SAĞLIK-SIZ SEÇİM İPTAL OLDU

Sağlık-Sen Kırşehir Şubesindeki delege seçimleri baskı ve güvenliksiz ortam iddiaları nedeniyle iptal edildi. Kırşehir Şube Başkanı Yasin Yücesan, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında, 5. Olağan Kongre öncesinde delege seçimlerini yönetmesi için Genel Merkez’in başkan olarak kendisini görevlendirdiğini söyledi. Seçimler sırasında güvenlik sorunu ve bazı usulsüzlük iddialarının gündeme geldiğini belirten Yücesan, bu nedenle delege seçimlerini ekim […]
Genel - 19 Eylül 2018 14:06 A A

Sağlık-Sen Kırşehir Şubesindeki delege seçimleri baskı ve güvenliksiz ortam iddiaları nedeniyle iptal edildi.

Kırşehir Şube Başkanı Yasin Yücesan, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında, 5. Olağan Kongre öncesinde delege seçimlerini yönetmesi için Genel Merkez’in başkan olarak kendisini görevlendirdiğini söyledi.

Seçimler sırasında güvenlik sorunu ve bazı usulsüzlük iddialarının gündeme geldiğini belirten Yücesan, bu nedenle delege seçimlerini ekim ayına ertelediklerini ifade etti.

Aylardır yoğun bir tempo ile hazırlanan Kırşehir Sağlık-Sen Kırşehir Şube Başkanlığı seçimleri yoğun baskılar nedeni ile iptal edildi.
Bu gün sabah 08.15’de başlayan oy kullanma işlemi devam ederken adaylardan Cuma Köysüren’in sendika üyeleri üzerinde baskı uyguladığı gerekçe gösterilerek seçimlerin iptaline gidildi.
Konu ile ilgili bir yazılı açıklama yapan sendika başkanı Yasin Yücesan, gerek seçimlerden önce gerekse seçimler esnasında aday olan arkadaşımızın üyeler üzerinde psikolojik baskı uygulaması sonucu bir başka tarihte seçimlerin yapılması için seçimler iptal edilmiştir” dedi.

Delege seçimlerinin sendikanın temsilciliği bulunan kurumlarda yapıldığını ifade eden Yücesan, “Kırşehir’de demokratik ortamda seçimlerin yapılmasını istiyoruz. Yönetim Kurulu kararı ile seçimlerin bir ay sonra yapılması kararlaştırılmıştır. Makamlar kullanılarak üyeler baskı altına alınmamalıdır. Herkesin hür iradesini kullanması adına seçimlerin uzatılması kararını aldık.” dedi.

 

Sağlık Sen delege seçimlerinin iptaline başkan adayları tepki gösterdiler;

Hiç bir güç bizi doğru bildiğimiz yoldan ayırmadı bundan sonrada ayıramayacak diyen Başkan adayı Cuma Köysüren Şu ifadeleri kullandı;

HEP BERABER BAŞARACAĞIZ!!! Yaklaşık 2 aydır yürüttüğümüz onurlu sendikal mücadelemizi arttırarak devam ettireceğiz. 17.09.2018 tarihinde yapılan Kaman delege seçimlerinde aldığımız güzel sonuçtan korkan mevcut başkan 18.09.2018 tarihinde yapılacak olan seçimlerde sandıklardan bir tanesini Şube başkanlık odasına bir tanesini toplantı salonuna koyarak ve sandıkları mühürlemeden, oy pusulalarını mühürlemeden, oy kullanılacak alanları paravanla ayırmadan seçim yapmak istemiş ve bu haliyle seçim şeffaflığını ve güvenilirliğini tehlikeye atmıştır. Bununla da yetinmeyen mevcut başkan rakip Başkan adayları ve ona yakın herkesin sendika binasından dışarı çıkmasını isteyerek seçimlerin sadece kendi ve kendine yakın insanlar gözetiminde yapılacağını belirterek seçime şaibe karıştırmıştır. Sandıklarda diğer iki adayı temsilen birer Müşahit üye bulundurma talebimizi de geri çeviren mevcut başkan keyfi uygulama ile seçimleri iptal etmiştir.. Günlerdir yürüttüğümüz çalışmaların masa başında çalınmasına izin vermedik, vermeyeceğiz.. Yarın seçim olacak gibi çalışmalarımıza hep beraber devam edeceğiz. HİÇBİR GÜÇ BİZİ DOĞRU BİLDİĞİMİZ YOLDAN AYIRMADI VE BUNDAN SONRA DA AYIRAMAYACAK”..

Seçimlerin iptali hakkında açıklama yapan aday Yasin Yavuz ise şu ifadeleri kullandı;
Bilindiği üzere 18.09.2018 tarihinde bugün Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğümüz ve Ağız ve Diş Sağlığı Hastanemizin delege seçimleri yapılacaktı.
Seçimin hafta içi mesai saati içerisinde yapılacak olması ve sendika binasının trafik ve yoğunluk açısından merkezi bir konumda olması ayrıca yaklaşık 450 üyenin oy kullanacağı üye arkadaşlarımızdan çoğunun sendika binasının yerini bilmemesi nedeni ile oluşacak olumsuzlardan dolayı seçimlerin Sağlık İl Müdürlüğü yada Ahi Hastanesi toplantı salonunda yapılmasının daha sağlıklı olacağını şahsım ve ekibim adına mevcut sendika başkanına önerdik.
Ancak sendika başkanı tarafından seçimin sendika binasında yapılması karara bağlandığından bugün ekibimiz ile birlikte saat 08:00 de sendika binasına geçtik.
Sendika binasında gerek sandık kurulumundaki eksiklikler gerekse diğer aday arkadaşımızın içlerinde idareci arkadaşlarımızın da bulunduğu kalabalık bir gurupla olaya müdahil olmaya çalışması gibi nedenlerle seçim atmosferinin seçim sonucunu etkileyecek bir şekilde kanun, tüzük ve yönetmeliklere aykırı olduğunu tespit ettiğimizden ve yapılan itirazlarımıza olumlu bir yaklaşım olmadığından sendika yönetim kurulu kararı ile seçimlerin iptaline ve 1 ay tehirine karar verilmiştir.
Delege seçimlerinin sendika genel merkezi tarafından 10 – 15 gün içerisinde tekrarlanması yönünde karar alınacağı tarafımıza iletilmiştir. Yaşanan bu olumsuz durumdan dolayı arkadaşlarımıza üzüntülerimizi bildirir kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Seçimlerin 4-5 Ekim tarihinde devam edeceği iddia edilirken, Bağımsız alanda yapılacağı öğrenildi.

Comments

comments

Bu haber 10102 kez okundu.
Genel - 14:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.