UİGAD KIRŞEHİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlamak ve yılın gazetecilerine ödül vermek için Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği’nin (UGİAD) Kırşehir Temsilciliği tarafından organize edilen “Basın Gecesi Ödül Töreni” Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde bir ilke imza attı. Gecenin açılış konuşmasını Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği Kırşehir İl Temsilcisi Erdem Yeşer yaparak şu ifadeleri […]
Genel - 14 Ocak 2019 21:53 A A

10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlamak ve yılın gazetecilerine ödül vermek için Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği’nin (UGİAD) Kırşehir Temsilciliği tarafından organize edilen “Basın Gecesi Ödül Töreni” Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde bir ilke imza attı.

Gecenin açılış konuşmasını Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği Kırşehir İl Temsilcisi Erdem Yeşer yaparak şu ifadeleri kullandı; “Mahkumun biri, yalnız kaldığı hücre içinde bir karınca ile arkadaşlık yapar. Kito adını verdiği bu karınca zaman içerisinde adamın talimatlarına göre hareket eder hatta takla atmayı bile öğrenir. Mahkum, insanların Kito’ya hayran kalacağını ve göreceği büyük ilgi sayesinde zengin olacağının hayalini kurmaktadır. Hapisten tahliye olduğu gün Kito’yu kibrit kutusunun içine koyarak bir kafeteryaya gider. Amacı insanların Kito’ya nasıl tepki vereceğini öğrenmektir. Karıncayı kibrit kutusundan çıkaran eski mahkum garsonu çağırır. Amacı garsona Kito’nun marifetlerini göstermektir. Garsona “Masanın üstünde duran şu karıncayı görüyor musun?” diye sorar sormaz, garson elindeki bezle karıncayı alır ve “Afedersiniz beyefendi” diyerek Kito’yu öldürür. Biz basın mensupları olarak bazen bir mahkum, bazen bir karınca, ekmeği peşinde koşan ufak bir ekmek parçası için bir çok fedakarlıklar yapan karınca, bazen de görevini yapan görevini yapmak için kimsenin hayallerinin ne olduğuna bakmayan bir garson gibi görevimizi yapıyoruz. Biz görevimizi yaparken tek taraflı bakmamanızı rica ediyorum. Ve bizi hem mahkum hem karınca hem de garson gibi bizleri bir araya getiren Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği’ne adına katılımlarınızla gecemize şeref verdiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum.”

UİGAD (Uluslararası internet gazeteciliği ve gazeteciler derneği) Kırşehir il temsilciliğinin bu yıl ilkini tertip ettiği "basın gecesine" salona teşrifleriyle bizleri onurlandıran kıymetli dostlara sonsuz teşekkürler ediyoruz. Bir avuç "çıkla gönül" ün Kırşehir basınında huzuru tesis için, makama saygıyı bidat kültürü edinmeyen, kamu menfaatini önceleyen, milleti, cefa çekeni, edileni, hakkı tutup kaldıran mantığın gelişmesine katkı sunmak için, duayenlerinden esin alarak , geleceğin gazetecilerini sırtında taşıyarak gecesini gündüzüne katan kıymetli ekip arkadaşlarıma, yanımızda olamayıp bizlere dualarıyla, iyi niyetleriyle, yuzlerce km yolu ezip gelerek, destek sunan. Salona gelemeyip gönlü bizimle olan herkese sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz… basta genel başkanım sayın Izzet Aydin genel başkan yardımcılarım Okan Halefoğlu Geçgel ve İpek Yavuz genel sekreterim Selçuk Taşdemir aksaray temsilcimiz kıymetli üstad Ali Genc beye, yoldaşım, kardeşim ,abim, sevgili Abdurrahman Akaröz e kıymetli sunumlarıyla salonu doyuran Fahrettin Toker ve Zahide Vural kardeşlerimize video kurgu montajlarımızla ilgilenen Aykut Baş kardeşime gecenin zahmetini yüklenenler her işte katkı sunan İbrahim Kahraman Ömer Duran Abdurrahman Dulkadir Vahit Aldı Cansu Kılınç semra yılmaz mesut dalkılıç kardeşlerime, plaketleri takdim eden kıymetli dostlara , ödülleri hak eden üretken habercilere, salonda bulunarak bizlere ödül olan kıymetli gazeteciler Adnan Yılmaz, Salih Güner Abdullah Yıldız, sait yanık Muzaffer Aktürk Enderhan Öz Recep Kadir Turpçu Saffat Yurekli Gamze Boynueğri Ferhat Turgaz Battal çelik ustalarımıza can kardeşimize kameraları ve çektiği fotoğraflarla geceyi yaşatan Cihat Cihad Yaşlıgöz Alp Eren İbiş Kuşcu kardeşlerime, meddah sunumuyla Ufuk Cengiz üstada geceye renk katan Neşet Doğan ve Kırşehirli Yaşar Apaydın kardeşlerimize.. elinden odul almakla tekrar onulandigim Sehit aileleri dernek başkanımız Mutlu Kiliçaslan abimize, rahmetli Avşar cihan üstadın ailesine, otobüs şoförü ablamıza ismini sayamadığım icin affını rica ettiğim herkese sonsuz teşekkür ediyirum … Kırşehir basınında yeni bir cağın açıldığını önümüzdeki süreçte daha net idrak ettiğimiz gecenin gelecek yıllarda daha dolu geçeceğinin teminatı olan ilk gecede kırdığımız incittigimiz ilgenemedigimiz dostlardan özür dileriz.

