TÜRKİYE’DE YÜZDE 3-4 KIRŞEHİR’DE YÜZDE 13

KIRŞEHİR’ i modern hayvancılığın merkezi haline getireceğini iddia eden tarım ve hayvancılık il müdürü Kenan şahin; koku ve çevre kirliliğinin kontrolü olmayan mandıralara ‘sıfır’ denetim ‘sınırsız’ tolerans ile modern tablo hayal ediyordu. Yapılan istatistiklerde Türkiye genelinde hayvan ölümlerinde ortalama YÜZDE 3-4 ARASINDA OLDUĞU  TESPİT EDİLİRKEN, KIRŞEHİR’DEKİ HAYVAN ÖLÜMLERİ YÜZDE 13 İLE EN ÜSTTE YER ALDI. […]
Genel - 27 Temmuz 2017 17:18 A A

KIRŞEHİR’ i modern hayvancılığın merkezi haline getireceğini iddia eden tarım ve hayvancılık il müdürü Kenan şahin; koku ve çevre kirliliğinin kontrolü olmayan mandıralara ‘sıfır’ denetim ‘sınırsız’ tolerans ile modern tablo hayal ediyordu.

Yapılan istatistiklerde Türkiye genelinde hayvan ölümlerinde ortalama YÜZDE 3-4 ARASINDA OLDUĞU  TESPİT EDİLİRKEN, KIRŞEHİR’DEKİ HAYVAN ÖLÜMLERİ YÜZDE 13 İLE EN ÜSTTE YER ALDI.

Kırşehir’in tarım ve hayvancılıkta zirvede olmasını istemeyen birim, kurum, kişi kim varsa ihanet içerisindedir. Fakat yaptığı görevi halk sağlığını riske atarak yapan, uygulamaları ile geleceğimizi karartacak bilinmeze sürükleyerek içecek bir damla sağlıklı su bırakmayacak olan idarecileri hangi sıfat ile analım.

Bu kadar yüksek oranlarda olan ölümleri görmezden gelip, manşetlere çıkarak şampiyonluğu kutlar gibi her hafta demeç veren il müdürü Yol boyunca hayvancılık yapan tesislerden bir tanesinde salgın hastalık olması durumunda ne yapacak acaba.

Karantinaya alınması gereken bir durumda hangi yolu kapatacak, günde binlerce araç geçen yolları nasıl korumayı düşünüyor.

Hayvan sayısı düşünülünce ölen yüzlerce hayvan nerede itlaf ediliyor, ölüm raporlarını kamuoyu ile paylaşmak ister mi, mandıraların modern seviyeye getirip, gelecek de olabilecek afetlerin önüne geçmek için hangi denetimleri yapıyor bunları paylaşmak ister mi, istemezse neden istemez.

Gazete manşetlerinde bahsettiği anız yakma cezası kadar önem verirse bu mesele çözüme gidecektir diye düşünüyoruz.

Bu memleketi olacak bir afet ve salgın ile ülke gündemine taşımasını hayvancılık alanında ticari itibarı sıfırlama noktasına taşınması memleket sevdalısı herkesi kahredecektir. Tedbirlerin ivedi şekilde alınıp koku öreten ve suları kirleten yapıların yine acil şekilde nizami hale getirilmesi bütün bu işin içinde olanlar tarafından yapılması memleketimize yapılacak en büyük iyiliklerden bir tanesidir.

Comments

comments

Bu haber 6794 kez okundu.
Genel - 17:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.