SATIŞ DİYE BUNA DENİR

123 MİLYON SATIN ALMADAN ALANIN KASASINDA   Kamuya ait olan şeker fabrikaları geçtiğimiz aylarda devlet tarafından sigortalandığı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından satışa çıkarılacak olan 14 şeker fabrikası dosyası içerisinde yer alan envanterlerde fabrikaların ambarlarında ne kadar şeker pancarı olduğu bilgisi sigorta şirketi ile paylaşıldı. KIRŞEHİR ŞEKER FABRİKASI’ ENVANTERLERİNDE MAKİNE, ÜRÜN VE MALZEME DEĞERİ Sözcü gazetesinde […]
Genel - 28 Mart 2018 18:48 A A

123 MİLYON SATIN ALMADAN ALANIN KASASINDA 

 Kamuya ait olan şeker fabrikaları geçtiğimiz aylarda devlet tarafından sigortalandığı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından satışa çıkarılacak olan 14 şeker fabrikası dosyası içerisinde yer alan envanterlerde fabrikaların ambarlarında ne kadar şeker pancarı olduğu bilgisi sigorta şirketi ile paylaşıldı.

KIRŞEHİR ŞEKER FABRİKASI’ ENVANTERLERİNDE MAKİNE, ÜRÜN VE MALZEME DEĞERİ

Sözcü gazetesinde yapılan Haberde; “bu sigorta şirketiyle paylaşılan envanterler incelendiğinde,  geçici teminat tutarını 4 milyon TL olarak belirlendiği Kırşehir Şeker Fabrikası’nın ambarlarında 68 milyon TL’lik şeker pancarı bulunduğu. Ayrıca Kırşehir fabrikanın depolarında 6 milyon TL’lik çeşitli malzeme ve 49 milyon TL değerinde makinesi var olduğu” bilgisi yer alıyor. Yani Kırşehir Şeker Fabrikasının gayrimenkul değeri hariç 123 milyon TL değerinde hazırı bulunuyor.

FABRİKALARIN GAYRİMENKUL DEĞERLERİ YOK SAYILSA BİLE, FABRİKALARI ALANLAR “PANCAR MİLYARDERİ”  

Yine ilgili haberde;”O dosyada yer alan fabrikalar içerisinde satışa çıkacak fabrikanın depolarında 1 milyar 226 milyon TL’lik şeker bulunuyor. Fabrikaların makinelerinin toplam değeri ise 697 milyon TL değerinde. Sadece depolarda bulunan malzeme, makine ve pancar 2 milyar 62 milyon 900 bin TL ediyor. Yani 80 milyon TL zarar ediyor diye satışa çıkan fabrikaların gayrimenkul değerlerini hiçe saysak bile fabrikaları alanlar hali hazırda pancar milyarderi olacaklar.”deniyor.

KIRŞEHİR İÇİN GEÇİCİ TEMİNAT TUTARINI 4 MİLYON

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Kırşehir için geçici teminat tutarını 4 milyon TL olarak belirlediği ve İlk etapta satışa çıkacak olan Kırşehir Şeker Fabrikası’nın ambarlarında 68 milyon TL’lik şeker pancarı bulunuyor. Ayrıca fabrikanın depolarında 6 milyon TL’lik çeşitli malzeme ve 49 milyon TL değerinde makinesi var.

İLK İHALE KIRŞEHİR BOR, ÇORUM VE YOZGAT’TA 3 NİSAN’DA

ÖİB ihale tarihinin 3 Nisan olduğunu duyurmuştu. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı,14 şeker fabrikasının satış yöntemiyle özelleştirilmesi açtığı ihaleler nisan ayında yapılacak. Türkiye Şeker Fabrikası AŞ’ye ait 14 şeker fabrikasından Bor, Çorum, Kırşehir ve Yozgat fabrikalarının ihalesi 3 Nisan’a, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu ve Turhal fabrikaları için 11 Nisan’a, Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan ve Muş fabrikaları için 18 Nisan’a kadar teklif verilebilecek.

Kaynaklar: Sözcü- Kırşehir arena

Comments

comments

Bu haber 6507 kez okundu.
Genel - 18:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.