Erdem Yeşer paylaştı: 13 Ocak 2019 Pazar

 

GAZETECİLİK SANILDIĞI KADAR KOLAY BİR İŞ DEĞİL

Ardından Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve gazeteciler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Okan Geçgel konuşma yaparak şu ifadelere yer verdi;“Sayın protokol, değerli konuklar, çok kıymetli basın mensubu arkadaşlarım, UİGAD Kırşehir İl Temsilciliğimizin düzenlemiş olduğu Basın Ödülleri Töreni’ne hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz.

BASIN, MİLLETİN MÜŞTEREK SESİDİR

Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hülâsa bir milletin hedef-i saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir. Gazeteci, haberin yazılması aşamasında büroda, olayların araştırılması aşamasında açık havada, kapalı yerlerde, sıcakta, soğukta, dağda, uçakta vb. ortamlarda çalışabilir. Çok nadir de olsa çalıştıkları alanlar itibariyle (savaş habercileri ve köşe yazarları) gibi alanlarda saldırıya uğrama tehlikesi de vardır. Çalışma saatleri genellikle düzensizdir. Sık sık seyahat edebiliyor. Araştırma yaparken değişik insan ve olaylarla karşılaşabiliyor. Gazeteci bazen bir röportaj için günlerce bir kişinin peşinden koşmak, evinden uzakta, güç koşullarda yaşamak, gerektiğinde bir haber için kendini tehlikeye atmak durumundada kalabilirler. İşte Gazetecilik bu kadar zor; bu kadar meşakkatlidir.

Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneğimizi 5 ay önce kurduk, kurulur kurulmaz da hemen teşkilatlanma çalışmalarına başladık. Özellikle İç Anadolu Bölgesinde şahsıma Bölge Temsilcisiliği görevi tevdi edilir edilmez İç Anadolu Bölgemizdeki 13 ilde Temsilcilerimizi atayarak çalışmalarımıza başladık.

UGİAD OLARAK ŞU ANA KADAR 7 ÜLKE, 5 BÖLGE VE 52 İLDE TEMSİLCİLERİMİZİ ATADIK

Bizler şunun çok net farkındayız: malumunuz dünya dijital medyaya doğru ilerlemektedir. Ülkemiz de bu ilerleyişten etkilenmektedir, kaçınılmaz olarak. Artık gazeteler dijital olarak yayınlanmakta ve öyle tahmin ediyorum ki birkaç yıla kadar basılı medyanın tamamı dijitalde yayınlanacaktır.

Bütün bunları değerlendirdiğimizde üzerinde durmak istediğimiz önemli bir konu var: oda yeni bir İnternet yasası konusu…UİGAD olarak geçtiğimiz günlerde Ankara’da TBMM’de çok önemli ziyaretler yaptık. Siyasi partilerimizle genel başkan, genel başkan yardımcısı ve grup başkan vekilleri düzeyinde görüştük. Görüşmelerimizde yeni bir İnternet yasasıyla beraber internet medyasının yasal zemine oturtulması hususunda önemli adımlar attık. Hazırladığımız kanun taslak metnini meclise sunduk. Bu konuda tüm partilerden destek beklediğimizi de buradan bir kez daha belirtmek istiyorum. Bu akşam UİGAD Kırşehir İl Temsilciliğimizin düzenlemiş olduğu Basın Ödülleri Töreni’ne katılımızdan ötürü hepinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Ödül alan meslektaşlarımı kutluyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Saygı, sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.”

