Bağbaşı TOKİ’de 3. Etap

Toplam 2 Bin 712 Konuttan Oluşan Bağbaşı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 768 Konutluk 1. Etap, 24 Derslikli İlköğretim Okulu, Cami ve 760 Konutluk 2. Etap İnşaatların Ardından Bin 126 Konutluk 3. Etap Başladı… Bağbaşı’nı Kırşehir’in yeni ve değişen yüzü olarak tanımlayan Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 3. etabında yer alan bin 126 konutun yapımına başlandı. Kırşehir Belediyesi ve […]
Bölge Haberleri - 15 Nisan 2017 14:12 A A

Toplam 2 Bin 712 Konuttan Oluşan Bağbaşı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 768 Konutluk 1. Etap, 24 Derslikli İlköğretim Okulu, Cami ve 760 Konutluk 2. Etap İnşaatların Ardından Bin 126 Konutluk 3. Etap Başladı…

Bağbaşı’nı Kırşehir’in yeni ve değişen yüzü olarak tanımlayan Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 3. etabında yer alan bin 126 konutun yapımına başlandı.

Kırşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliğiyle 2009 yılında başlatılan 2 bin 712 konuttan oluşan Bağbaşı Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 768 konutluk 1. etabı ve 24 derslikli ilköğretim okulu, cami ve 760 konutun bulunduğu 2. etap inşaatı tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilmişti.

İhalesi 17 Ocak 2017 tarihinde yapılan bin 126 konutluk 3. etap yapımı 12 Nisan 2017 Çarşamba günü başladı.

3. etap içerisinde ayrıca Kırşehir halkının sosyal belediyecilik imkânlarından daha fazla faydalanması için tasarlanan Bağbaşı Aile Yaşam Merkezi Projesi de gerçekleşecek. Merkezde çeşitli kurs salonları, spor alanları, bilgisayar laboratuvarları ve mini bir kütüphane yer alacak.

Bağbaşı Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm Projesi dâhilinde inşa edilen TOKİ 3. etabın temel kazı çalışmaları ile ilgili bilgiler veren Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Bağbaşı Kentsel dönüşüm projesinde yapılan 3. Ve son etabı yapıyoruz. Son etabımızın ihalesi Ocak ayında gerçekleşti ve müteahhit firma şantiyesini kurdu ve ilk temel kazılarını bitirdi. İlk temelini inşallah kısa bir zamanda atılacak hızlı bir başlangıç oldu. Müteahhidimize kolaylıklar diliyoruz. Rabbim İnşallah kaza bela vermeden en hızlı en güzel şekilde kimseye zarar gelmeden güzel bir çalışmayı gerçekleştireceğiz” dedi.

Kırşehir’de doğru yerleşim alanları planladıklarını belirten Başkan Bahçeci, şöyle konuştu:

“Bağbaşı kentsel dönüşümümüz bizim 2009’da ki ilk projelerimizden bir tanesi idi. TOKİ ile ortaklaşa yürüttüğümüz ve Kırşehir’in üniversite ve şehir arasında kalan çarpık yapılaşmanın olduğu bölgenin daha modern, burada yaşayan insanlarımızın daha konforlu bir şekilde hayatlarını sürdürmesi açısından hayata geçirdiğimiz ve aynı zamanda bölgesel rantında önüne geçmek için Bağbaşı önceden kıymetli yerler değildi. Ama şimdi TOKİ kentsel dönüşümü ile kıymetli hale geldi. Şu an 3. etap olan bin 126 konutun ve aynı zamanda yine Bağbaşılılara söz verdiğimiz Aile Yaşam Merkezimizin daha modernini yapacağız. Aile Yaşam Merkezinde 3. Katlı bodrum olacak. Bodrumunda yüzme havuzu, saunası, hamamı olacak. Projeyi Belediye olarak biz hazırladık. TOKİ Başkanımızdan rica ettik. Sağ olsunlar onlarda bu ihalenin içine koydular ve inşallah bittiğinde TOKİ Belediyemize tekrar devredecek belediye olarak biz burayı işleteceğiz. İçerisinde kafesi, sınıfları olacak. Çok güzel bir mimari ile hazırlanmış Bağbaşımıza Kırşehir’imize yakışır Aile Yaşam Merkezi’nde bu projenin içerisinde olacak. TOKİ Başkanımızla da konuştuk İnşallah bir camiyi de içine eklettik. Mevcut bulunan eski camii’ yıkılıp yerine güzel bir camii yapılacak. Ayriyeten bir de ticaret alanları olacak onlarda bu projeye ilave edilecek.

“TOKİ Kentsel dönüşüm çalışmamız bu etapla birlikte tamamlanmış olacak. Bir seneyi geçen bir zamanda teslim edilecek yani 14-15 ay içerisinde buralar tamamlanmış olacak. İnşallah Kırşehir o zaman daha güzel olacak. Kentsel dönüşüm alanı 460 dönümlük bir alana kurulu Çukurçayır kavşağına kadar, çevre yolu ve Hızır ağana kadar bu alanların komple imar planlarını da yaptık 1 ay içinde askıya çıkacağız yani dönüşümün bu bölgeye yayılması için ciddi bir çalışma yaptık. İnşallah buralar Kırşehir’in yeni yerleşim yerleri olacak. Doğru yerleşim alanları buralardır şehir merkezleri değil. Şehir merkezi ise 1. derece deprem bölgesi fay hattı şehrin tam merkezinden geçiyor. Maalesef fay hattına yakın bölgeler 6-7-8 kat olarak planlanmış fay hattına uzak olan

zeminlerin sağlam olduğu yerler düşük kat olarak planlanmış. Biz bunu artık tersine çeviriyoruz. Kırşehir’in doğru yerleşim alanları zemin emniyet gerilmesinin yüksek olduğu alanlar ve fay hattından uzak olan alanları tekrar planlıyoruz en az 5 bin metrekare ada bazında yapılaşma olacak. 25-30 metrelik bulvarlar olacak. Tamamen kentsel tasarımı da bitiriyoruz. İmar planını yapıp alın bunu uygulayın demeyeceğiz müteahhitlere. Kentsel tasarımını da bitiriyoruz. Buradaki binaların tasarımlarını da bitireceğiz ona göre burada yapılaşma olacak. İnşallah Kırşehir açısından çok güzel planlamayı da burada yapmış olacağız.”

Comments

comments

Bu haber 13979 kez okundu.
Bölge Haberleri - 14:12 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.