UZMANI, KONUT DESTEĞİNİ DEĞERLENDİRDİ

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bugün yaptığı açıklamada, “Mevcut konut hesabı sistemine işlerlik kazandırılması amacıyla devlet katkısı tutarı 15 bin liradan 20 bin liraya, yüzde 20 olan azami devlet katkısı oranı yüzde 25’e çıkarılıyor. Ayrıca bu kapsamda alınacak konutların tapu harcında indirim yapılması, daha düşük kredi faizi imkanı sağlayacak sözleşmelere ilişkin esasların düzenlenmesi için Bakanlar Kuruluna […]
Genel - 3 Şubat 2018 00:19 A A

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bugün yaptığı açıklamada, “Mevcut konut hesabı sistemine işlerlik kazandırılması amacıyla devlet katkısı tutarı 15 bin liradan 20 bin liraya, yüzde 20 olan azami devlet katkısı oranı yüzde 25’e çıkarılıyor. Ayrıca bu kapsamda alınacak konutların tapu harcında indirim yapılması, daha düşük kredi faizi imkanı sağlayacak sözleşmelere ilişkin esasların düzenlenmesi için Bakanlar Kuruluna yetki alınıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Kırşehir’de Konut sektörünün lokomotif firmalarından DEMİRBİLEK EMLAK-İNŞAAT şirketinin yöneticisi İlker Demirbilek yaptığı açıklamada, bu desteğin alt gelirli için önemli olduğunu, kısıtlı bütçeli alıcıların bu düzenlemeyle rahatlayabileceğini bildirdi. Vatandaşın ev sahibi olması için  devletin ortaya koyacağı uygulamalara Emlak ve İnşaat sektöründeki meslektaşlarınında olumlu yaklaşıp destek olacaklarını düşündüğünü belirterek, devletin verdiği desteğin öneminden bahsetti.

Demirbilek,  “Devletin verdiği teşviki artırması tabii ki güzel fakat mevcut konut fiyatları göz önüne alındığında 20-25 bin liralık destekle birlikte konut fiyatlarını ucuzlatacak teşviklerin daha iyi olacağını düşünüyoruz” dedi.

Vatandaşın mali bütçesini uzun vadede zorlamayacak teşviklerin konut satışlarını artıracağını dile getiren Demirbilek, “Bu düzenleme daha çok alt gelirli grubun Anadolu’dan ev satın alımında faydalı olur. Ancak İstanbul, İzmir gibi kentlerde çok getirisi olmaz” dedi.

“UMUT VERİCİ BİR GELİŞME”

Demirbilek Emlak-inşaat yöneticisi İlker Demirbilek, bu düzenlemenin orta ve yüksek gelir gruplarına faydası olmayacağını belirterek alt gelir grupları için sevindirici olduğunu, söz konusu teşvikin bu kimselerin ev alırken kısmen de olsa rahat edeceğini vurguladı.

Bu düzenlemenin durgunluğa tek başına çare olmayacağını dile getiren Demirbilek, konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına inmesi gerektiğini, konut satışlarının bu sayede tekrar hareketleneceğini, durgunluğun aşılacağını anlattı.

Daha önce ilgili bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, Ekim 2017’de 14 bankada mevcut konut hesabı sayısının sadece 11 bin 348 olduğunu, bunun yetersiz kaldığını söyledi.

“Katkı payı ve oranında artışa gidilmesi umut verici bir gelişme. Konut satışlarında hız kazanacağımız kısım, alt ve orta gelir grubu. Bu grubun da konut satın alabilmesi için konut kredisi rakamlarının zemini görmesi lazım” ifadelerini kullandı.

“TAPU HARÇLARINDA İNDİRİME GİDİLMESİ OLUMLU”

Tapu harçlarında indirime gidilmesi teşvikinin sadece bu kapsamda alınan konutlarda değil tüm konut alımlarında geçerli olması gerektiğini dile getiren Demirbilek “Gerçek değer beyanlarının önündeki en büyük engel yüksek gayrimenkul değer artış vergisi. Bir defaya mahsus gerçek beyan sağlanırsa ve harçlar düşerse devletin geliri artar ve insanlar gerçek değer üzerinden konutu alır.” şeklinde konuştu.

Demirbilek, alt gelir grubu için bu desteğin yanı sıra düşük konut kredisi imkanının sunulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Comments

comments

Bu haber 8679 kez okundu.
Genel - 00:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.