UGİAD Genel Sekreter Selçuk Taşdemir söz alarak UİGAD’ın kuruluş amacını ve hedeflerini anlattı

Hızla ilerleyen derdeğin Ülkenin ihtiyacı olan İnternet yasası için yoğun mücadele verdiğini ve Meclis çatısı altında kanunlaşması için 10 Ocakta yasa tasarısını parti grup başkanlarına teslim ettiklerini dile getirdi.

Belediye Başkan Vekili Emre Şahinci, Gazete konusunun yerini hiç bir şeyin tutmamasına rağmen çağın ihtiyacı olan İnternet Gazeteciliğinin hızla yaygınlaştığını ve Doğru haber noktasında denetime ihtiyaç olduğunu dile getiren konuşmasını sürdürdü.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir Milletvekili Metin İlhan’da söz alarak konuşmasında şunları kaydetti; “Halkın tarafsız eksiksiz ve doğru haber akışı bilgilendirilmesi, demokratik ve şeffaf olmanın daha önemlisi demokrasinin en önemli şartlarından biridir. İletişim teknolojilerindeki gelişme yazılı ve görsel basının yanı sıra medyanın da faaliyet ve ilgi alanını genişletmiş kamuoyunun bilgilendirme imkanlarının artmasını sağlamıştır. Ancak basın özgürlüğünün kısıtlandığı veya türlü yollarla da olsa engellendiği basınımızın objektif ve sağduyulu sansürsüz bir şekilde sesini duyurabilme hür iradesi ile düşüncelerini ifade edebilmesi oldukça zor görünmektedir. Günümüzde çalışma koşulları ve ekonomik şartların düştüğü göz önüne alınacak olursa özellikle yerel basının zor günler geçirdiğini ve ayakta durmada zorlandığını görmekteyiz. Ülkemizde son yıllarda yaşanılanlara bakıldığında sansürsüz, dürüst, tarafsız haber yapan ve yayınlayan çok sayıda gazetecinin haksız bir şekilde yargılanarak tutuklandığına hep birlikte tanık olduk. Çağdaş demokrasilerin olmazsa olmazı basın özgürlüğüdür. Bu bağlamda ülkemiz özgür basını susturmak amacıyla katledilen Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Çetin  Emeç, Ahmet Taner Kışlalı ve ismini sayamdığım basın şehitlerini de anıyoruz. Tüm bu değerlendirme ve düşüncelerle birlikte zor şartlara rağmen haksızlıklara adaletsizliklere karşı dayanma gücü ve direnme gücü azmiyle çalışmalarını özgür bir şekilde gerçekleştirmeye devam eden tüm gazetecilerin gününü kutlar bu toplantının düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

Konuşmaların ardından Türk Halk Müziği Kırşehir Birincisi Neşet Doğan, güzel sesi ve yorumuyla izleyicilere unutulmaz bir gece yaşattı. Gecenin ilerleyen saatlerinde Tiyatrocu-yazar Ufuk Cengiz, meddah gösterisi yaparak izleyenlerden büyük bir alkış aldı. Yine sazıyla ve sesiyle Kırşehir’in ve Kırşehirlinin gönlünde taht kuran Yaşar Apaydın, müzik dinletisi yaparak izleyicilere Neşet Ertaş’ın parçalarıyla kulaklarının pasını sildi. Heyecanın gittikçe arttığı gecede Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği Kırşehir Temsilciliğinin düzenlediği Yılın Enleri Ödül Törenine geçildi ve ödüller sahiplerini buldu.

Gazeteciler her zaman her yerde olmalıdır elbette. Çünkü haberin zamanı ve yeri yoktur. Yıllardır her zaman her yerde görevini layıkıyla yerine getiren, sorumluluktan kaçmayan değerli gazetecilerimiz için çeşitli dallarda ödüller sahiplerine takdim edildi.

