Uğur Mumcu memleketi Kırşehir’de anıldı

Uğur Mumcu’nun 26. ölüm yıl dönümünde memleketi Kırşehir‘de “Uğur Mumcu Anma” paneli düzenlendi. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğince Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen panelden önce Uğur Mumcu’nun hayatı, kitapları, yazıları ve yaşantısından kesitler anlatıldı. Panelistler Çağdaş Gazeteciler Derneği Onur Kurulu Başkanı Ahmet Abakay, Mahmut Aslan ve Taylan Özbay, Ankara’da evinin önünde suikasta uğrayarak hayatını kaybeden […]
Genel - 25 Ocak 2019 00:26 A A

Uğur Mumcu’nun 26. ölüm yıl dönümünde memleketi Kırşehir‘de “Uğur Mumcu Anma” paneli düzenlendi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğince Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen panelden önce Uğur Mumcu’nun hayatı, kitapları, yazıları ve yaşantısından kesitler anlatıldı.

Panelistler Çağdaş Gazeteciler Derneği Onur Kurulu Başkanı Ahmet Abakay, Mahmut Aslan ve Taylan Özbay, Ankara’da evinin önünde suikasta uğrayarak hayatını kaybeden Mumcu ile anılarını anlattı ve Mumcu’nun araştırmalarından bahsetti.

 

Mumcu ile aynı dönem gazetecilik yaptığını aktaran Abakay, “Ocak ayı maalesef hüzünlü bir ay. Çünkü Muammer Aksoy, Metin Göktepe, Hrant Dink ve Uğur Mumcu, ocak ayında kaybettiklerimizdir. Mumcu, ‘Ben Atatürkçüyüm, cumhuriyetçiyim, ben laik, ben tam bağımsız bir ülkeden yanayım. Ben insan hakları savunucusu, ben terörün karşısındayım, ben çıkarcıların düşmanıyım.’ diye kendisini zaten tanımlıyor. Biz de böyle tanıyoruz zaten.” diye konuştu.

Mahmut Aslan ve Taylan Özbay da panelde Mumcu’nun yaşamı ile ilgili bilgi verdi.

ÇYDD’nin organize ettiği Uğur Mumcu panelinde söz alan CHP Kırşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Ekicioğlu gözyaşlarına hakim olamadı. Ekicioğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

Bugün, Uğur MUMCU’nun ölüm yıldönümü… Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında Uğur MUMCU’yu anmak için bu salondayız. Birbirinden değerli panelistler; onun aydın gazeteci kimliğini, demokrasi ve hukuk vurgusunu bizlere aktardılar. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Uğur MUMCU, 24 Ocak 1993’te katledildi. Uğur MUMCU, hümanist bir gazeteci olduğu için; eşit, özgür, adil ve insanca bir yaşamı savunduğu için; cesur olduğu için katledildi. Uğur MUMCU, gerçek bir gazeteciydi. Uğur MUMCU’nun, “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz.” sözünü bugün çok daha iyi anlıyoruz. Bugün gazetecilik zor bir sınavdan geçiyor. Görevi, gerçekleri aktarmak olan gazetecilik; yalanı, iftirayı iş edinmiş görünüyor. Bizim; bağımsız, cesur, araştırmacı gazetecilerin sayısını artırmamız lazım. Uğur MUMCU ve onun gibilerin bize mirası, bağımsız gazeteciliktir. Gazetecilerimiz, bağımsız, cesur olsun ki hukuksuzlukları, adaletsizlikleri, yolsuzlukları yazabilsin. Bugün bağımsız gazeteciliğe her zamankinden çok ihtiyacımız var. Uğur MUMCU, sizin de bildiğiniz üzere, Kırşehir’de dünyaya geldi. Bu da Kırşehir’imiz için büyük bir onurdur. Uğur MUMCU, çok önemli bir aydınımız… Aydınların en önemli özelliği öngörülü olmalarıdır. O, 40 yıl öncesinden birçok konuda uyardı herkesi. Sadece onun yazdıkları okunsa, uyarıları dikkate alınsaydı yakın zamanda ülkemizde yaşanan birçok sıkıntı, felaket yaşanmazdı. Bu etkinliği Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği düzenledi. Aydınlanma deyince Türkan SAYLAN hocayı da huzurlarınızda anmak isterim. Bu ülkenin çocukları adına Hoca’ya şükranlarımı sunuyorum. Aydınlanma meşalesinin cesur taşıyıcısıydı Türkan Hoca. Türkan Hoca’ya, yaşamının son günlerinde yapılanlar aklıma geldikçe yüreğim burkuluyor, kabullenemiyorum. İyiliğin karşılığı güzel ülkemde bu olmamalı. Bu güzel ülkede hepimiz eşit, özgür bireyler olarak insanca yaşamayı hak ediyoruz. İnsanca yaşamın büyük savunucuları Uğur MUMCU’yu, Türkan SAYLAN’ı; bu uğurda emek harcamış, bedel ödemiş aydınlarımızı rahmetle ve minnetle anıyorum. Bu anlamlı buluşma için ÇYDD Kırşehir şubesi yöneticilerine, değerli panelistlere teşekkür ediyor, hepinize saygılar sunuyorum“.

Panele, CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, CHP Kırşehir İl Başkanı Baran Genç, CHP Merkez İlçe Başkanı Doğan Yıldızhan, Belediye Başkanı adayı Selahattin Ekicioğlu ve vatandaşlar katıldı.

Comments

comments

Bu haber 11513 kez okundu.
Genel - 00:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.