Sağlık İçin Yürüdüler

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü koordinesi’nde Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında yürüyüş etkinliği düzenlendi. İl Sağlık Müdürlüğü binası önünden başlayan yürüyüş Kırşehir Kentpark’ta sona erdi. Kentpark’ta bilgilendirme stantları kurularak halk sağlığı ve koruyucu sağlık hizmetleri hakkında bilgilendirme yapıldı. Düzenlenen etkinliğe İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Ali Bulut, Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Yetiş, Başkan […]
Genel - 13 Eylül 2019 09:38 A A

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü koordinesi’nde Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında yürüyüş etkinliği düzenlendi.

İl Sağlık Müdürlüğü binası önünden başlayan yürüyüş Kırşehir Kentpark’ta sona erdi. Kentpark’ta bilgilendirme stantları kurularak halk sağlığı ve koruyucu sağlık hizmetleri hakkında bilgilendirme yapıldı.
Düzenlenen etkinliğe İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Ali Bulut, Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Yetiş, Başkan Yardımcısı Dr. Sadettin Doğangün, Sağlık Hizm. Başkan Yardımcısı Yunus Dağ, Kırşehir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Mehmet Saylam, İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Deniz Torun, Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Funda Uçaçan, uzmanlar, şube müdürleri, Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi idarecileri, kurum personelleri ve vatandaşlar katıldı.
Etkinlikte İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Ali Bulut yapmış olduğu açıklamada;

“Ülkemizde her yıl 03-09 Eylül tarihleri “Halk Sağlığı Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bu haftanın amacı; Halk Sağlığının ve Koruyucu Sağlık Hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmaktır. 2019 Yılında Halk Sağlığı Haftasının teması anne ve çocuk sağlığı olarak belirlenmiştir.

Gebelerin; doğum öncesi, doğum, doğum sonrası dönemlerine ilişkin bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamak, anne ve baba adaylarına normal doğum eylemi ağrı yönetimi ve yeni rollerini benimsemeleri konusunda bilgi ve beceri kazandırmak için Gebe Bilgilendirme Sınıflarında anne adaylarına bilgi verilmektedir. Amaç sağlıklı bir gebelik geçiren anne adaylarımızın hastanede ve normal doğum yapmalarını sağlamak ve böylece primer sezaryen oranlarını düşürmektir. Lohusalık döneminde annelere ve bebeklere beslenme bakım destekleri devam etmektedir.

Yenidoğan dönemi tarama programları ile her yıl 12 binden fazla çocuk yaşama sağlıklı başlama ve hayatını sağlıklı bireyler olarak sürdürebilme şansına sahip olmaktadır. Her bebekten alınan topuk kanı ile, zeka geriliğine ve ağır sekellere neden olabilecek fenilketonüri, konjenital hipotiroidi, biyotinidaz eksikliği, kistik fibrozis hastalıkları taranmaktadır. İşitme kayıpları, görme kusurları ile bazı göz hastalıkları ve kalça çıkıklığı açısından taranarak erken tanı ile tedavi edilebilmektedir.

Genişletilmiş bağışıklama programı kapsamında gelişmiş ülkelerdekine benzer düzeyde hastalığa karşı çocuklarımızı koruyoruz.. Bakanlığımız tarafından tedariği yapılan ve uygulanan aşıların depolandığı taşındığı ve uygulandığı her noktada soğuk zincir ve stoğu izlenmektedir, hangi aşının hangi çocuğa uygulandığı takip edilmektedir. İlimizde tüm Aile Hekimlerimizin tamamı ve hastanelerimiz Bebek Dostu unvanına sahip olup aynı zamanda ilimiz Altın Bebek Dostu ildir.

Okul çağı çocuklarının sağlıklı olmalarını temin için Millî Eğitim Bakanlığı ve Bakanlığımız arasında “Okul Sağlığı Hizmetleri İşbirliği Protokolü” imzalanmıştır. Hazırlık çalışmalarının ardından her iki Bakanlık arasında varılan mutabakat ile “Okulda Sağlığın Korunması ve Geliştirilmesi Programı” başlatılmıştır. 2016 yılı sonu itibariyle Aile Hekimliği Birimleri tarafından öğrencilerin yıllık periyodik izlem ve muayenelerine başlanmıştır. Bakanlığımız tarafından çocuk sağlığının geliştirilmesine yönelik tüm bu çalışmalar ücretsiz olarak topluma sunulmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

Etkinlikte kurulan stantta vatandaşlara şeker ve tansiyon ölçümleri yapılmasının yanı sıra bilgilendirme broşürleri, not defteri, şapka ve su ikram edildi.

 

Comments

comments

Bu haber 5031 kez okundu.
Genel - 09:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.