Mucur’da Fıstık Yetişti

Kırşehir Mucur ilçesi Rahmanlar Köyü’nde baba oğul 13 yıl boyunca çalışarak Antep fıstığı üretmeyi başardı.
Bölge Haberleri - 30 Eylül 2019 14:23 A A

Kırşehir Mucur ilçesi Rahmanlar Köyü’nde baba oğul 13 yıl boyunca çalışarak Antep fıstığı üretmeyi başardı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetişen ve sıcak iklim seven Antep fıstığı İçanadolu ikliminde de yetiştirildi.

BABA OĞUL FISTIK İÇİN ÇALIŞTI

Mucurlu Alpaslan Öztürk Güneydoğu’da gördüğü Antep fıstığı ağaçlarından etkilenerek Kırşehir’de de üretim yapmaya karar verdi. Deneme amacıyla Antep Fıstığı Araştırma Enstitüsü’nden 10 ağaç alarak Rahmanlar Köyü’ndeki bahçelerine diken 73 yaşındaki baba İhsan Öztürk ve oğlu Alpaslan Öztürk sabırla geçen 13 yılın sonunda ilk ürünlerini aldı.

SABRIMIZIN KARŞILIĞINI ALDIK

Ağaçların ikisinden yaklaşık 300 gram ürün toplayan İhsan Öztürk: “Sabrımızın ve yıllar süren uğraşlarımızın sonunda fıstıklarımızı almaya başladık. 10 ağaç dikmiştik ancak şuan 3 ağaç iklim şartlarında ayakta kaldı. 2 dişi 1 erkek ağacın 2’sinden ürün alabiliyoruz. 13 yıl aradan sonra 300 gram kadar ürün topladık. Babamla birlikte 13 yıl bekledik ve sabrımızın karşılığını aldık. Kırşehir’in toprağının ne kadar verimli ve bereketli olduğunu gördük.” dedi.

KIRŞEHİR FISTIĞI DA ŞÖHRET OLSUN

Yalnızca göbre ve sulama ile yetiştirdikleri ağaçların sayısının artacağını belirten Öztürk, “Kırşehir’de ceviz üretimi fazla ancak Antep fıstığı cevize göre daha kârlı. Neden Kırşehir’in de fıstığı meşhur olmasın ki? Bu yüzden daha fazla ağaç dikerek üretimi artıracağım. 5 ağaç daha bekliyorum. Onları da dikerek ürün almak için çaba göstereceğim.” İfadelerini kullandı.

Comments

comments

Bu haber 14537 kez okundu.
Bölge Haberleri - 14:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.