Yürüyorlar!

Kırşehir’de Dünya Yürüyüş Günü nedeniyle sağlıklı yaşam için Sağlık Müdürlüğü personeli Sağlık Müdürlüğü önünden Cacabey Meydanına kadar yürüdü.
Manşet Haberleri - 4 Ekim 2019 12:59 A A

Kırşehir’de Dünya Yürüyüş Günü nedeniyle sağlıklı yaşam için Sağlık Müdürlüğü personeli Sağlık Müdürlüğü önünden Cacabey Meydanına kadar yürüdü.

Yürüyüş etkinliğine İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Ali Bulut, Kırşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Necmettin Şeker, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hakan Karslı, Sağlık Bakanlığı Müfettişi Mehmet Can Bilgiç, Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Yetiş, Başkan Yardımcısı Dr. Sadettin Doğangün, Yunus Emre Ortaokulu 6.sınıf öğrencileri, ve vatandaş katıldı.

Yürüyüş sonunda yöresel oyunlarla öğrenciler yarışma yaptı. Yarışma sonunda kazanan öğrencilere madalya verildi. Etkinlikte fiziksel aktivite, boy kilo ölçümü, çeşitli materyal dağıtımı yapıldı.

Etkinlik sonunda konuşan İl Sağlık Müdürümüz Op. Dr. Ali Bulut, yürüyüşün temasının çocukluk çağı obezitesi olduğunu söyledi.

Bulut, açıklamasında; “Obezite ( şişmanlık ) yıllar içinde toplumda görülme sıklığı artan ve tedavisi yaşam boyu süren bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Çocuk ve gençlik döneminde ortaya çıkan obezitenin, gelecekte bu bireylerde birçok sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden olacağı düşünülmektedir. Fiziksel aktivitede azalma (okul servisleri, asansör kullanımı, teknolojik araçlar, kentlerde yetersiz yeşil alan, spor dersini aksatma, televizyon, bilgisayar başında fazla zaman geçirme) gibi etmenler çocuklarda önemli obezlik nedenlerindendir. Yürüyüş ise tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen dayanıklılık (aerobik) aktivitesidir. Dayanıklılık aktiviteleri vücudumuzun oksijeni kullanma kapasitesini arttıran, büyük kas gruplarının dinamik ve ritmik olarak çalıştığı aktivitelerdir”dedi.

Cacabey Meydanında düzenlenen etkinlik, yerel organizasyonların ardından sona erdi.

Comments

comments

Bu haber 5859 kez okundu.
Manşet Haberleri - 12:59 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.