ULUSAL ASTRONOMİ VE BİLİM TOPLULUĞU GÖKYÜZÜNÜ SEYFE GÖLÜNE İNDİRDİ

Cacabey’in eseri ile övünmenin dışında yapılabilecek faaliyetler olduğunu göstererek beğeni toplayan, gökyüzünü yere indirip bunuda şölen havasında yapan ULUSAL ASTRONOMİ VE BİLİM TOPLULUĞU 12 Mayıs tarihinde ulusal bazda seksen öğrenciyi ve bilim severi mutlu etti.  Güneş sistemi üzerinde bir keşfe çıkılan şenlikte, gezegenler hakkında geniş bilgiler verildi, Kozmos’un güzelliklerine yakından bakan öğrenciler mutluluğunu gizleyemedi. Şenlik hakkında […]
Genel - 15 Mayıs 2018 17:22 A A

Cacabey’in eseri ile övünmenin dışında yapılabilecek faaliyetler olduğunu göstererek beğeni toplayan, gökyüzünü yere indirip bunuda şölen havasında yapan ULUSAL ASTRONOMİ VE BİLİM TOPLULUĞU 12 Mayıs tarihinde ulusal bazda seksen öğrenciyi ve bilim severi mutlu etti.

 Güneş sistemi üzerinde bir keşfe çıkılan şenlikte, gezegenler hakkında geniş bilgiler verildi, Kozmos’un güzelliklerine yakından bakan öğrenciler mutluluğunu gizleyemedi.
Şenlik hakkında “Artık öğrenciler Kozmos ve Carl Sagan’a yabancı değiller” ifadelerini kullanan  Halil Can Bağcı, yaptığı açıklamada şöyle dedi ;

“12 Mayıs 2018 Kırşehir Seyfe Gölü II. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği ve Bilim Buluşması etkinliğimizi, 80 katılımcı ile beraber düzenleme mutluluğunu yaşıyoruz. Durmadan Yağan yağmur, kapalı hava, sürekli yaşanan elektrik kesintileri bizim bilime ve astronomiye olan aşkımıza engel olamadı. Güneş sistemi üzerinde bir keşife çıktık, gezegenler üzerinden yürüdük, Kozmos’un güzelliklerine yakından baktık.
Artık öğrenciler Kozmos ve Carl Sagan’a yabancı değiller…
Muhteşem sorular soran, sorgulayan merak eden bu kadar dikkatle dinleyen katılımcılarımıza çok teşekkür ediyorum.
Gözlem kısmında ise doğal güzellikleri ve daha çok bulutları gözlemleme imkanınız oldu.
Kırşehir’de ilk kez astronomi ve bilim buluşmasını bu kadar kalabalık bir şekilde gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz.
Kırşehir’in ilk ve tek astronomi topluluğu olan, kurucusu olduğum Ulusal Astronomi ve Bilim Topluluğu (UABT) ailesi ile, ÖĞDER (Şuurlu Öğretmenler Derneği) bu etkinliğin düzenlenmesini sağladılar.
Ayrıca verdikleri sonsuz destekten ötürü Kırşehir Bilim Sanat Merkezine, Esin Bozdağ Erkoca Hocam, Elif Hocam’a sonsuz teşekkürler.
Şenol Dönmez hocamın müthiş katkıları olmasa bu etkinlik olmazdı.
Ulusal Astronomi ve Bilim Topluluğu üyeleri Muhammed Nail Demirer ve Bilal Söyü ile profesyonel fotoğrafçımız “Musab Karacan” durmadan usanmadan bugün çalıştılar, hepsine sonsuz teşekkürler.
Etkinliğimizin duyurulmasında katkısı büyük olan Kozmik Anafor kurucusu sayın Zafer Emecan’a ve Kırşehir Aktüel gazetesinden Erdem Yeşer’e özel olarak teşekkür ediyorum.
Seneye görüşmek üzere! Bilimle kalın” 

Konferans sırasında Kurucu Başkan Amatör Astronom Halil Can BAĞCI tarafınca,

-Bilim ve Astronominin İnsan için Önemi
-Güneş Sistemi ve Hayat Potansiyeli Taşıyan Uyduları
-Mars’ta yaşam ve Mars’ın kolonizasyonu

-Seyfe Gölü ve Türkiye Genelinde Küresel Isınmanın Etkileri konu başlıklı sunumlar gerçekleştirildi.

Dolu dolu geçen etkinliğin sonuç bildirgesi şu şekilde sunuldu;

                               12 Mayıs 201 Seyfe Gölü II. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği ve Bilim Buluşması Etkinliği Sonuç Bildirisi

 

Kırşehir Ulusal Astronomi ve Bilim Topluluğu (U.A.B.T) ile Kırşehir Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞDER) ortaklığında düzenlenen, Kırşehir’in en geniş katılımlı, ilk ve tek astronomi ve bilim şenliği etkinliği, 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü Kırşehir il sınırları içerisinde yer alan Seyfe Gölü’nde yaklaşık 85 katılımcı ile gerçekleştirildi.

Etkinlikte Amatör Astronom ve aynı zamanda Kırşehir’in ilk astronomi topluluğu olan “Ulusal Astronomi ve Bilim Topluluğu” kurucu başkanı olan Halil Can BAĞCI, ‘Güneş Sistemi ve Kozmos’ sunumunu gerçekleştirdi. Ayrıca Boztepe Ortaokulu Sosyal Bilgiler öğretmeni Şenol Dönmez ‘Cacabey’ temalı bir sunum yaptı.

Kırşehir Bilim ve Sanat Merkezi ile Kırşehir Boztepe Ortaokulu öğrencilerinin yoğun ilgi ve katılımları ile gerçekleştirilen etkinlik yaklaşık 8 saat sürmüştür.

Katılımcıların, uzay, gökyüzü, gezegenler ve diğer astronomi bilimleri konuları hakkında sordukları ve merak ettikleri bir çok konu başlığı cevaplandı.

Kısa slayt ve video gösterileri sunuldu. Soru-Cevap etkinliklerinin yanında ödüllü bilgi yarışmaları ile çekilişler düzenlendi. Katılımcılar en iyi şekilde ağırlandı.

Öğle yemeği organizasyon ekibi tarafından katılımcılara sunuldu.

 

 

Comments

comments

Bu haber 11521 kez okundu.
Genel - 17:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.