STAJYER ÖĞRENCİLERİN DURUMU NE OLACAK ?

Konuyla ilgili çok sayıda soru ve şikayet olunca öğrenci arkadaşlarımıza haklarını, işverenlere ve denetim mekanizmalarının yükümlülüklerini hatırlatmak istedik… Bazı işletmelerde öğrencilerin eğitimlerinin dışında işlerde kullanıldığı, çay-kahve taşıtılıp temizlik yaptırıldıkları, dolayısıyla ‘bedava eleman’ gibi görüldükleri biliniyor. Birincisi artık stajyerler ‘getir-götür’ işi yaptırmak için kullanılan elemanlar değil. Her stajyer belli şartlarda sigortalı olarak ve maaş ödenerek çalıştırılmak […]
Genel - 13 Ekim 2017 18:13 A A

Konuyla ilgili çok sayıda soru ve şikayet olunca öğrenci arkadaşlarımıza haklarını, işverenlere ve denetim mekanizmalarının yükümlülüklerini hatırlatmak istedik…

Bazı işletmelerde öğrencilerin eğitimlerinin dışında işlerde kullanıldığı, çay-kahve taşıtılıp temizlik yaptırıldıkları, dolayısıyla ‘bedava eleman’ gibi görüldükleri biliniyor.

Birincisi artık stajyerler ‘getir-götür’ işi yaptırmak için kullanılan elemanlar değil. Her stajyer belli şartlarda sigortalı olarak ve maaş ödenerek çalıştırılmak zorunda. Üstelik onlara eğitimlerinin dışındaki işler de yaptırılamaz.

Özel okulların öğrenci (MÜŞTERİ) ararken kullandığı argümanlardan bir tanesi de iş garantisi.

Bu konuda ticari mantıkla hareket eden özel okullar staj öğrencilerine maaş vermemek için hangi yollara başvuruyorsa o yolları tıkamak lazım.

Sigortaya bildirmedikleri öğrencilerin başına bir kaza  gelirse nasıl hesap verecekler bunu düşünmeleri,haksız kazanç yolunu  seçen okullar, kurumlar, işverenler şimdiden düşünüp en mantıklı ve adeletli yolu bulmaları lazım.

Resmi kurum ve kuruluşlarda staj eğitimi alan öğrencilere verilen ve verilmeyen hakların kontrolünü yapan birim amirlerine buradan açık çağrı yapıyoruz. Olabilecek her aksaklığın ortağı olmak istemiyorsanız üzerine gidin.

 

Comments

comments

Bu haber 4576 kez okundu.
Genel - 18:13 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.