Standart Dışı Plakalar Ağır Kusur Sayılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı, Kara yolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, kusur tablosunu mayıs ayında yeniledi. Hızlı Geçiş Sistemin de yanlış ceza yazılmasına da yol açan standart dışı plakalar, ağır kusur kapsamına alındı. Bu değişiklik, 3 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe giriyor. Araç muayenelerinde uygulanan kusur tablosunda yapılan değişiklikle standartlara uygun olmayan plakalar, muayeneden geçemeyecek. Genişliği 11 […]
Genel - 3 Temmuz 2017 15:29 A A

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı, Kara yolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, kusur tablosunu mayıs ayında yeniledi. Hızlı Geçiş Sistemin de yanlış ceza yazılmasına da yol açan standart dışı plakalar, ağır kusur kapsamına alındı. Bu değişiklik, 3 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe giriyor.

Araç muayenelerinde uygulanan kusur tablosunda yapılan değişiklikle standartlara uygun olmayan plakalar, muayeneden geçemeyecek. Genişliği 11 santimetre, uzunluğu 52 santimetre olacak plakalarda, rakamlar arasında vida bulunması ve yazıların silik olması, bold, italik veya kapatma şeklindeki yazı ve rakamlar ağır kusur kapsamında değerlendirilecek.

Artık standart dışı plakalar, “ağır kusur” kapsamında değerlendirilecek ve bu plakaları taşıyan araçlar, TÜVTÜRK tarafından yapılan muayeneden geçemeyecek.

Araç sahipleri, söz konusu plakaların değişimi için öncelikle trafik şube müdürlüklerinden alacakları formu dolduracak. Ardından da plakalar, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ile kayıt tescil bürolarında 31 lira karşılığında değiştirebilecek.

Yetkililer, merdiven altı yerlerde basılan plakaların standart dışı olduğunu, terör olayları, gasp, soygun gibi kötü işlerde de kullanıldığını belirterek bunları dağıtan ve aracına takanlara para cezası uygulanacağını kaydetti.

Comments

comments

Bu haber 10472 kez okundu.
Genel - 15:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.