İŞTE ÖDÜLLER VE ÖDÜLÜN SAHİPLERİ;

YILIN EN İYİ GÖRÜNTÜLÜ HABERİ

Yılın en iyi görüntülü haber ödülü bu mesleğe yıllarını vermiş olan ve yaptığı DAEŞ haberiyle yalnızca Kırşehirde değil Tüm Türkiye’de yankı uyandıran Anadolu Ajansı Kırşehir temsilcisi ABDULLAH YILDIZ

 

YILIN EN İYİ HABER SOSYAL MEDYA SAYFASI

Basın mensupları her zaman olay yerinde bulunamıyor. Bu durumda  olayı bizzat  yaşayan vatandaş muhabirlik görevini üstleniyor. Vatandaşın bu sesini en hızlı şekilde duyuran muhabir Ihbar et yayınlansın sosyal medya hesabıyla en hızlı ve en ‘sosyal’ haberi yapan

ABDURRAHMAN  DULKADİR

YILIN EN İYİ GÖRÜNTÜSÜ ÖDÜLÜ

Bazen üzücü olayları da kamera arkasında kaydetmemiz gerebiliyor. Belki de gazeteciliği en zor ve erdemli kılan da bunu başarabilmektir. Bu görüntülerle bu görevi başaran SEMRA YILMAZ yılın en iyi haber görüntüsü ödülünün sahibi oldu.

YILIN EN İYİ GÖRÜNTÜLÜ ÖZEL HABERİ

Yaptığı Cacabey Medresesi konulu haberiyle Kırşehirin değerlerini ülke gündemine taşıyan İhlas haber ajansı Kırşehir Temsilcisi ENDERHAN ÖZ

yılın en iyi Görüntülü özel haber ödülünü almaya hak kazandı.

YILIN EN İYİ HABER SİTESİ ÖDÜLÜ

Haberi hızlı ulaştırma konusunda elbette internet sitelerinin görevi büyük. Tabi ki internette gördüğümüz her bilgiye de inanmamız mümkün değil. İşte hem hızlı hem de güvenilir haber yapan Yılın En İyi Haber Sitesi Ödülü Kırşehir Habertürk sitesi editörü ÖMER DURAN’a

 

lâyık görüldü.

YILIN EN İYİ İNTERNET HABERCİLİĞİ TASARIM ÖDÜLÜ

Mesleğimizin bir önemli noktası daha var. Dikkat çekici olmak zorundasınız. Gerek sayfa tasarımı ve düzeni gerek renk kullanımı, seçtiğiniz fontlar bile okuyucuda etki uyandırmalı. Kırşehir’in haberlerini en güzel mizanpaj ile sunan ve yılın en iyi site tasarımı ödülünü kazanan isim Haber Kırşehir sitesi Editörü İBRAHİM KAHRAMAN

oldu.

YILIN EN İYİ KÖŞE YAZARI ÖDÜLÜ

Yılın en iyi Köşe yazarı ödülü Yazılarıyla gündemi analiz eden, yol gösteren, gerek kalplere dokunan gerekse dokunduran ADNAN YILMAZ’a

layık görüldü.

YILIN RÖPORTAJ HABERİ ÖDÜLÜ

Deyim yerindeyse kapı kapı gezerek uyuşturucu kullanımı konusunda araştırmalar ve röportajlar yapan ve yaptığı toplum bilinci haberiyle Yılın en iyi röportaj ödülünü almaya hak kazanan isim 40 Arena Gazetesi muhabiri DİDEM CEYLAN

oldu.

YILIN EN İYİ GAZETE MİZANPAJ ÖDÜLÜ

Gazetelerinde her zaman yenilikçi tasarım kullanan ve işini en iyi şeklilde yaparak haberlerine görsel anlamda en büyük özeni gösteren ve yılın en iyi gazete mizanpaj ödülünü kazanan Yeşilyurt gazetesi tasarımcısı AYNUR DEMİREL

oldu.

YILIN EN İYİ KADINA DEĞER HABER ÖDÜLÜ

Kadının elinin değdiği her iş ayrı bir anlam kazanıyor. Tıpkı Fatma Yeşilay gibi. Kırşehir’in böyle bir başarı öyküsünü izlemesini sağlayan 40 Arena Gazetesi Muhabiri SÜMEYYE ŞAHİN

Yılın en iyi Kadına Değer Haber Ödülünün sahibi oldu.

YILIN İÇERİK KALİTESİ ÖDÜLÜ

Toplumu bilinçlendirirken bütün detaylarıyla haberleri halka sunan içeriğinde zenginliği esas alan Çiğdem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü BEYHAN BALLI

Yılın İçerik Kalitesi Ödülünü almaya hak kazandı.

YILIN EN İYİ ÇIKIŞ YAPAN MUHABİRİ

Kaman’dan haberler vererek Basın hayatına başlayan yaptığı haberlerle ve çalışma azmiyle kısa sürede basın sektöründe öne çıkan isimlerden olan VAHİT ALDI

Yılın en iyi çıkış yapan gazetecisi ödülünü kazandı.

