SERMAYE DÖNER-RANT DÖNER GÜN GELİR HESAP DÖNER

Haksız kazanç, emek sömürüsü, işi bileceksin işe gitmeyeceksin kültürü olunca, işini bilenler ordusunun amiralleri “Kanunların kendine verdiği yetkiye dayanarak 1 dakika bile hastane ve sağlık hizmetleri vermeden 10 binlerce TL’yi cebine koyabiliyor.” Sağlık bakanlığı ile üniversite arasında yapılan protokol ile üniversitenin “BAZI” kadroları aylık 10 binlerce lirayı 1 dakika bile mesai harcamadan hak kazanıyor. Sağlık […]
Genel - 20 Temmuz 2017 13:22 A A

Haksız kazanç, emek sömürüsü, işi bileceksin işe gitmeyeceksin kültürü olunca, işini bilenler ordusunun amiralleri “Kanunların kendine verdiği yetkiye dayanarak 1 dakika bile hastane ve sağlık hizmetleri vermeden 10 binlerce TL’yi cebine koyabiliyor.”

Sağlık bakanlığı ile üniversite arasında yapılan protokol ile üniversitenin “BAZI” kadroları aylık 10 binlerce lirayı 1 dakika bile mesai harcamadan hak kazanıyor.

Sağlık çalışanlarının tamamını düşünürsek yardımcı sağlık personelleri, hemşire, doktor, hangi konumda olursa olsun döner sermayeden minimum seviyede faydalanırken, üniversitenin liyakatına bakılmaksızın ana dalı hangi bölüm olursa olsun tıp fakültesi kadrosuna alarak DÖNER SERMAYE alan bir çalışanının gelir vergisi kadar DÖNER SERMAYE alamıyor.

Hastanemizin hemşireleri ve sağlık çalışanları hastalık kapma, darp edilme, zararlı ışınlara maruz kalma, gece nöbeti, aile düzeninin bozulması, çocuklarını yalnız bırakma pahasına ayda 100 saat nöbete gelmesine ve birçok sorunla baş etmek zorunda olmasına rağmen yılda 15 bin TL’yi ancak alabilirken protokol gereği hastaneye 1 dakika bile mesai harcamayan üniversite kadrosu ve yönetimindekiler bu parayı aylık olarak ve bunu kanunların kendilerine verdiği hak olarak görmeleri vicdanları sızlatmakta ve kabuk bağlamayan yara olarak devam etmekte.

Doktor olmayıp doktora yapıp tıp fakültesine ne için atandığı anlaşılamayan öğretim görevlilerinin vicdanlarına sesleniyoruz;

“SİZLERE YAPILAN BU KIYAKVARİ UYGULAMA BAŞINIZI KOYDUĞUNUZ YASTIKTA DİKEN OLUP BATMIYOR MU?”

Biz bir haber yaparken olayları tüm çıplağı ile sunmak zorunda olduğumuz için bu konuyu gündeme taşımadan önce günlerce araştırdık, sorduk, inceledik, uzman görüşlere başvurduk.

Üniversite yönetimine inanılmaz derecede fazla eleştiri olduğunu gördük. Protokolü inceleyince bu ödemelerin yasal olduğunu gördük ve üniversite yönetimini eleştirenlere bunun kanuni olduğunu söyledik, o zaman daha vahim gerçekleri şu şekilde ifade ettiler;

“ORTADA PROTOKOL VAR AMA İŞE GELMEYEN, HASTANEDE 1 DAKİKA BİLE GEÇİRMEDEN, PROJE ÜRETMEDEN, HASTANEYE FAYDA SAĞLAMADAN, DOKTOR OLMADAN DOKTORA YAPIP TORPİLLE TIP FAKÜLTESİ KADROSUNU KAPIP PROTOKOLE SIĞINMAK NASIL BİR VİCDANDIR.”

Hastanede hizmet eden, emek veren, görevini icra edenlere sözümüz yok. Haberimizin içeriği onları kapsamıyor. Emek verenlere saygı duyuyor teşekkür ediyoruz.

