Sağlık Sen’den Döner Sermaye Sitemi!

Kırşehir Sağlık-Sen Şube Başkanı Yasin Yücesan yayımlanan ek ödeme yazısı sonrasında yaptığı basın açıklaması ile alınan kararlara tepki gösterdi. Pandemi sürecinde verdiği bu yoğun mesaide insanların sağlığına kavuşması elbette ki sağlık çalışanları için en önemli önceliktir. Hastaların sağlığına kavuşması kişinin yakınları kadar bizleri de mutlu etmektedir. Hastaların sağlığına kavuşmasının verdiği mutluluğun yanında biz sağlık çalışanlarının […]
Genel - 27 Eylül 2020 12:28 A A
Kırşehir Sağlık-Sen Şube Başkanı Yasin Yücesan yayımlanan ek ödeme yazısı sonrasında yaptığı basın açıklaması ile alınan kararlara tepki gösterdi.
Pandemi sürecinde verdiği bu yoğun mesaide insanların sağlığına kavuşması elbette ki sağlık çalışanları için en önemli önceliktir. Hastaların sağlığına kavuşması kişinin yakınları kadar bizleri de mutlu etmektedir. Hastaların sağlığına kavuşmasının verdiği mutluluğun yanında biz sağlık çalışanlarının da mali ve özlük haklarının yaşamımızı idame ettirecek düzeye getirilmesi bizlerin en doğal hakkıdır diyen Sağlık-Sen Kırşehir Şube Başkanı Yasin Yücesan döner sermeye dağılımı konusunda yapılan düzensiz ve ayrımcı uygulamaya tepki göstererek “Sağlık bakanlığı tarafından Mart-Nisan-Mayıs aylarında tavandan ek ödeme adı altında bir düzenleme yapılmıştı. Yapılan düzenleme haktan ve hakkaniyetten tamamen uzak sağlık çalışanlarının tamamını kapsamayan ve çalışma barışını bozan bir uygulamaya dönüşmüştü. Sağlık-Sen olarak itiraz etmiş ve kabul etmemiştik.” dedi.
Dün yayınlanan ek ödeme yazısı ile döner sermaye uygulamasının haktan, hakkaniyetten ve adaletten çok uzak olduğu bir kez daha ortaya konmuştur diyen Yücesan : “Bu düzenleme fedakâr sağlık çalışanlarının moralini yükseltmek yerine, tam tersi etki ile moralini düşürmüştür. Sağlık kuruluşlarında çalışan tüm sağlık çalışanları ayırt edilmeksizin bir düzenleme beklerken aynı kurumda aynı işi yapan aynı branştaki çalışanlar eşit ve adil ücret alamamışlardır. Pandemi hizmeti veren birçok birim ve ünitede çalışan sağlık çalışanları bu ay “0” TL döner sermaye alacaktır.” ifadelerini kullandı.
Pandemi ile mücadelenin kahramanı olan sağlık çalışanları için artık sabır noktası aşılmıştır.
Pandemi sürecinde sağlık çalışanları toplumun arasına koymadığı sosyal mesafeyi aileleri ile kendi arasına koyarak, ailelerine bulaşmaması için onlardan uzak kalmışlardır. Sağlık Bakanımız sağlık çalışanlarının pandemi sürecinde 4-5 katı fazla çalıştığını her platformda dile getirmiştir. İş yükünün bu kadar fazla olduğu bir yerde gelirleri hep düşmüştür. Ödül olarak ise payımıza üç gün alkış ile can kurtarmaya çalışırken canımızı korumak düşmüştür.” diyerek sağlık çalışanlarının durumdan şikayetçi olduğunu dile getiren Yücesan : “Bu pandemi sürecinde biz sağlık çalışanları olarak sahada covid ile mücadele ederken haklarımızın verilmesi ile ilgili konularda da mücadele eden biz olmamalıydık. Bizim adımıza yetkililerin kendisi düşünüp tüm sağlık çalışanlarının haklarını teslim etmeleri gerekirdi.” dedi.
Yapılan düzenleme ile Pandeminin kahramanı olan sağlık çalışanlarının emekleri yok sayılmıştır.
Yücesan yaptığı açıklamanın devamında : ” Yaklaşık 7 aydır büyük bir özveri ile sürdürülen mücadelenin kahramanları bu düzenleme ile artı gelir elde etmek yerine kamuoyu nezdinde sağlık çalışanlarının çok yüksek ücretler aldığı algısına sebep olmuştur. Bu durum ise can kurtarmak için canlarını feda eden sağlık çalışanlarını toplum içinde antipatik bir duruma düşürmüştür.
Düzenleme İstiyoruz.
Buradan yetkililere sesleniyoruz. Artık günü kurtarmak adına yapılan haktan ve hakkaniyetten uzak olan lokal düzenlemeler yerine tüm sağlık çalışanlarını kapsayan tatmin edici kalıcı bir düzenleme istiyoruz.
Sağlık çalışanlarının alın teri maalesef ki birçok matematiksel formül ile süslenerek sonucu hep sıfır çıkmaktadır.
Artık amansız, fakatsız ve koşulsuz olarak alın terinin teslim edilmesini istiyoruz. Ne zaman sona ereceği öngörülemeyen bu süreçte sağlık çalışanlarını ayrıştırıcı hayal kırıklıkları yaşatılmamakladır.
Sağlık-Sen olarak, sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonlarını sarsan, iş barışını ve huzurunu olumsuz etkileyen, hak kayıplarına yol açan ve çalışanları meslekten soğutan döner sermaye sisteminin bir an önce düzeltilmesinin zorunlu olduğunu belirtiyor ve bu yöndeki çağrımızı bir defa daha tekrarlıyoruz.
Unutulmamalıdır ki sağlık çalışanlarının yüzü gülerse, Türkiye güler.” ifadelerini kullandı.

Comments

comments

Bu haber 13886 kez okundu.
Sponsorlu Reklam

Genel - 12:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.