UİGAD İNTERNET YASASI İÇİN MECLİSTE

Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (UİGAD) heyeti, internet gazeteciliğinin sorunlarına ilişkin yasa teklifi hazırlayarak, sektörün sorunlarına çözüm arayışına Meclis’te yetkili makamlar ve etkin isimlerle istişarelerle başlattı.
Genel - 2 Kasım 2018 00:54 A A

Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (UİGAD) heyeti, Ankara’da iki gün boyunca çeşitli temaslarda bulundu. UİGAD’ın internet gazeteciliğinin sorunlarına ilişkin çözüm önerileri ile büyük ilgi gördü. Heyet, internet gazeteciliğinin nabzını tutarak, kulis çalışmaları yaptı.

UİGAD heyetinde; UİGAD Genel Başkanı İzzet Aydın, UİGAD Genel Sekreteri Selçuk Taşdemir, UİGAD yönetim kurulu üyeleri, UİGAD İç Anadolu Bölge Temsilcisi Okan Geçgel, UİGAD Karadeniz Bölge Temsilcisi Ercan Tarı,  Edirne il Temsilcisi Gülay Alpagut, UİGAD Ortadoğu Bölge Temsilcisi Jalal Selmi ve İç Anadolu Bölgesi il temsilcilerinden Aksaray İl Temsilcisi Ali Genç, Ankara İl Temsilcisi Bayram Polat, Çankırı İl Temsilcisi Mehmet Demirci, Eskişehir İl Temsilcisi İpek Yavuz, Karaman İl Temsilcisi Adem Kocatürk, Kayseri İl Temsilcisi Gamze Şule İnandı, Kırıkkale İl Temsilcisi Ramazan Tosun,Kırşehir İl Temsilcisi Erdem Yeşer, Nevşehirİl Temsilcisi Can TaşkınYozgat İl Temsilcisi Erhan Özel ve yönetim kurulundan oluşan  22 kişi yer aldı.

Ankara Çankırılılar Derneği binasında UİGAD Anlara İl Temsilcisi Bayram Polat’ın ev sahipliğinde kahvaltı yaparak, temasları öncesi istişarelerde bulunan UİGAD heyeti temaslarına Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) başladı.

İLK ZİYARET DESTİCİ’YE
UİGAD heyeti, ilk olarak Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici’yi ziyaret etti. Destici, öğle yemeğinde eşlik ettiği UİGAD heyetine daha sonra makamında ağırladı.
UİGAD Genel Başkanı İzzet Aydın, Destici’ye derneğin faaliyetleri ve amacı hakkında bilgi vererek, internet gazeteciliğinin sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren bir rapor sundu.
Destici, UİGAD raporuna ilişkin, “Bunlar çok doğru ve kimsenin karşı çıkamayacağı maddeler… Biz inşallah bu konuda sizlerle birlikte yürümeye, ortaklık yapmaya ve destek vermeye hazırız. Biz kanun teklifi hazırlığı yapalım, siz de yapın.” ifadelerini kullandı.

AK PARTİLİ ÜÇ İSME ZİYARET
Heyet daha sonra AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz ve AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu’nu Meclis’teki odalarında ziyaret etti.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da, UİGAD heyetini Meclis’teki odasında ağırladı. Heyete başkanlık eden UİGAD Genel Başkanı İzzet Aydın, “Kırk yol hatırı vardır” diyerek, Bakan Albayrak’a fincan takımı hediye etti. Albayrak da, derneğe başarılar dileyerek, heyetteki gazetecilerle sohbet etti, toplu fotoğraf çektirdi.

MHP’Lİ İKİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISINDAN DESTEK MESAJI
UİGAD heyeti, ardından Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Merkezi’ne geçti. Burada Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz ve İdari, Mali ve Teknik İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Kadir Şekerci’yi ziyaret eden heyet, internet gazeteciliğinin sorunlarına ilişkin raporu sunarak, MHP’den bu konuda yasa hazırlanması için destek istedi.
MHP’li Sadir Durmaz, “Çalışmanızı bu açıdan çok değerli buluyorum. Yeni bir oluşum olarak böyle bir dernek çatısı altında, mesleki disiplinin de yerleştirilmesi bakımından yararlı olacağını umut ediyorum.” dedi.
Durmaz ve Şekerci, MHP’nin UİGAD’ın yasa çıkması için gösterdiği çabalara Meclis’te destek vereceğini kaydetti.

