ÜLKÜ OCAKLARINDAN ANMA PROĞRAMI

Ülkü Ocakları Kırşehir İl Başkanlığı, 31 Aralık Pazartesi günü mevlüt ve proğram düzenleyecek. Kırşehir İl Başkanlığından yapılan açıklamada Kırşehir Halkı davet edilerek şu ifadeler kullanıldı; “Ülkü Ocakları Kırşehir İl Başkanlığı Olarak,31 Aralık 2018 Pazartesi Günü Ahi Evran Cami’inde İkindi Namazı; Ülkücü Şehit Şerafettin ŞAHİN ve Seyit Ahmet ARVASİ Beylerin Vefatlarının Yıldönümleri Nedeniyle Proğramımız Olacaktır.Halkımız Davetlidir.” […]
Genel - 30 Aralık 2018 19:52 A A

Ülkü Ocakları Kırşehir İl Başkanlığı, 31 Aralık Pazartesi günü mevlüt ve proğram düzenleyecek.

Kırşehir İl Başkanlığından yapılan açıklamada Kırşehir Halkı davet edilerek şu ifadeler kullanıldı;

Ülkü Ocakları Kırşehir İl Başkanlığı Olarak,31 Aralık 2018 Pazartesi Günü Ahi Evran Cami’inde İkindi Namazı; Ülkücü Şehit Şerafettin ŞAHİN ve Seyit Ahmet ARVASİ Beylerin Vefatlarının Yıldönümleri Nedeniyle Proğramımız Olacaktır.Halkımız Davetlidir.”

 ŞERAFETTİN ŞAHİN KİMDİR?

Mucur/Başköy Nüfusuna kayıtlı
30.12.1977 de Aydınlıkevler ÜOD’nden çıktıktan sonra Samsun yolu üzerinde giderken önlerini kesen  militanlar tarafından kurşunlanarak arkadaşı Kemalettin Erdoğdu ile birlikte katledilen isimlerden ve Ülkücü camianın unutmadığı isimlerdendir.

SEYİT AHMET ARVASİ KİMDİR ? 

1932 yılında Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde doğdu. Ailece Van’ın Bahçesaray (Müküs) kasabasına bağlı Doğanyayla (Arvas) köyündendir. Muhitlerinde bu köyün adına izafeten ‘Arvasiler’ olarak tanınırlar. Soyadı kanunu çıktıktan sonra köylerinin adı soyadları oldu. Babası Abdülhakim Arvasi’dir.

1952 yılında Erzurum Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Bir süre ilkokul öğretmenliği yaptı. 1958’de Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji Bölümü’nü bitirdi. Sırayla Balıkesir, Bursa ve İstanbul’daki Eğitim Enstitülerinde hocalık yaptı. 1979 yılında emekli oldu. Aynı yıl Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel İdare Kurulu’na seçilerek, bu partideki görevine, 12 Eylül 1980 ihtilaline kadar devam etti. MHP’den İstanbul Senatör Adayı da oldu.

Hergün Gazetesi’nde, ‘Türk-İslam Ülküsü’ başlığıyla günlük makaleler yazdı. 12 Eylül darbesinden sonra, MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası’ndan yargılandı. Mamak Cezaevi’nde işkence gördü. Tahliye olduktan sonra ülkücü gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye gazetesinde Hasbihal başlığı ile makaleleri neşredildi.

56 senelik ömrünün her bölümünde hep konuştu ve yazdı. 31 Aralık 1988 tarihinde İstanbul Erenköy’deki evinde vefat etti. Saat 11.00’de ruhunu teslim etti.

Vefat ederken, çok sevdiği daktilosunun başındaydı. Ölümünü Yeni Düşünce Gazetesi, ‘Bir Güzel Adam Hakk’a Yürüdü’, Türkiye gazetesi ise ‘S. Ahmet Arvasi’yi Kaybettik’ manşetiyle verdi. Arvasi’nin cenaze namazı için yurdun çeşitli yerlerinden gelen binlerce kişi, Fatih Camii’ni ve bahçesini doldurdu.

Merhumun akrabası Van Eski Müftüsü Seyyid Kasım Arvasi cenaze namazını kıldırdı. Arvasi Hoca, Edirnekapı’da damadı Reşat Yamankaradeniz’in yanına defnedildi. Kabrinin biraz aşağısında meşhur Osmanlı şeyhülislamlarından İbni Kemal hazretlerinin kabri vardır.

ESERLERİ:

Türk-İslam Ülküsü (3 cilt), Kendini Arayan İnsan, İnsan ve İnsan Ötesi, Diyalektiğimiz ve Estetiğimiz, Şiirlerim, Eğitim Sosyolojisi, Doğu Anadolu Gerçeği, İleri Türk Milliyetçiliğinin İlkeleri, Hasbihal (6 cilt) Hasbihal, daha sonra konularına göre şu isimlerde yayınlandı: Emperyalizmin Oyunları, Devletin Dini Olur mu, Kadın Erkek Üzerine, İnsanın Yalnızlığı.

 

Comments

comments

Bu haber 9636 kez okundu.
Genel - 19:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.