ŞEYH EDEBALİYE BÜYÜK SAYGISIZLIK

Geçmişini bilmeyen,geleceğini de bilemez                                                                                Şeyh Edebali Cihan imparatorluğu Osmanlı’nın mimarlarından Şeyh Edebali’nin doğduğu yer olan İNANÇ […]
Genel - 12 Ağustos 2017 15:07 A A

Geçmişini bilmeyen,geleceğini de bilemez
                                                                               Şeyh Edebali

Cihan imparatorluğu Osmanlı’nın mimarlarından Şeyh Edebali’nin doğduğu yer olan İNANÇ köyü şehirimizin sınırları içerisinde ve her alanda bununla gurur duyuyoruz.

Osmanlı’nın kurulduğu topraklarda yaşamak o havayı teneffüs etmek ayrı bir haz ama son zamanlarda bu havayı bozan gelişmeler yaşanıyor.

İNANÇ köyü girişine çok güzel bir camii ve külliye inşa edildi derken külliyenin birkaç parsel altına yüz hayvanlık bir mandıra yapılmasına müsade edilerek tarihi ve önemli bölgenin havası kirtetiliyor.

Camiye ziyerete gidenlerin, köyü gezmek isteyenlerin yoğun şikayetleri üzerine gerçekmi acaba,bu kadar olamaz diye köy yerini incelemeye gittik.Gelen gidenden çok köylünün isyanı var koku ve sineğe.

Kimse ilgienmiyormu, sahipsizmi bu köy, muhtar nasıl böyle bişeye müsade eder dedik. Sahipsiz köy algısını kafamızda oluşarak, muhtarı suçlayarak  muhtarı ziyaret ettik.

Muhtarım anlamadık ,köyün ortasında mandıra, Şeyh Edebali nin doğduğu köy , tarihi değeri olmasının yanında burda anma törenleri olması için turist çekecek kapasite de var bunu nasıl yaparsın , nasıl müsade edersin bunlara diye sorduk.

Ve olayı detaylıca anlatınca anladıkki, mandıranın yapıldığı yer taşlık,sahipsiz,tapulama harici yer olarak geçiyor.

Tam o arsanın olduğu yerde dere yatağının yanında kalıyor ve köprü ihtiyacını karşılayacak bir alan. Muhtar kolları sıvaarak il özel idaresinden izin istiyor , köprü için her hangi bişey istemiyorum biz yaptırırız siz arsayı tahsis edin diyor.

Çok iyi olur diyorlar, her şey olumlu giderken, muhtar 30 kamyon moloz ile o alanı dolduruyor ve köprünün projesini çiziyor, sponsor bulup finanse işlerini hallediyor.

Sonra ne oluyorsa oluyor ortalık karışıyor ve pat diye arsa satışa çıkıyor, başka köyden birisi arsayı alıp açık hayvancılık yapmaya başlıyor..

Şimdi soruyoruz, buraya mandıra yapılabilmesi için T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI PLANSIZ ALANLAR YÖNETMELİĞİ yapı ruhsat işleri bölümü MADDE 57 de belirtildiği gibi yapı projesinin fen ve sağlık kurallarına uygun olduğuna dair valilik görüşü alınmasından sonra,MUHTARLIKCA izin verilmesi ve bu izne uygun olarak yapının yapılması şarttır.   İbaresine rağmen bu mandıra oraya nasıl yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı makamına, Başbakanlık makamına, Çevre ve şehirciliğe,Sağlık bakanlığna , Tarım ve hayvancılığa ,il özel idaresine, eski ve yeni illetvekillerine durum aks ettirilmesine rağmen olayı olay yerine gelmeden rapor tutup iki satır ile bu vahim olayın meydana gelmesini sağlayanlar kimlerdir.

Soruyoruz, biz ne zaman modernlik anlayışını tarihi, kültürümüzü, geçmişimizi ve geleceğimizi koruyarak oturtacağız.

Soruyoruz , oraya mandıra yaptırma onayı kimin ellerinden geçti. Kim istedi kim izin verdi.

Soruyoruz, oraya mandıra olacağını bilen makamlar bunu o bölgeye müstahat gördülermi.

Şeyh Edebalininin torunlarına yakışır hareket etmek temennisi ile.

Comments

comments

Bu haber 12099 kez okundu.
Genel - 15:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.