SAYIN VEKİL DERTLİYE DERT SATIYOR

Dert yanmayı bırakıp nasıl yapılacağını anlatın…
Genel - 8 Ağustos 2019 00:40 A A

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, partisinin Kırşehir İl Başkanlığı’nda ilimiz Milletvekili Metin İlhan’ın da katılımıyla Basın Toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısında konuşan Vekil Yıldırım Kaya Kırşehir’in güncel problemlerinden yakındı. Vatandaşın zaten bildiği ve dilinde pelesenk olmuş meseleler hakkında konuşan Yıldırım Kaya beklenen çözüm önerilerini ise başka bahara erteledi. İşte memleketin hiç bilinmeyen sır perdesi ardına gizlenmiş bazı problemleri:

EKONOMİ RAYDAN ÇIKMIŞ

“31 Mart yerel seçimlerinde de Kırşehir’de halkın içindeydik, şimdi de halkın içindeyiz. Seçimden sonra gümbür gümbür gelen zamlar halkın belini büktü.

Elektriğe yüzde 14,98, gaza 14,97 zam yapıldı.

Şekere yüzde 12, çaya yüzde 7, elmaya yüzde 8, domatese yüzde 8 zam…

Bu zamlarla, seçimin ağır maliyeti yine yoksul halkın sırtına yüklendi.

Ama sosyete damat yaptığı açıklamalarla ekonomik verilerin iyiye gittiğini müjdeliyor. Kayınpeder de saraydan yaptığı açıklamalarla damada destek veriyor. Sarayda her şeyin yolunda gittiğini biliyoruz. Davet sofralarından sadece kuş sütünün eksik olduğunu görüyoruz. Onlar hayata sarayın korunaklı camlarından bakıyorlar. Halkın içinde olmadıkları için yiğidin kuru soğana muhtaç olduğunu göremiyorlar.”

İŞSİZLİK ZİRVEDEYMİŞ

“Temmuz’da da aylık enflasyon yüzde 1,36 oldu. Satın alma gücümüz biraz daha düştü. 12 aylık enflasyon da Temmuz ayında en yüksek seviyeye çıkarak yüzde 16,7 oldu.

Biz hayatın içindeyiz, halkın yanındayız. Bir gün pazardayız, bir gün esnafın yanındayız, diğer gün fabrikada, tarlada…

Onlar rakamlarla oynayarak halkı kandırmaya çalışıyor. Deve kuşu gibi kafalarını kuma gömmüşler, ancak her şey apaçık ortada. Resmi rakamlara göre göre 8 milyon işsizimiz var. Özellikle de geleceğimiz olan gençlerimiz, üniversite mezunlarımız işsiz. Milyonlar açlık sınırı altında aldıkları ücretlerle yaşam savaşı veriyor.

Ekonomik krizin vurduğu illerden biri de Kırşehir. Kırşehir eğitimde en başarılı illerimizden biri. Matematik birincisi… Ancak gel gör ki en çok göç veren illerimizden biri yine Kırşehir. Üniversite mezunu gençlerimiz işsiz, yatırım yok, fabrika yok, üretim yok…

Cumhuriyet Halk Partili Belediyeler, Millet İttifakının kazanıldığı bütün her yerde adam kayırmacılığına son verecek. Siyasi kayırmacılık olmayacak. Bizim belediyelerimiz üreten belediyeler olacak. Hiçbir belediye işsizliği tek başına çözecek değil. Kırşehir’de yaklaşık 5 Binin üzerinde işsiz var hemen işe başlaması gereken. Ama Belediyenin norm kadrosu çalışacak sayısı belli. Her eve gelirin gireceği bir yolu mutlaka bulacağız. ”

ÇİFTÇİ PERİŞANMIŞ

“Türkiye’nin tahıl ambarlarından biri olan Kırşehir çiftçisi perişan olmuş durumda. Çiftçiye yeterli destek yok. Mazot ve gübre fiyatları tarım arazilerinin dibine kibrit suyu döktü. Tarım arazileri boş kaldı.”

SURİYE’DE BARIŞ OLMALIYMIŞ

“Artık Suriye politikamızın değişmesi gerek. Türkiye’de 5 milyondan fazla Suriyeli var. Şimdi Kurban Bayramında Suriye’ye gidiyorlar. Biz bu insanlara kendi ülkelerinde özgürce, güven içinde yaşayacakları barış ortamını yaratmak için çalışmalıyız. Bunu başarmanın yolu; savaşmak değil, barışmaktır.

Suriye’nin iç barışını sağlamak için büyük bir çabanın içine girmeliyiz. İşte o zaman savaştan kaçıp ülkemize sığınan Suriyelilerin güven içinde ülkelerine dönmelerini sağlayabiliriz. Bunu başarırsak, kınalı kuzularımız Suriye’de ölmeyecek, anaların feryadı dinecek. Bu çabanın içine girmediğimiz sürece gün gelecek Suriye’deki ateş bize de sıçrayacak.”

HASTANEDE DOKTOR YOKMUŞ

“Bize sürekli mesaj geliyor. Hatta bir hastamız, “Mucur’un en ücra yerinden geliyorum. Hastanede göz doktoru sayısı yetersiz, Muayene için her hangi bir sıra alamadık. Kör mü olalım”. Gibi mesajlar yazılıyor. Kadın doğum doktoru 2 tane. Her gün bize defalarca telefon geliyor. Biz 40 haftalık gebeyi nereye götürelim, ne yapalım? Kayseri’ye ve Ankara’ya göndermeye çalışıyoruz ama haklı olarak oradaki doktorlar, bir hastane doğumu dahi yaptıramıyorsa, oradaki hastane neden var. Şeklinde söylemlerle karşılıyoruz. Ve bu söylemleri haklı buluyoruz. Hastanede doktor gerçekten yetersiz. Bu şehirde sağlık siyaset üstü bir şey oldu. Kim hastalanırsa hastalansın gideceğimiz yer aynı hastane ve aynı tedavi görülecek. Biz artık bunda bir art niyet hissediyoruz. Belediyeyi aldığımızdan beri Kırşehir’e doğru düzgün atama yapılmıyor. Bu şekilde atama yapılmazsa bu partiyi cezalandırdığınız anlamına gelmez. Siz halkı cezalandırıyorsunuz. Biz bu problemler için mecliste de ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bir şekilde bu sorunları artık siyaset üstü görmek lazım.

 

Comments

comments

Bu haber 5193 kez okundu.
Genel - 00:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.