TBMM Kürsüsünden Cacabey’e Atıf

Ak Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız Türkiye Uzay Ajansı 2020 yılı bütçesine ilişkin konuşmasında Cacabey’e atıfta bulundu. Ak Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız TBMM kürsüsünde Türkiye Uzay Ajansı bütçesine ilişkin konuşmasında döneminin öncüsü olan astronomi, matematik ve fen bilimleri derslerinin verildiği ve tarihin ilk gözlemevlerinden biri olan Cacabey Medresesi’ne atıfta bulundu. Yıldız, medreselerin millet olarak gökyüzüne […]
Manşet Haberleri - 14 Aralık 2019 19:44 A A

Ak Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız Türkiye Uzay Ajansı 2020 yılı bütçesine ilişkin konuşmasında Cacabey’e atıfta bulundu.

Ak Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız TBMM kürsüsünde Türkiye Uzay Ajansı bütçesine ilişkin konuşmasında döneminin öncüsü olan astronomi, matematik ve fen bilimleri derslerinin verildiği ve tarihin ilk gözlemevlerinden biri olan Cacabey Medresesi’ne atıfta bulundu.

Yıldız, medreselerin millet olarak gökyüzüne duyduğumuz merakın birer yansıması olduğunu belirterek;

“Biz milletçe gökyüzüne çok büyük bir muhabbet duymuşuzdur. İlmi yitik malı bilen bizler için, kainatın keşfi kadim bir alışkanlıktır. Maveraünnehir’de Uluğ Bey’in Rasathanesini görürüz. Biz orada gök bilime dair önemli eserler üreten ali Kuşçu’yu görürüz. Çok uzağa gitmeye gerek yok. Kırşehir’de Cacabey Medresesi önemli gök bilim medreselerinden birisidir. Bu kişiler Kopernik’ten Galileo’dan öncedir ve bizim medeniyetimize aittir.”

“Bu kürsü bahane üretme kürsüsü değildir. Bir şeyin nasıl yapılamayacağını anlatanlara inat, neyin nasıl yapılacağını sabırla anlatmaya, gençlere ümit olmaya devam edeceğiz!” dedi.

Cami olarak hizmet veren ilk gök bilim medresesi olan ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan tarihi Cacabey Medresesi Vakıflar genel müdürlüğü tarafından restorasyona alınmıştı. Mart ayında başlayan restore çalışmaları ise yavaş yavaş devam ediyor.

Comments

comments

Bu haber 6659 kez okundu.
Manşet Haberleri - 19:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.