SAĞLIK ÇALIŞANLARINA SALDIRI

Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Koroner yoğun bakım Hemşire ve çalışan personeline karşı, hasta yakınları tarafından saldırı gerçekleştirildi.
Genel - 22 Aralık 2018 17:52 A A

Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Koroner yoğun bakım Hemşiresi B.Ç. ve H.L. saldırıda zarar görürken Beyaz Kod vererek davacı oldukları bilgisine erişildi.

Saldırı sonrası Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadeleri kullandı;

Kurumumuz bünyesinde hizmet veren Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanemiz Koroner Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi saatinde zorla içeri girmek isteyen hasta yakınları tarafından 2 sağlık personelimiz darp edilmiştir.
Bu olay bizleri derinden üzmüştür. Bilindiği gibi sağlık çalışanlarımız, ailelerinden fedakarlık yaparak büyük bir özveri ile 24 saat gözünü kırpmadan nöbet tutmakta ve can kurtarmaktadır.
Şiddete maruz kalan sağlık personellerimize geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor, İnsanlığa sağlık hizmeti vermekten başka bir amacı olmayan çalışanlarımıza yönelik saldırıyı Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü olarak şiddetle kınıyoruz.” 

Uzm. Dr. Suat TÜRKOĞLU

Kırşehir İl Sağlık Müdürü

Saldırıya tepki gösteren Sağlık-sen Kırşehir Şubesinden yapılan saldırı kınanarak şu ifadeler kullanılarak şu şekilde açıklama yapıldı;

“Memleketin dört bir yanında Milletimize özveri ve fedakarlıkla hizmet eden sağlık çalışanlarımıza yapılan hiç bir saldırıyı affetmiyoruz. Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde mesleğini icra eden Koroner yoğun bakım Hemşire ve çalışan personeline karşı, hasta yakınları tarafından gerçekleştirilen saldırıyı kınıyor, Sağlık çalışanı arkadaşlarımıza geçmiş olsun diliyoruz.Bu tatsız olayın idari ve adli makamlar nezdinde takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.”

Cuma Köysüren
Sağlık Sen Kırşehir Şube Başkanı

Türk Sağlık Sen Kırşehir Şubesi yaptığı açıklamada ;

Koroner yoğun bakım Hemşire ve çalışan personellerimize karşı, hasta yakınları tarafından gerçekleştirilen saldırıyı esefle kınıyor ve topluma gece gündüz hizmet üreten, sağlık aşılayan, dertlerimize bilgi birikim ve mesaileri ile çözüm arayan Sağlık Camiası Çalışanlarına yapılan hiç bir saldırının karşılıksız kalmamaları noktasında gereken hamleleri beklediğimizi deklare ediyoruz. ifadelerini kullanırken.

Kınama yapan diğer meslek örgütü  Kırşehir Sağlık Çalışanları Derneği’de yaptığı açıklamayla saldırıyı kınarken şu ifadeleri kullandı.

Bugün Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kardiyoloji Yoğun Bakım Ünitesinde görevli sağlık çalışanı arkadaşlarımız, Hasta yakınları tarafından fiziksel ve sözsel saldırıya uğramışlardır.
Hasta yakınlarının yoğun bakımda yatmakta olan hastalarını görmek istemeleri üzerine çıkan olayda nöbetçi arkadaşlarımız tedavi saati olduğu için hastalara tedavi uyguladıklarını şuan ziyaret yapılamayacağını belirtmelerine rağmen 3-4 kişilik grup tarafından arkadaşlarımız önce sözlü sonra fiziki saldırıya uğramıştır. Arkadaşlarımızın Beyaz kod vermesi üzerine olay yerine güvenlik ve polis gelerek konu savcılığa intikal etmiştir.
Arkadaşlarımızın çeşitli yerlerinde darp izleri ve çiziklerin oluştuğu bu elim saldırıyı Kırşehir Sağlık Çalışanları Derneği olarak kınıyoruz. Geçtiğimiz hafta TBMM’ de yasal düzenlemesi yapılmasına rağmen sağlıkta şiddet maalesef devam etmektedir. Ölümle dahi sonuçlanan saldırılara uğrayan sağlık çalışanlarımızın can güvenliğinin sağlanmasını ve sağlıkta şiddetin artık son bulmasını istiyoruz.

 

Comments

comments

Bu haber 26784 kez okundu.
Genel - 17:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.