YILIN EKRAN YÜZÜ ÖDÜLÜ

Gerek sokaklarda gerekse stüdyoda haberin bize ulaşmasını sağlamak için çalışan ve haberin görünen yüzü olarak evlerinize konuk  olan Ahi televizyonu spikeri CANSU KILINÇ

Yılın ekran yüzü ödülünü almaya hak kazandı.

YILIN SPOR MUHABİRİ ÖDÜLÜ

Gazeteci her zaman her yerde olmalıdır demiştik. Bunun en güzel örneklerinde biri de spor muhabirleri. Gerektiğinde futbolcularla sahada en az onlar kadar efor sarf eden emekçiler. Bu yıl 3. Ligde takımımızla birlikte mücadele veren Ahi Yurdu Gazetesi Spor Muhabiri SALİH HANÇER

yılın en iyi spor muhabiri ödülüne layık görüldü.

YILIN KAMERAMANI ÖDÜLÜ

Ekran önünde sürekli göremesek de kamera arkasının bilinmeyen kahramanlarıdır kameramanlar. Bazen sel olur suya girerler kavga olur kavgaya girerler. İnsanlar ‘görsün’ diye yeri geldiğinde kendi canını tehlikeye atarlar. Yılın en iyi kameramanı ödülünü hak eden kişi Ahi Televizyonu kameramanı MESUT DALKILIÇ

oldu.

YILIN EN İYİ SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

Bazılarımızın izlerken gözyaşına boğulduğu, bazılarımızın gururdan göğsünü kabartan, bazılarımızın ise izlemeye bile dayanamadığı hayatlar.. Bayrak uğruna can vermiş vatan evlatları ve geride bıraktıkları anneleri babaları kardeşleri çocukları… Onların acılarına sahip çıkmak elbette tüm milletin görevidir ama belki de en fazla bizlerin onları unutmaması gerek. Çünkü asıl onlar unutulursa kan verdikleri bu topraklar vatan olmaktan çıkar. Onlar unutulursa bayrak küser. Onları unutturmamak için anılarla dolu bu belgeselleri hazırlayan ZAHİDE VURALve ERDEM YEŞER

Yılın En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi ödülünü almaya hak kazandılar.

AVŞAR CİHAN ONUR ÖDÜLÜ

Avşar Cihan anısına verilen Onur Ödülünün sahibi yıllarını bu mesleğe adamış, bilgi ve birikimiyle her zaman gazetecilere yol gösterici olan SALİH GÜNER

oldu.

Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği Kırşehir İl Temsilciliğinin düzenlediği “Basın Gecesi Yılın Enleri Ödül Töreninde” bir araya gelinmesinde büyük emeği olan derneğin Kırşehir İl temsilcisi ERDEM YEŞER’E teşekkür plaketini vermek üzere Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği Genel Başkan Yardımcısı OKAN GEÇGEL takdim etti.

Gerçekleştirilen Basın Gecesi Ödül Törenine, Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Kırşehir Belediye Başkan Vekili Emre Şahinci,  Ahi Evran Üniversitesi Genel Sekreteri Mehmet Zeki Küçük, CHP İl Başkanı Baran Genç, CHP İlçe Başkanı Doğan Yıldızhan, CHP Belediye Başkan Adayı Selahattin Ekicioğlu, MHP İl Başkanı Arif Ekici, MHP Belediye Başkan Adayı Onur Köksal, Kırşehir Belediyespor Kulübü Başkanı Veli Şahin, ASP müdürü Ramazan Baykara, Kırşehir Şehit Aileleri dernek Başkanı Mutlu Kılıçaslan, Malül Gaziler dernek Başkanı Bahattin Kaya, TSO başkanı Mustafa Yılmaz, Esnaf Odası Başkanı Bahamettin Öztürk, Türk Ocağı Başkanı Süleyman Doğan, Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Akbayır, Kent Konseyi Genel sekreteri Tolga Akpınar,   UİGAD Genel Başkan Yardımcıları Okan Geçgel ve İpek Yavuz, Genel Sekreter Selçuk Taşdemir, Aksaray Temsilcisi Ali Genç, İl Protokolü, Sivil Toplum Örgüt Başkanları, gecenin hem ev sahibi hem de misafiri basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Comments

comments

Bu haber 9844 kez okundu.
Genel - 21:53 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.