Tarım Kredi Marketleri Kırşehir’de Neden Açılmıyor?

Vatandaşlar Türkiye genelinde 1622 kooperatifte temel gıda ürünlerine şu ana kadar açılan 85 Tarım Kredi Kooperatif Marketten ulaşabiliyor.
Manşet Haberleri - 20 Nisan 2020 13:57 A A

Vatandaşlar Türkiye genelinde 1622 kooperatifte temel gıda ürünlerine şu ana kadar açılan 85 Tarım Kredi Kooperatif Marketten ulaşabiliyor.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, ortaklarından aldığı doğal ve kaliteli ürünleri kendi tesislerinde işleyerek veya işleterek kooperatiflerin yanı sıra Kooperatif Marketleri aracılığı ile tüketicilere ulaştırıyor. Böylece Tarım Kredi Kooperatif Marketler ile çiftçinin alın teri karşılığı ürünler doğrudan tüketiciyle buluşuyor.

İlk şubesi 2017’de açılan ve  şuan Türkiye genelinde 85 şube ile hizmet veren Tarım Kredi marketlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedefi 500 olarak açıklanmıştı. Bu 500 marketin içinde Kırşehir’in olup olmayacağı ise merak konusu. Çiftçinin yüzünü güldürecek ve vatandaşı doğal ürünlerle buluşturacak bu marketlerin tarım şehri Kırşehir’de ne tesisi ne deposu ne de marketi bulunuyor. Yıllardır söz verilip tutulmayan ve tüm yatırımlardan mahrum bırakılan Kırşehir’de bu hizmetin henüz adı geçmiyor.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre geçen yıl üreticilerden yaklaşık 140 bin ton ürün 275 milyon lira bedelle alınarak ulusal zincir marketler ve Tarım Kredi Birlik AŞ’ye sevk edildi. Bu yıl için yaş meyve ve sebze alım hedefi ise 400 bin ton. Peki bu rakamların ne kadarı Kırşehir’den çıkıyor? Kırşehirli çiftçi ürünlerini, bakliyattan zeytinyağına kuruyemişten süt ürünlerine şarküteriden içeceklere kadar tüm ürünlerin satıldığı bu pazara sevk edebiliyor mu ya da edebilecek mi? Ankara’da 20’ye yakın şubesi olan marketlerden bir tanesi de geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlayan Kırşehir çiftçisi için Kırşehir’e açılacak mı? Bu soruların cevabını bekliyoruz.

Comments

comments

Bu haber 8077 kez okundu.
Manşet Haberleri - 13:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.