Üç nesil öğretmen aynı okulda

Kırşehir’de 39 yıllık beden eğitimi öğretmeni Mevlüt Sönmez, öğrencisi ve öğrencisinin öğrencisiyle aynı okulda öğretmenlik yapıyor.
Manşet Haberleri - 16 Şubat 2019 20:01 A A

Kırşehir Cacabey Ortaokulu’nda görev yapan 39 yıllık beden eğitimi öğretmeni Mevlüt Sönmez, öğrencisi ve öğrencisinin öğrencisiyle aynı okulda eğitim veriyor. Sönmez, öğrencisi İngilizce Öğretmeni 42 yaşındaki Erdal Kaya ve Kaya’nın yine aynı okulda eğitim verdiği 32 yaşındaki Yakup Durmuş’la birlikte görev yapıyor.

Farklı illerde çalıştıktan sonra 33 yıldan bu yana Kırşehir’de görevine devam eden Mevlüt Sönmez, Balıkesir’de başladığı meslek hayatına 1986’dan beri Cacabey Ortaokulu’nda devam ettiğini söyledi. Sönmez, uzun yıllar çalıştığı okulda yetiştirdiği öğrencilerden birinin de İngilizce öğretmeni Erdal Kaya olduğunu belirtti. Eğitim sürecini tamamlayan Kaya’nın öğretmen olarak okula döndüğünü anlatan Sönmez, onun da Yakup Durmuş’u yetiştirdiğini, Durmuş’un da öğretmen olarak bu okula geldiğini anlattı.

Öğretmenlik hayatı boyunca hep bu kutsal mesleği tavsiye ettiğini söyleyen Sönmez, şöyle konuştu:
“Şu anda okulda yedi öğrencimle öğretmenlik yapıyorum. İngilizce öğretmeni Erdal Kaya, bu okulda 1986-1991 yılları arasındaki ilk dönem öğrencilerimden. Daha sonra İngilizce öğretmeni oldu ve bu okula geldi. Onun öğrencisi de yine İngilizce öğretmeni olarak aynı okula döndü. Yani üç kuşak aynı okulda görev yapıyoruz. Benim öğrencim ve öğrencimin öğrencisiyle aynı okulda yeni çocukları yetiştiriyoruz.”

‘ÖĞRETMENİMİN TECRÜBELERİNDEN YARARLANIYORUM’
İngilizce öğretmeni Erdal Kaya da ilkokul ve ortaokulu Cacabey Ortaokulu’nda okuduğunu, Kayseri’de üniversite eğitimini bitirdikten sonra Kırşehir’in Akpınar ilçesinde öğretmenliğe başladığını söyledi. Kaya, birkaç okul değiştirdikten sonra 2013’ten itibaren mezun olduğu okula öğretmen olarak atandığı anlattı. Okulda hem öğretmeni hem de öğrencisiyle görev yaptıklarını söyleyen Kaya, “Ortaokuldaki beden eğitimi öğretmenim Mevlüt Sönmez ile aynı okulda öğretmenlik yapıyoruz. Onun engin tecrübelerinden yararlanıyorum. Ayrıca ben İngilizce öğretmeniyim. Benim öğrencim olan İngilizce öğretmeni Yakup Durmuş ile de beraber çalışıyoruz. Ona da elimizden geldiğince yardımcı olmaya, tecrübelerimizi paylaşmaya çalışıyoruz” dedi.

Üçüncü kuşak olarak görev yapan İngilizce öğretmeni Yakup Durmuş ise öğretmeni ve öğretmeninin öğretmeniyle aynı okulda çalışmanın kendisine farklı bir duygu yaşattığını söyledi. Durmuş, “Bu okulda öğrenciydim şimdi öğretmenim. Öğretmenimin öğretmeniyle birlikte çalışıyorum. Hocaların hocası. Çoğu zaman tecrübelerinden faydalanıyoruz, eski günlerden konuşuyoruz. İnsana heyecan veriyor” diye konuştu.

Okulun müdürü Hayati Barça ise şunları anlattı:

“Cacabey Ortaokulu’nda 1.610 öğrenci ve 100 öğretmen var. Bunlardan 15’i daha önce eğitim aldıkları bu kurumda görev yapıyor. Üç nesil öğretmenin bu okulda görev yapması ilginç bir tesadüf. Mevlüt hoca, hala diğer iki öğretmeni öğrencisi, bir çocuğu gibi görüyor, büyüdüklerine inanamıyor. Küçük olan büyüğüne ‘öğretmenim’ diye hitap ediyor.”

Comments

comments

Bu haber 12715 kez okundu.
Manşet Haberleri - 20:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.