SEYFE GÖLÜNÜ TRİLYONLAR HARCAYARAK KURUTTULAR.

Gölün suyunu kestiler. Şimdi “Niye kurudu?” diye soruyorlar. Göle su sağlayan havzanın suyunu kanallar açarak ve çok para harcayarak kuruttular. Şimdi arada bir gidip bakıyorlar: Merak etmeyin halledeceğiz diyorlar Seyfe Gölü, Her sonbahar Rus steplerinden gelen milyonlarca flamingo, balıkçıl, yaban kazı, yeşilbaşlar bu gölde toplanırdı. Orası büyük göç yolu üzerinde toplantı yeriydi. Ama artık yok… […]
Genel - 9 Ekim 2017 21:29 A A

Gölün suyunu kestiler. Şimdi “Niye kurudu?” diye soruyorlar.

Göle su sağlayan havzanın suyunu kanallar açarak ve çok para harcayarak kuruttular.

Şimdi arada bir gidip bakıyorlar:

Merak etmeyin halledeceğiz diyorlar

Seyfe Gölü,

Her sonbahar Rus steplerinden gelen milyonlarca flamingo, balıkçıl, yaban kazı, yeşilbaşlar bu gölde toplanırdı. Orası büyük göç yolu üzerinde toplantı yeriydi.
Ama artık yok…

Kaç senedir kuşlar uzak yoldan bulut bulut yine geliyorlar, gölün üzerinde daireler çize çize dönüp duruyorlar. Tıpkı depremde yıkılmış bir kentin, canlı kalmış fertleri gibi çığlıklar ata ata… Ve gidiyorlar…

Akademisyenler o beyaz tozun, çevre insanında yoğun kansere yol açmakta olduğunu tespit ettiler…

Detaylı bir kanser tarama testi yapılsa Yabanlı aşiretinin,

Seyfe ye yakın olmayan diğer Kırşehirlilere oranla kat kat fazla kanser vakıasıyla yaşamını yitirdiğini, yaşam kalitesini kaybettiğini göreceksiniz.

Sadece göl ölmüyor… Gölün komşuları, emanetçileri de ölüyor.

Göl kuruyor diye kuyu vurulmasına müsade edilmediği için susuzluktan mahsüller ölüyor, hayvanlar ölüyor, köylünün geleceği ölüyor, yatırımı ölüyor, umutları ölüyor.

Bozkır olmaya mahkum kalıyor.

Sonuçta; bir avuç insan yaşatmak istese de, yüzlercesi gibi Seyfe de devletin koltuklarına oturmuşların elinden kurtulamadı…

Bilgisizliğin, görgüsüzlüğün, açgözlülüğün, hırsızlığın, yağmacılığın, bedavacılığın öbür kurbanı tam 300 sulak gibi…

1979 RAMSAR antlaşması ile koruma altına alınan sulak alanlardan bir tanesi olan seyfe gölü, oluşan su fazlalığının açılan kanallar ve kılcal su yolları ile birlikte yaklaşık 50 km ye varan yer yer 8 metre genişlik 10 metre yüksekliğe ulaşarak seyfe den suyu çektiler.

1990 lı yıllarda 4-5 sene boyunca trilyonlar harcayarak DSİ VE MİLLİ PARKLARIN açtığı bu kanallar halen su taşımakta ve meczup gibi dolanıp tuzlu olduğu için kimseye faydası olmadan akarsuya dökülmektedir.
 

Comments

comments

Bu haber 18180 kez okundu.
Genel - 21:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.