Peygamber efendimizin buyurduğu “Kişinin yediği en hayırlı yemek elinin emeği ile kazandığı yemektir.” Sözüne istinaden ve Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği “Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan, rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonrada istikballerini kaybetmeye mahkûmdurlar” sözlerini bu yolda olmayanlara fener olarak tutuyor, bu konuda hatası olanların hatalarını düzeltmesini gayretimizin asıl maksadı olduğunu bildiriyoruz.

Kişilik haklarınızı zedelemekten imtina ettiğimiz için elimizdeki listeyi karartıp sunuyoruz. Ama eğer kamuoyunu tatmin edici bir beyanat sunmazsanız, yüzlerce sağlık çalışanının öfkesini, döner sermayeden aldığınız aylık 10-15 bin liralık gelire değişecekseniz, listeyi açıktan sunarak bu ziraatçının hastaneye hangi katkısından dolayı döner sermaye ile ödüllendirdiniz diye isim isim soracağız.

Biz ücretsiz kamu denetçiliği vazifesi olan gazeteciliği araştırarak, sorarak, belgeleyerek yapıyor ve kamu vicdanını devlet menfaatlerini basın etik kuralları içerisinde yapmaya devam ediyoruz.

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramımızda bize bayram hediyesi olarak kamu vicdanının yanan yerlerine su serpmenizi temenni ediyoruz.

 

 

Comments

comments

Bu haber 9075 kez okundu.
Genel - 13:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

 • Cumhur 20 Temmuz 2017 20:24

  Bunun hastane ayağı da araştırılsın… siyaset uyumaa..

 • Murat Ali 20 Temmuz 2017 22:37

  İşe gelme, emek dökme, ama dünyanın parasını cebe at, sonra çık ortaya haktan hukuktan bahset yahu arkadaş bir insanda dur demeyecekmi haksızlığa, bir insan da haram yolda olduğunu söylemeyecekmi, aa tabi unutuyorum söylersek yerimiz değişir rahatımız bozulur sürülürüz. Böyle siyaset olmaz, haksızın yanında ol haklıyı ez geç… yazıklar olsun diyorum sadece… Hakkıyla gelmeyen makam sahiplerine yazıklar olsun diyorum, haketmeden parayı götürenlere yazıklar olsun… buna göz yuman dilsiz şeytanlara yazıklar olsun…

 • Murat 20 Temmuz 2017 23:32

  Sağlık personeli izin veya raporlu olduğunda bile döner sermaye kesiliyor yazık be. Allah aşkına bunu haber yapan kardeşim sağlık personelinin döner sermaye hariç maaş larını bir araştırın gerçekten çok komik şeylerle karsilacaksiniz

 • Rıza 21 Temmuz 2017 01:22

  Bu para düşkünlüğünün sebebini merak etmeli paranın geldiği yer belli de nereye gittiğine bakmalı. Ayda kaç bin dolar ediyor acaba ?

 • ahmet demir 21 Temmuz 2017 08:42

  Sadece üniversiteye neden bakıyorsunuz? Sağlık Bakanlığı tarafına bakın. Kamu hastanlerinde yüksek maaş alan kitleyede bakın. Mali hizmeler başkanı bir sağlık memuru ve 5 yıldır kaç lira maaş aldı? Ondan başka kırşehirde sağlık memuru yokmu? uzman olanlar, hastane müdürü olanlar, başhekim ve yardımcısı olanlara bir bakın? Yıllardır sağlıkta hep aynı insanlar makam sahibi ve yüksek maaş alıyorlar. Hastanede emek veren doktor, hemşire, ebe, sağlık memuru, hasta bakısıcının hakkı başkalarına gitmesin.

 • Ali beli 22 Temmuz 2017 09:46

  Bu kadar hak hukuk biliyorsanız. Peygamber efendimizin hadislerini paylaşıyorsanız o zaman saat 17:00 dan sonra noktadaki trafiği resimle de haber yapta görelim. O zaman Allah için rantlara meydan okuyorsun deyim. Ama korkarsınız yazmaya. Belediyeyi yazmak biraz zorlar de mi. Boşa kükremeyin menfaatine göre hareket edeceksen peygamber efendimizi karıştırma