabalarına giren terör örgütünün liderleri, daha önce kendileri ile içli dışlı olan, ortak pay ve paydada hareket eden iş adamlarına yönlendirme yaparak özel eğitim kurumları açtırdılar ve eğitim zemininde kirli emellerine devamı sağladılar.

Mezun olduğunda çocuğunuzun fetö diploması olmasını istemiyorsanız ilk olarak buna dikkat etmelisiniz.

Bunun dışında okulun vizyonunun aile yapısıyla uyuşması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, “Çocuğunuzu nasıl yetiştirmek istiyorsanız, çocuğunuzu okutacağınız özel okulun aile anlayışınıza uygun olmasına dikkat ediniz. Okulda uygulanan disiplin sistemi muhakkak aile yapınızla örtüşmelidir. Aksi takdirde aileden farklı, okuldan farklı sinyaller alan bir çocuğun kafası fazlasıyla karışabilir” diye uyarıyorlar.

 

Dil eğitiminin yeterliğine, okulun sosyal olanaklarına ve eğitime destek amacıyla kullanılan materyallerin teknolojik gelişmelere uygun olup olmadığına dikkat etmenizde çok önemli.

 

“Özel okul denince akla ilk gelenlerden biri de kuşkusuz dil eğitimidir. Gittiğiniz, gezdiğiniz okullarda dil eğitiminin ne düzeyde verildiğini, haftada kaç saat dil dersi olduğunu, birden fazla yabancı dil olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Özel okul eğitimden geçecek öğrencinizin dil gelişimiyle ilgili beklentinizi açıkça ifade etmelisiniz. Sosyal olanaklar da öğrencilerin başarısını destekleyen en büyük unsurlardan biridir. Bu sebeple sosyal ve kültürel faaliyetlere önem verilmesi gerekiyor. Öğrenci, sosyal aktivitelerle özgüven kazanmakta ve hayata daha sağlam hazırlanmaktadır.  Diğer yandan devlet okulu yerine seçtiğiniz özel okulun, eğitime destek amacıyla kullandığı materyallerin teknolojik gelişmelere uygun olup olmadığını araştırabilirsiniz. Eğitimin yönü değiştikçe öğrencilerin bilgiden ziyade bilgiye ulaşmayı da öğrenmeleri gerekmektedir. Bu konuda kolejde yapılan çalışmaları öğrenmek isteyebilirsiniz”

 

Son yıllarda yapılan araştırmaların, velinin ve okulun işbirliğinde ilerleyen öğrencilerin eğitimlerinde daha başarılı olduklarını işaret ettiğinin altını çizen uzmanlar , “Öğrencinizi emanet ettiğiniz okulun, öğrencinizle ilgili size geri bildirimler yapması hususunu muhakkak sorgulayınız. Bir sorun yaşadığınızda sizinle iletişime geçecek kişilerin kimler olduğuyla ilgili bilgi edininiz” diyor.

 

Bir okulun psikolojik danışma servisinin olması gerektiğine de değinen uzmanlar, “Çocuğunuzun yaşayabileceği herhangi bir probleminde danışabileceği ve çocuğunuza danışmanlık yapabilecek birinin var olduğunu bilmek sizi büyük ölçüde rahatlatacaktır” diye konuştu.

 

 

Bütün öğrencilerimize iyi bir gelecek diliyoruz.

Comments

comments

Bu haber 5903 kez okundu.
Genel - 15:55 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.