Türk Gençliğine Sporu Sevdireceğiz

Ülkü Ocakları Kırşehir İl Başkanlığı tarafından gençlerle Kamp düzenlenerek, Ahi Evran-ı Veli camiinde kılınan sabah namazından itibaren spor,okuma, ziyaretler ve etkinlikler yaparak seminerler düzenledi. Ülkü Ocakları Kırşehir İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Ülkü Ocakları Kırşehir İl Başkanlığı tarafından; Batman Kozluk’ta henüz 8 aylık öğretmen iken PKK’lı teröristlerin hain saldırısı sonucu şehit olan […]
Genel - 1 Ağustos 2018 20:18 A A

Ülkü Ocakları Kırşehir İl Başkanlığı tarafından gençlerle Kamp düzenlenerek, Ahi Evran-ı Veli camiinde kılınan sabah namazından itibaren spor,okuma, ziyaretler ve etkinlikler yaparak seminerler düzenledi.

Ülkü Ocakları Kırşehir İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Ülkü Ocakları Kırşehir İl Başkanlığı tarafından; Batman Kozluk’ta henüz 8 aylık öğretmen iken PKK’lı teröristlerin hain saldırısı sonucu şehit olan müzik öğretmeni Şenay Aybüke YALÇIN Hanımefendiyi anmak üzere kamp düzenlenmiştir.

Düzenlenen etkinlik; Anadolu’nun vatanlaşmasında ve Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda büyük rol oynayan, bu sebeple Türk-İslâm tarihinin önemli şahsiyetlerinden olan Ahi Evran-ı Veli camiinde sabah namazı ile başlamıştır. Kılınan sabah namazının ardından Ahi Evran-ı Veli’nin kabri ziyaret edilmiş ve Kur’an-ı Kerim okunarak dualar edilmiştir. Daha sonra Ülkü Ocakları Genel Başkanı ve Mersin Milletvekili Olcay KILAVUZ Beyefendinin  ‘’Sağlıklı bir nesil için Türk Gençliğini spor yapmaya davet ediyorum. Sportif faaliyetlerimize son sürat devam edeceğiz.” sözleri ışığında sabah sporu yapılmıştır. Sporun ardından kahvaltı yapılmış ve okuma saatine geçilmiştir. Okuma saatinin bitmesiyle çay eşliğinde Şehit Öğretmen Aybüke YALÇIN Hanımefendinin öğretmenlik hayatı hakkında sohbet edilmiştir. Etkinlikler; Ülkü Ocakları Kırşehir İl Başkanlığı Konferans Salonunda “Gençlik ve Ülkü” seminerleri ile devam etmiştir. Seminerlerin ardından gençler arasında Satranç Turnuvası düzenlenmiştir.

Birlikte eda edilen öğle namazının ardından Ülkü Ocakları Kırşehir İl Başkanlığı Konferans Salonunda Kafes filmi izlenilmiştir. Daha sonra vatan uğruna canlarını hiç düşünmeden seve seve feda eden aziz şehitlerimizin mukaddes ruhlarını saygı, rahmet ve minnetle anmak üzere Kırşehir Şehitliği ziyaret edilmiş ve dualar edilmiştir. Kamp hepimizin üzerinde emekleri olan, bizleri bugünlere getiren milletimizin yaşayan hafızaları olan büyüklerimizi ziyaret edip hal hatırlarını sormak amacıyla Huzurevi Ziyareti ile devam etmiştir. Huzurevinin ardından XIV. yüzyıl Anadolu sahasında yetişmiş, Garib-name adlı 12 000 beyitlik Türkçe mesnevi sahibi, Türk milletinin gönlünde taht kuran ünlü Türk tasavvuf şairleri Âşık Paşa’nın türbesi ziyaret edilmiştir.

Şehit Öğretmen Şenay Aybüke YALÇIN Hanımefendiyi anmak üzere düzenlenen kamp programı; Ülkücü Şehidimiz Nizamettin ERDOĞAN’ın kabri ziyaret edilerek son bulmuştur.

 

Türk gençliğine sporu sevdireceğiz diyen Ülkü Ocakları Kırşehir İl Başkanlığı yaptığı açıklamada Sporcu, zorluklardan yılmaz, hatta güçlükleri yenmeyi kendine zevk bilir. Bu bakımdan, zor işlere girişmekten kaçınmayan, en büyük güçlükleri yenmek için zevkle çalışan kimselerde bir sporcu ruhu vardır. Bundan dolayı, spor insana hayatta başarıyı sağlayan, mücadeleyi seven, işin kolay tarafına kaçmayan bir ruh aşılar ifadeleri kullanıldı,

Ayrıca yapılan açıklamada ;

” Spor, yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve ahlak da bu işe yardım eder. Zekâ ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler, zekâ kavrayışı yerinde olan daha az kuvvetlilerle başa çıkamazlar. Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.’  Mustafa Kemal ATATÜRK
‘ Türk gençliğine sporu daha çok sevdireceğiz. Atatürk’ün de dediği gibi: ‘ Türk gençliği, sağlıklı yetişip spor yaparsa milletimizin geleceği güvence altındadır.’ Teminatımız ve güvencemiz olan Ülkücü Türk gençliğine sporu sevdireceğiz. Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Mersin Milletvekili Olcay KILAVUZ
Spor, vücudumuzun gücünü artıran, melekemizi geliştiren, aynı zamanda eğlendiren, hoş vakit geçirten işlerdendir. Atçılık, güreş, denizcilik, avcılık, kayak, futbol, tenis, atletizm, sporun çeşitli kollarından biridir.
Türkler arasında da spor çok yaygındır. Türklerin milli sporu olan atçılıkla güreşin çok eski bir geçmişi vardır. Ata binmekte, kılıç kullanmakta, ok atmakta, güreş tutmakta üzerine olmayan Türkler bu üstünlüklerini uzun idmanlarla kazanırlar, gençlere da öğreterek bu üstünlüğün babadan oğula geçmesini sağlarlardı.
Sporcu, zorluklardan yılmaz, hatta güçlükleri yenmeyi kendine zevk bilir. Bu bakımdan, zor işlere girişmekten kaçınmayan, en büyük güçlükleri yenmek için zevkle çalışan kimselerde bir sporcu ruhu vardır. Bundan dolayı, spor insana hayatta başarıyı sağlayan, mücadeleyi seven, işin kolay tarafına kaçmayan bir ruh aşılar.
Öte yandan, takım halinde çalışan sporcular, bulundukları millet uğruna, kendi kişiliklerinden fedakârlık etmeyi öğrenirler, böylece, toplum için çalışmanın zevkini alırlar. Onlarda amaç, kendileri için değil, bağlı bulunduğu milletin başarısıdır.” denildi.

 

 

 

Comments

comments

Bu haber 7379 kez okundu.
Genel - 20:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.