TÜGVA “OKURUZ BİZ” ÇALIŞMASI YAPIYOR

Tügva’nın  Ülke Genelinde “Okuruz Biz ” ismiyle başlattığı toplu kitap okuma eylemi 31 Mart günü saat 13.00-1400 arasında Ahi Evran külliyesinde gerçekleşecek. Yapılacak çalışmayla ilgili açıklama yapan Kırşehir Tügva temsilciliği açıklamada şu ifadeleri kullandı ; “Bizler ilk ayeti ‘Oku’ emri ile başlayan bir ümmetin gençliği, Türkiye’nin gençliği olarak okuma alışkanlığına dikkat çekmek üzere buradayız. Sizlere […]
Genel - 29 Mart 2018 18:06 A A

Tügva’nın  Ülke Genelinde “Okuruz Biz ” ismiyle başlattığı toplu kitap okuma eylemi 31 Mart günü saat 13.00-1400 arasında Ahi Evran külliyesinde gerçekleşecek.

Yapılacak çalışmayla ilgili açıklama yapan Kırşehir Tügva temsilciliği açıklamada şu ifadeleri kullandı ;

“Bizler ilk ayeti ‘Oku’ emri ile başlayan bir ümmetin gençliği, Türkiye’nin gençliği olarak okuma alışkanlığına dikkat çekmek üzere buradayız.
Sizlere boş vakitlerinizde kitap okuyun demiyorum

Kitap bazen bugüne, bazen geçmişe, bazen bir yabancıya bazen de kendimize ışık tutmaktır. Kitap bu bakımdan birçok âleme uzanan fiziki boyutuyla da küçük bir nesnedir. Merak ve ilgi duygusuyla sarıldığımız, bilgi edindiğimiz ve düşünçe dünyamıza bir tuğla daha eklediğimiz kitap ve kitap okuma eylemi onun için ciddi bir iştir. Bu sebeple burada sizlere boş vakitlerinizde kitap okuyun demiyorum. Zira kitap okuyanlar çok boş vakitleri olduğu için kitap okumamaktadır. Biz istiyoruz ki, kitap okumak vazgeçilmez bir günlük faaliyetiniz olsun. Okumaya gerektiği önemi verelim.

Okumak ciddi bir iştir

Bugün burada toplanmamızın sebebi okuma konusunda farkındalık oluşturarak, kütüphaneleri hayatımızın içine almaktır. Tüm vakıf gönüllülerimizle ülkemizin tüm kentlerinde aynı anda gerçekleştirdiğimiz bu eylemle bir kütüphaneye üye oluyor ve buradan aldığımız kitabı okuyoruz.
Her kütüphane insanoğlunun yüzyıllar süren macerasını anlatır
TÜGVA olarak kütüphaneleri hayatımızın içine alalım. Her kütüphane insanoğlunun yüzyıllar süren macerasını anlatır. Unutmayalım ki; teknolojinin geldiği seviyeye rağmen kitaplar kendini geliştirmek isteyenlerin vazgeçilmez hazineleridir. Bu eşsiz hazineye sınırsız erişim sunan kütüphaneleri uğrak mekânlarımızdan biri haline getirmek; araştırma ve inceleme ruhumuzun yaşaması için önem arz etmektedir. TÜGVA’da her proje katılımcımızın tamamlaması gereken kitap listesi vardır Vakıf olarak üyelerimize okuma alışkanlığını yerleştirebilmek için her il temsilciliğimizde Kitap Kahvelerimiz, her yaş seviyesine uygun kitap okuma ve tahlil grupları ile hemen her projemizde katılımcıların tamamlaması gereken kitap listeleri bulunmaktadır. Bu şekilde toplu okuma eylemiyle konuya kitlesel olarak dikkat çekmek istiyoruz.

Kitap kurtları yarışıyor

Vakfımızda bu sene uygulamaya başladığımız Kitap Kurdu projesi ile tüm ortaokul öğrencilerinin katılımına açık kitap okuma ve tahlil yarışması düzenleyeceğiz.
Türkçemizin günlük kullanımı her geçen gün gelişen teknoloji, oluşum, fikir vb durumlardan etkilenerek azalmaktadır. Dilimizin zenginliği ve üretkenliğine rağmen böyle bir durumla karşılaşılması, günlük yaşantıda kelime hazinemizin kısıtlı olması nedeniyledir. Bu durumun en iyi tedavisiyse okumaktır. Bu proje ile en büyük ideallerimizden biri de Türkçe’nin hak ettiği yerde, bir dünya dili olarak konuşulduğu bir düzenin temelini atmaktır.”

Comments

comments

Bu haber 10677 kez okundu.
Genel - 18:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.