SAĞLIK TURİZMİ ÇALIŞTAYI YAPILDI

Jeotermal turizminde Afyonkarahisar’ın tecrübelerinden faydalanılması amacıyla Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) tarafından Kırşehir‘de çalıştay düzenlendi. “Fizik Tedavi-Rehabilitasyon, Termal Tedavi ve Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Çerçevesinde Sağlık Turizmi Çalıştayı”, AEÜ Fen Edebiyat Fakütlesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Çalıştaya katılan Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Afyonkarahisar Belediye Başkan Yardımcısı Sabri Demirkapu ve akademisyenler, jeotermal sağlık turizmi alanındaki tecrübelerini paylaştı. […]
Genel - 12 Şubat 2018 15:43 A A

Jeotermal turizminde Afyonkarahisar’ın tecrübelerinden faydalanılması amacıyla Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) tarafından Kırşehir‘de çalıştay düzenlendi.

“Fizik Tedavi-Rehabilitasyon, Termal Tedavi ve Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Çerçevesinde Sağlık Turizmi Çalıştayı”, AEÜ Fen Edebiyat Fakütlesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Çalıştaya katılan Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Afyonkarahisar Belediye Başkan Yardımcısı Sabri Demirkapu ve akademisyenler, jeotermal sağlık turizmi alanındaki tecrübelerini paylaştı.

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği ve KırşehirBelediye Başkanı Yaşar Bahçeci, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, Kırşehir‘in jeotermal konusunda son derece önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, Ahi Evran Üniversitesinin bu potansiyelin üretim ve istihdama dönüştürülmesi için yaptığı çalışmaları önemsediklerini söyledi.

Avrupa’da, çok uzun yıllara dayanan bir jeotermal sağlık turizmi tecrübesi olduğunu anlatan Bahçeci, “En etkilendiğim yerlerden biri Çek Cumhuriyeti’ndeki jeotermal tesistir. Gazı Mustafa Kemal Atatürk’ün de bir süre tedavi gördüğü jeotermal sağlık turizmine hizmet eden merkezlerden bir tanesi. Elizabeth Kür Merkezi diye bir yer. Orada bir küveti sorduk, 80 yıllık, musluk sorduk 100 yıllık dediler. İnsanlar Avrupa’da 100-150 yıldır bir sistem oturtmuş ve hizmet ediyor. Çok uzun süreli bir kültürün sonucu bugün o noktaya gelmişler. Biz hemen birkaç senede her şey olsun, bitsin istiyoruz.” dedi.

Türkiye’de köklü bir jeotermal geçmişe sahip olunmasına rağmen Jeotermal Kanunu’nun daha 2007 yılında çıkarılabildiğini vurgulayan Bahçeci, “Bu konuda önemli bir potansiyele sahip bir ülkeyiz. Jeotermalde dünyada yedinci, Avrupa’da birinci sıradayız diye övünüyoruz. İstihdama, turizme ve birçok alana katkı sağlayabiliriz Özellikle şehirlerin kendi potansiyellerini çok iyi bilmesi ve ona göre kendini geliştirmesi lazım.” diye konuştu.

Kırşehir‘deki jeotermal yatırımlar konusunda diğer illerle iş birliği içinde olmaya gayret ettiklerini dile getiren Bahçeci, jeotermal konut ısıtma altyapısını Afyon Jeotermal Turizm ve Ticaret A.Ş. ile yürüttükleri çalışma sonunda yenilediklerini aktardı.

AEÜ Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan, Yükseköğretim Kurulunun 5 pilot üniversitesi arasına AEÜ’nün “jeotermal ve tarım” konularında dahil olduğunu ifade ederek, bu alanda Afyonkarahisar’ın tecrübelerinden faydalanmak için çalıştay düzenlediklerini bildirdi.

Jeotermalin kullanımı ve katkıya dönüştürülmesi için hazırladıkları projelerin Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklendiğini vurgulayan Karakaya, şunları kaydetti:

“Afyonkarahisar, birçok alanıyla jeotermalin kullanımında bir tecrübeye ulaşmış. Üniversite olarak bu tecrübelerden faydalanarak, benzer perspektifleri ilimize ve üniversitemize taşımak için böyle bir çalıştayı tertip ettik. Çalıştaylarla hedeflerimizi belirleyeceğiz ve yolumuzu seçeceğiz. Pilot üniversitede başlıklarımızdan biri jeotermal. Sporcu sağlığı merkezi, geleneksel ve tamamlayıcı tıp projeleri de bu konseptin içinde olacak. Yine jeotermalin kullanıldığı yeni bir alışkanlık oluşturacak organize sera bölgeleri inşa edilmesinin önünün açılması da hedeflerimiz arasında. Uzmanlardan aldığımız bilgileri planlara dönüştürerek, el birliği ile jeotermal konusunda katma değer ve fayda üreteceğiz.”

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen oturumda, Kocatepe Üniversitesi Rektörü Solak, Afyonkarahisar Belediye Başkan Yardımcısı Demirkapu, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidrokilimatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle, Afyonkarahisar ve Türkiye’deki jeotermal sağlık turizmi ile ilgili bilgi verdi.

Comments

comments

Bu haber 5448 kez okundu.
Genel - 15:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.