Şeker fabrikaları yeniden satışa mı çıkıyor?

Şeker fabrikaları yeniden satışa mı çıkıyor? Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın MTV ve vergi zamlarını savunurken yaptığı bir açıklama ‘şeker fabrikalarını’ akıllara getirdi. Ağbal, MTV ve vergi zamlarını ülkenin ihtiyaçlarını dikkate alarak düzenlediklerini belirtirken, düzenlemenin bununla da sınırlı kalmayacağını kaydetti. Bütçe gelirlerini artırmak için özelleştirmelere de hız vereceklerini dile getiren Ağbal, “Bazı fabrika satışlarına başlıyoruz” dedi. […]
Genel - 15 Şubat 2018 14:00 A A

Şeker fabrikaları yeniden satışa mı çıkıyor?

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın MTV ve vergi zamlarını savunurken yaptığı bir açıklama ‘şeker fabrikalarını’ akıllara getirdi. Ağbal, MTV ve vergi zamlarını ülkenin ihtiyaçlarını dikkate alarak düzenlediklerini belirtirken, düzenlemenin bununla da sınırlı kalmayacağını kaydetti. Bütçe gelirlerini artırmak için özelleştirmelere de hız vereceklerini dile getiren Ağbal, “Bazı fabrika satışlarına başlıyoruz” dedi.

Maliye Bakanı Ağbal, özelleştirme kapsamında bulunan şeker fabrikalarını gündeme getirdi. Bilindiği üzere şeker fabrikalarının satış ihaleleri 2009 ve 2012 yıllarında iptal edilmişti. 2009 yılında yapılan ihaleler, üretim şartı korunmadığı için Danıştay tarafından iptal edilirken, 2012 yılında ise dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından durdurulmuştu.

Ancak Özelleştirme İdaresi, geçtiğimiz yıllarda şeker fabrikalarının yeninden özelleştirilmesi için strateji belgesi hazırlatmıştı. Strateji belgesini hazırlama işi de Ak Yatırım’a verilmişti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yaptığı son açıklama, doğrudan şeker fabrikalarını akıllara getirdi. Ancak Ağbal, geçtiğimiz yıl şeker fabrikalarının maden ocağı gibi özelleştirilmesinin hatalı bir karar olacağını söylemişti.

Bilindiği üzere kamuya ait 25 şeker fabrikası bulunuyor. Bu fabrikalar, 2009 ve 2011’de yapılan ihalelerde portföyler halinde satışa çıkarılmıştı. Gelinen noktada, hükümetin ülke tarım ve hayvancılığı için stratejik önemi bulunan fabrikaların yeniden yapılandırılması konusunda hiçbir bir çalışması bulunmazken, Bakan Ağbal’ın açıklamaları; ‘şeker fabrikaları yine maden ocağı satar gibi özelleştirilecek mi?’ sorularını gündeme getirdi.

kaynak :TARIMDAN HABER

Comments

comments

Bu haber 7675 kez okundu.
Genel - 14:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.