TARİH SENİ ÇAĞIRIYOR.

Her çocuk dalı büküp yay yapmıştır. Toplum olarak içimiz de var olan okçuluk bastırılıp yok edilmeden özümüzün bize sunduğu bu ikramları geri çevirmeyelim diyen birileri var Kırşehir de. Güzel Sanatlar Öğretmeni Ekrem Çelik ve bir grup Okçuluk sevdalısı Kırşehir de GELENEKSEL TÜRK OKÇULUĞU  KULÜBÜ kurdular. Cumhuriyet tarihin de ilk olarak Atatürk tarafından kurdurulan geleneksel okçuluk […]
Genel - 4 Ekim 2017 01:19 A A

Her çocuk dalı büküp yay yapmıştır.

Toplum olarak içimiz de var olan okçuluk bastırılıp yok edilmeden özümüzün bize sunduğu bu ikramları geri çevirmeyelim diyen birileri var Kırşehir de.

Güzel Sanatlar Öğretmeni Ekrem Çelik ve bir grup Okçuluk sevdalısı Kırşehir de GELENEKSEL TÜRK OKÇULUĞU  KULÜBÜ kurdular.

Cumhuriyet tarihin de ilk olarak Atatürk tarafından kurdurulan geleneksel okçuluk kulübü OKSPOR 2006 yılın da tekrar  faaliyete başlamasıyla birlikte bu alanda ilgi artması sonucu, Ekrem Çelik ve arkadaşları kayıtsız kalmayarak, tarihin dokusunu Kırşehirlilere yaşatmak için kurdukları derneği bir adım ileriye taşıyarak spor kulübü olarak hizmet vermeye çalışıyor.

Gazetemiz kirsehiraktuel.com a açıklamalar da bulunarak geleneksel okçuluk ve yaptıkları faaliyet alanlarını aktaran Çelik;

“Geleneksel okçuluk deyince akla Türk okçuluğu gelir. Hunlardan Osmanlıya kadar okçuluk av ve savaş silahı olarak tarih boyunca geliştirilmiş Osmanlıda zirveye ulaşmış.

Bu gün Tozkoparan İskender’in 846 metrelik dünya rekoru hala kırılamamıştır.

Türk Okçuluğu ok yay edinip hedefe atış yapmaktan ibaret değil sadece. Yay besmele ile ele alınır kültürel ve manevi değeri olduğundan hürmetle tutulur, her yaştan kadın erkek genç çocuk bu sporu yapabilir, Okçu hem ok yaya hem de beraber çalıştığı diğer kemankeşlere karşı dikkatli saygılı disiplinli ve bir edep çerçevesi içinde hareket eder.

Geleneksel okçuluk hem vücut hem de kişilik olarak olumlu gelişim sağladığından çevremizde bu sporun yaygınlaşması için büyük çaba sarf ediyoruz. Amacımız Türk Okçuluğunun genç yaşlı tüm halkımıza yayılması. Kulübümüze katılan arkadaşların öncelikle kullanacağı yay ve okları temin etmesi gerekiyor. Okçulukla ilgili teknikler bilgiler ve güvenlik konularını içeren eğitimden sonra talimlere başlıyoruz.

 

Hava şartlarına göre açık alanda veya salonlarda çalışıyoruz. Ülke çapında festival müsabaka ve etkinliklere katılıyoruz. Geleneksel okçuluk deyince tabii ki geleneksel kıyafetlerimiz var. Börk sarık kaftan şalvar kemer kuşak çizme gibi giysi ve aksesuarlarımızı imkânlar ölçüsünde aslına uygun kalarak temin ediyoruz.

 

Ok yay kıyafet ve aksesuarlarımızı becerebildiğimiz kadarıyla kendimiz yapmaya çalışıyoruz. Tarihi kültürel özelliğinin yanında ahşap deri işçiliği demircilik süsleme ve tezhip gibi birçok el sanatıyla da ilişkili bir alan.

Bu gün Türkiye de birçok ilde sayısı yüzleri bulan birçok kulüp dernek ve guruplar var. Geleneksel ve Atlı okçuluk, Gençlik ve Spor bakanlığında Geleneksel Spor dalları Federasyonuna bağlı. kulüp ve sporcu sayısı hızla artıyor. Kırşehir de bu tarihi mirasımızı ve kültürel değerimizi tanıtıyor yaygınlaşması için çaba sarf ediyoruz.” Dedi.

 

Comments

comments

Bu haber 13387 kez okundu.
Genel - 01:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.