Yeşil yapraklı sebzeler ve sağlığa faydaları

  Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen Cansu Teke pazarın ve manav reyonlarının en güzel renkleri yeşil yapraklı sebzelerin tüketiminin vücut için önemini gazetemize şu sözlerle ifade etti. Yeşil yapraklı sebzelerin yapılarında; Folik asit (B9 vitamini), K vitamini ve Beta karoten ( A vitamini ) bulunmaktadır. Bu bileşenler insan vücudunda detoks yani toksin atıcı etkiye […]
Genel - 2 Ocak 2018 20:15 A A

 

Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen Cansu Teke pazarın ve manav reyonlarının en güzel renkleri yeşil yapraklı sebzelerin tüketiminin vücut için önemini gazetemize şu sözlerle ifade etti.

Yeşil yapraklı sebzelerin yapılarında; Folik asit (B9 vitamini), K vitamini ve Beta karoten ( A vitamini ) bulunmaktadır. Bu bileşenler insan vücudunda detoks yani toksin atıcı etkiye sahiptirler.

Yapılan araştırmalar yeşil yapraklı sebzelerin içeriğindeki bileşenlerin beyni koruduğunu hafızayı arttırdığını ve birçok hastalığı daha ileri yaşlara attığını gösteriyor. Uzmanların yaptığı başka bir araştırmada ise yeşil yapraklı sebzelerin tıpkı proteinler gibi kasların gelişim aşamasında içeriklerindeki mineraller ile kasları ciddi oranlarda beslediği tespit edilmiştir.

Yeşil yapraklı sebzelerin yeşil olmalarının sebebi hücrelerindeki güçlü klorofil pigmentidir. Klorofiller aynı zamanda bu bitkilerin fotosentez yaptıklarının da göstergesidir. Ve klorofil pigmentinin pek çok önemli görevi vardır. Klorofil kanı arttırarak oksijenin metabolize olmasını sağlar, vücudumuzun en önemli detoks organları olan böbrek, karaciğer ve idrar yollarının temizlenmesine katkı sağlar.

Sağlıklı bağırsak florasını destekler.

Yeşil yapraklı sebzeler diyet posası açısından oldukça zengindir ve bağırsakların düzenli-verimli çalışmasını tetikler.

Yeşil yapraklı sebzelere beslenme programında daha çok yer vermeniz hem daha az kalori almanıza hem de negatif kalori dediğimiz gereksiz atıştırmalıklardan bedeni kurtaracağımızı gösterir. Yeşil yapraklı sebzeler yüksek anti oksidan içerikleriyle insan bedeninde adeta bir temizlik yaprak tüm hücrelerin beslenmesini, korunmasını sağlamakta ve sağlık dağıtmaktalar.

Yeşil yapraklı sebzeleri beslenme düzeninize eklemek çok kolay ve ucuzdur. En güzeli de seçenekler çoktur ve bunların başında; semizotu, ıspanak, brokoli, tere, roka, dereotu, maydanoz, pazı, kereviz sapları ve kara lahana gelmektedir.

Hem sağlıklı bir yaşam hem de formunuzu korumak için beslenme düzeninize dâhil etmeniz gereken yeşil yapraklı sebzelerin faydaları saymakla bitmez ancak bilinen en etkili faydaları arasında şunlar yer almaktadır;

Düzenli tükettiğimizde kanserli hücreler ile savaşan hücrelerinizin güçlenmelerine yardımcı olur. Dolaşım sisteminizi hızlandırır. Bu sayede hayat kalitenizin artmasını sağlar. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar sindirim sistemi sorunlarını en aza indirir. Yeşil yapraklı sebzelerde anti stres vitamini olarak adlandırılan magnezyum bulunur bu sebzeleri tüketmek sağlıklı bir psikolojiye yardımcı olur. Detoks etkili olan bu sebzeler bedeni toksinlerden temizler bedenin iç enerjisini arttırır. Yeşil yapraklı sebzeler diyet posası açısından oldukça zengin oldukları için tokluk hissinin oluşmasına ve daha uzun süre devam etmesine yardımcı olur. Bünyelerinde neredeyse hiç denecek kadar az seviyede karbonhidrat barındıran yeşil yapraklı sebzeler, vücuda alındıklarında kanda bulunan şeker değerini de yükseltmezler.

Yeşil yapraklı sebzeleri çiğ ya da pişmiş olarak sofranızdan eksik etmemelisiniz.

 

Comments

comments

Bu haber 7327 kez okundu.
Genel - 20:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.