DSP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÜREL’İ ZİYARET
Heyetin ilk gün ziyaretlerinin son durağı Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Merkezi oldu. Burada Genel Başkan Yardımcısı ve Basın Yayın ve İletişim Başkanı Uğur Gürel’le görüşen heyete başkanlık eden UİGAD Genel Başkanı İzzet Aydın, dernek hakkında bilgi verdi ve internet gazeteciliğinin sorunlarını içeren rapor sundu.
Raporu inceleyen Gürel, “Çok önemli maddeleriniz var. Algı yaratmadan olayları doğru yansıtabilmenin yollarını bulabilmeniz lazım.” dedi.İLK İSTİŞARE TOPLANTI ANKARA’DA

Derneğin Ankara çıkarmasında geniş katılımlı ilk istişare toplantısı önemli bir yer tuttu. İlk günkü ziyaretlerin ardından Keçiören’deki Estergon Kalesi’nde genişletilmiş istişare toplantısı yapıldı. Akşam yemeği eşliğinde yapılan toplantı, UİGAD Ankara İl Temsilcisi Bayram Polat’ın ev sahipliğinde ve moderatörlüğünde gerçekleştirildi.
Toplantıda dernek yöneticileri ile birlikte bölge ve il temsilcileri de söz alarak, görüş ve önerilerini sundu. UİGAD Genel Başkanı İzzet Aydın da, kısa ve uzun vadede planlanan projeler hakkında bilgi verdi. Aydın, katılımcıların önerilerini de not aldı.
İlk istişare toplantısının sonunda İç Anadolu il temsilcilerine temsilcilik belgeleri takdim edildi.

İKİNCİ GÜN TEMASLARI ANITKABİR VE AA ZİYARETİ İLE BAŞLADI
UİGAD’ın Ankara’daki ikinci günü Anıtkabir ziyareti ile başladı. Heyetten bir grup, ikinci gün temasları öncesi derneği temsilen Anıtkabir’i ziyaret etti.
UİGAD’ın ikinci günkü temaslarında UİGAD Genel Başkanı İzzet Aydın, UİGAD Genel Sekreteri Selçuk Taşdemir ve UİGAD İç Anadolu Bölge Temsilcisi Okan Geçgel’in yer aldı. Anıtkabir’in ardından heyet, Anadolu Ajansı (AA) Yeni Medya Haberleri Yayın Yönetmeni Mustafa Fuat Er’i ziyaret etti.

AK PARTİLİ TUZCUOĞLU’NA ZİYARET
Heyet daha sonra Cumhurbaşkanı Danışmanı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu’nu AK Parti Genel Merkezi’nde ziyaret etti. Tuzcuoğlu, internet gazeteciliği konusunda birlikte çalışmaya hazır olduklarını belirterek, bu konuda bir yasa çıkması için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

CHP’Lİ KONURALP’E ZİYARET
Heyetin son durağı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Basın Başdanışmanı Okan Konuralp’i oldu. CHP Genel Merkezi’nde gerçekleşen ziyarette UİGAD Genel Başkanı Aydın, Konualp’e internet gazeteciliğinin sorunlarını ve çözüm yollarını içeren bir rapor sundu. Konualp, internet gazeteciliği konusunda sağlıklı bir yasa çıkması için dernekle ortak çalışabileceklerini söyledi.

İKİNCİ GRUP, AK PARTİLİ YAĞCI VE YILDIZ’I ZİYARET ETTİ
Derneğin ikinci bir heyeti de, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Selim Yağcı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız’ı ziyaret etti. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) ziyaretlerde, UİGAD İç Anadolu Bölge Temsilcisi Okan Geçgel ve UİGAD Ankara İl Temsilcisi Bayram Polat yer aldı.UİGAD, SES GETİRECEK

UİGAD’ın Ankara temaslarına benzer ziyaretler ve çalışmalar, önümüzdeki süreçte de devam edecek. UİGAD yönetimi, kasım ayı içinde gerçekleşmesi planlanan ilk genel kurul toplantısının ardından yoğun bir çalışma programı hazırlayacak. Bu arada, derneğe yeni üyeler kazandırılacak ve projeler tek tek hayata geçirilecek.

Comments

comments

Bu haber 10520 kez okundu.
Genel - 00:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.