Türkiye’nin Yükselen Değeri ” BOR” Tepe Yönetimi Kırşehir Ahi Evran’da

Dünya bor rezervlerinin %73’üne sahip olan Türkiye’de bilinen bor yatakları; Eskişehir – Kırka, Kütahya- Emet, Balıkesir Bigadiç, Bursa-Kestelek’te iken “Türkiye Toprakları  Bor Haritası’nda ” Kırşehir’in yüksek rezerv görünmesi ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) Başkanı Doç. Dr. Abdülkerim Yörükoğlu ve Tepe Yönetiminin Üniversitemize ziyareti memnuniyetle karşılandı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin projelerini yakından takip ettiğini ve […]
Manşet Haberleri - 27 Mart 2019 15:26 A A

Dünya bor rezervlerinin %73’üne sahip olan Türkiye’de bilinen bor yatakları; Eskişehir – Kırka, Kütahya- Emet, Balıkesir Bigadiç, Bursa-Kestelek’te iken “Türkiye Toprakları  Bor Haritası’nda ” Kırşehir’in yüksek rezerv görünmesi ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) Başkanı Doç. Dr. Abdülkerim Yörükoğlu ve Tepe Yönetiminin Üniversitemize ziyareti memnuniyetle karşılandı.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin projelerini yakından takip ettiğini ve bölgesel kalkınmaya yönelik çalışmaların bölgenin ihtiyacına göre değerlendirilmesinin önemli olduğunu belirten BOREN Başkanı Doç. Dr. Abdülkerim Yörükoğlu, Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya’ya çalışmalarında başarılar diledi.

Gerçekleşen ziyarette karşılıklı fikir alışverişinde bulunulduğu bilgisi alındı.

TÜRKİYE TOPRAKLARI BOR HARİTASI

Bor ürünleri Türkiye’de; %36 cam, %31 seramik, %9 temizlik- deterjan, %7 tarım, %4 tutkal ve %14 pay ile diğer alanlarda kullanılmaktadır. Eti Maden, yurt içi bor taleplerinin tamamını karşılamaktadır. Türkiye ekonomisinin uluslararası alanda prestijli bir konuma erişmesine yardımcı olan Eti Maden, 2016 yılında Türkiye’nin En Büyük 1000 İhracatçı Firma sıralamasında 15., en çok ülkeye ihracat yapan firma sıralamasında ise 90 firma arasında 14. sırada yer almaktadır.

 

Comments

comments

Bu haber 11017 kez okundu.
Manşet Haberleri - 15:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.