Vali Akın’dan Atatürk’ün Kırşehir’e Gelişinin 101’i Yılı Mesajı

Vali İbrahim Akın Atatürk’ün Kırşehir’e Gelişinin 101’i yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. İlimize gelişlerinin 101. Yıldönümünde İstiklal Mücadelemizin Büyük Önderi Mustafa Kemal Paşa ve Temsil Heyeti’ni saygı ve minnetle anıyoruz diyen Vali ibrahim Akın : “Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’ndan yenik sayılmasıyla işgal edilen vatan topraklarını kurtarmak için Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları, 19 […]
Genel - 22 Aralık 2020 12:33 A A

Vali İbrahim Akın Atatürk’ün Kırşehir’e Gelişinin 101’i yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

İlimize gelişlerinin 101. Yıldönümünde İstiklal Mücadelemizin Büyük Önderi Mustafa Kemal Paşa ve Temsil Heyeti’ni saygı ve minnetle anıyoruz diyen Vali ibrahim Akın : “Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’ndan yenik sayılmasıyla işgal edilen vatan topraklarını kurtarmak için Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’dan Anadolu’ya çıkmışlardır. Yapılan temaslar ve düzenlenen kongrelerde alınan ‘milletin istikbalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ ilkesi gereğince, Mustafa Kemal Paşa ve beraberindeki Temsil Heyeti Milli Mücadelenin merkezi olarak seçilen Ankara’ya hareket etmişlerdir.” dedi.

Milletimizin birlik ve beraberliğini perçinlemek ve Milli Mücadele ruhunu tüm Anadolu’ya yaymak amacıyla Temsil Heyetinin Ankara’ya geçerken, yol güzergâhı üzerinde olan illerde de temaslarını sürdürdüğünü, Mucur ve Hacıbektaş’ta 3 gün süren incelemelerinin ardından 24 Aralık 1919 tarihinde Kırşehir’e geldiklerini hatırlatan Vali Akın: “Kırşehir halkı vatanın kurtuluşu için yola çıkan Temsil Heyeti Başkanı Mustafa Kemal Paşa ve üyelerini büyük bir coşku içinde karşılamış ve kendilerine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirmişlerdir. 25 Aralık’ta Kaman’a geçen Mustafa Kemal Paşa, Kırşehirlilerin vatan ve millet sevgisiyle dolu olduğunu görmenin mutluluğuyla ilimizden ayrılmışlardır.

 

 Milletinin tüm varlığı ile arkasında olduğunu görmek Mustafa Kemal Paşa ve beraberindeki millet temsilcileri için büyük bir motivasyon kaynağı olmuştur. 23 Nisan 1920’de Büyük Millet Meclisimizin açılması, düzenli ordunun kurulması, milletimizin tüm varlığıyla bu mücadeleye destek olması kurtuluş ümidimizi daha da artırmıştır. Nitekim vatanın kurtuluşu için verilen bunca emek boşa çıkmamış, halkımızın azim ve kararlılığı sayesinde Kurtuluş Savaşı zaferle sonuçlanmıştır.

Milletimiz geçmişte olduğu gibi bugün de kutsal vatan topraklarını her türlü tehditten korumak için mücadelesini sonuna kadar sürdürmekte kararlıdır. Kırşehir halkı, tüm yokluklara rağmen verdiği eşsiz mücadele ile Cumhuriyete ulaşan yolu açan Mustafa Kemal Paşa ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi hiçbir zaman unutmayacak, onları saygı ve minnetle yâd edecektir.

Bu duygularla, ilimize gelişinin 101. Yıldönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, onunla aynı inanç uğrunda mücadele vermiş silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha şükran ve minnetle anıyor, saygılar sunuyorum.  ” ifadelerini kullandı.

Comments

comments

Bu haber 11248 kez okundu.
Sponsorlu Reklam

Genel - 12:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.