Vali Akın ve Vekil İlhan’dan Kadınlar Günü Mesajı

Kırşehir Valisi İbrahim Akın ve Kırşehir CHP Milletvekili Metin İlhan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Manşet Haberleri - 7 Mart 2020 13:02 A A

Kırşehir Valisi İbrahim Akın ve Kırşehir CHP Milletvekili Metin İlhan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Akın, mesajında, ailenin ve toplumun temeli olan kadınların hayattaki yeri ve önemine dikkat çekmek amacıyla 8 Mart’ın çeşitli etkinliklerle kutlandığını ifade etti.

Farklı toplumlarda kadının statüsü tartışma konusu olsa da Türk kültüründe kadınların, hiçbir zaman geri planda olmadan bir anne, bir eş veya bir evlat olarak aile düzenine katkıda bulunduğunu vurgulayan Akın, yeri geldiğinde devlet işlerinde de söz sahibi olduğunu vurguladı.

Türk kadınlarının, vatan, bayrak ve millet sevdasıyla yetiştirdiği evlatlarını cepheye göndermekle kalmadığını, hem cephe gerisinde askere yardımcı olduğunu hem de bu uğurda kendilerinin savaştığını vurgulayan Akın, şunları kaydetti:

“Unutulmamalıdır ki, güçlü nesillere sahip olmanın yolu güçlü kadınlardan geçmektedir. Bu sebeple hak, adalet, hoşgörü ve kardeşlik gibi güzel hasletler üzerine kurduğumuz medeniyetimizin yükselmesi ve ülkemizin ‘güçlü Türkiye’ hedefi yolunda emin adımlarla ilerleyebilmesi için kadınlarımızın her alanda kendisini geliştirmesine ve toplumsal hayatın içinde olmasına daha fazla önem göstermeliyiz. Bu duygularla, içtenliği, fedakarlığı ve çalışkanlığı ile hayatımıza anlam katan tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, güzelliklerle dolu bir hayat sürmelerini diliyorum.”

Milletvekili İlhan ise mesajında;

Her yıl tüm dünya kadınlarının anılarak siyasi, sosyal, ekonomik alanlardaki ilerleyiş ve başarılarının kutlandığı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından da tanımlanmış olan uluslararası bir gündür.

8 Mart, tüm dünya kadınlarının, insan hakları temelinde ve sosyal refah bağlamında hayatın içindeki eğitim, sosyo kültürel ve ekonomik alanların her birinde eşit haklara sahip olduklarının vurgulandığı, verdikleri mücadelelerle her daim kadının toplumdaki yerinin ve rolünün ne denli önemli olduğunu ortaya koyan kadın hakları hareketinin odak noktasıdır.

Kadınlar, gerek ekonomik ve sosyal alanlar gerekse eğitim ve kültürel alanlar içinde olsun hayatın birçok noktasında uğradığı haksızlıklar karşısında diğer taraftan cinsiyeti üzerinden şiddete ve istismara maruz kaldıkları da göz önünde bulundurulduğunda bağlı oldukları toplumlar ve kültürler içinde seslerini her alanda duyurmaya çalışarak haklı mücadelelerini sürdürmektedirler ve bu haklı mücadelede her anlamda desteklenmelidirler.

Çağdaş ve medeni bir toplum olmanın en önemli gerekleri arasında cinsiyet ayrımcılığının ortadan kalkmış olması ve bu noktada yaşamın her alanında kadınların da söz sahibi olduğu yer almaktadır.

Toplumsal ve geleneksel olarak biçilen roller dışında kadının iş, eğitim, politika ve daha birçok alanda kamu ya da özel sektör ayırt etmeksizin bir yerinin ve haklarının olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır. Bu düşünceler ışığında; kadına karşı yapılan haksızlıkların, şiddet ve istismarın ortadan kalkıp son bulması umuduyla “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nü kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Comments

comments

Bu haber 4399 kez okundu.
Manşet Haberleri - 13:02 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.