Eğitim-Bir-Sen’den YüksekÖğretime Bakış

Türkiye’nin YüksekÖğretime Bakışı Yansıtan Raporu Yayınlandı. Eğitim-Bir-Sen Kırşehir Şube Başkanı Oktay Cebeci, Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi (EBSAM) tarafından hazırlanan Yüksek öğretime Bakış 2017: İzleme ve Değerlendirme Raporunu yaptığı basın açıklaması ile kamuoyuyla paylaştı. Dünyanın en büyük ilk on ekonomisinden biri olmaya çalışan Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi ve dünyayla rahat bir şekilde rekabet edebilmesi için, akademik […]
Bölge Haberleri - 15 Haziran 2017 13:51 A A

Türkiye’nin YüksekÖğretime Bakışı Yansıtan Raporu Yayınlandı.

Eğitim-Bir-Sen Kırşehir Şube Başkanı Oktay Cebeci, Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi (EBSAM) tarafından hazırlanan Yüksek öğretime Bakış 2017: İzleme ve Değerlendirme Raporunu yaptığı basın açıklaması ile kamuoyuyla paylaştı.

Dünyanın en büyük ilk on ekonomisinden biri olmaya çalışan Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi ve dünyayla rahat bir şekilde rekabet edebilmesi için, akademik özgürlüğü ve üniversite özerkliğini destekleyen, paydaşlara karar mekanizmalarında yer veren, daha ademi merkeziyetçi bir yükseköğretim sistemi kurmasına ihtiyaç olduğunu belirten Oktay Cebeci, Eğitim-Bir-Sen olarak, Türkiye’nin en büyük eğitim sendikası ve sivil toplum örgütü olmanın bilinciyle, eğitim sistemine ait çalışmaların sorumluluğunu üstlendiklerine dikkat çekerek, “Rapor incelendiğinde, yükseköğretimin mevcut durumunun, tarihsel eğilimler ve uluslararası kıyaslamalar dikkate alınarak ve veriye dayalı olarak ortaya konulduğu görülmektedir. Bu rapor sayesinde, daha etkin, verimli ve kaliteli bir yükseköğretim sisteminin tesis edilmesine yardımcı olacak temel analizler her yıl gerçekleştirilecektir” ifadesini kullandı.

2016-2017 eğitim-öğretim yılında Türkiye’deki toplam yükseköğretim öğrenci sayısının 7 milyonu aştığını ifade eden Cebeci, “Ülkemizdeki yükseköğretim mezun sayısında son yıllarda önemli bir artış gerçekleşmiştir. 1981’de 19 olan yükseköğretim kurum sayısı zaman içinde hızla artmış ve 2016 yılında 183 olmuştur. 1996-2015 yılları arasında yükseköğretim mezun sayısı yıllık 175 binden, 803 bine çıkmasına rağmen, halen Türkiye’nin 25-64 yaş aralığındaki yükseköğretim mezuniyet oranı (% 18), OECD ülkeleri ortalamasının (% 36) oldukça gerisindedir. Sevindirici olan 1996 yılında lisans düzeyinde 100 erkeğe 73 kadın mezun olurken, bu oran 2015 yılında 100 erkeğe 118 kadın olarak değişmiştir” dedi.

Raporda öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayısının fazlalığına dikkat çeken Cebeci, “Türkiye’de öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı OECD ülkeleri ortalamasının üzerindedir. Öğretim elemanları öğrencilere ve derslere daha fazla, araştırmaya ise daha az zaman ayırıyorlar. Türkiye’nin öğretim üyesi ihtiyacı dikkate alınarak yıllık doktora mezun sayısı 5-6 binlerden, 2023 yılına kadar en az 15 bin seviyesine çıkarılması gerekmektedir. Ayrıca Türkiye’deki üniversitelerin gerek kalitesini artırmak gerekse dünyadaki üniversite sıralamalarında daha görünür kılınmaları için, üniversiteleri kaliteli uluslararası araştırmacı ve öğrenciler için cazip kılmaya yönelik özel tedbirler alınmalıdır” şeklinde konuştu.

Ülkemizin genç nüfusunun bizim için en önemli zenginlik olduğuna dikkat çeken Cebeci, “Türkiye’de sayıları 400 bini aşkın öğretmen adayının atama beklemesi gerçeğini göz ardı edemeyiz. Kamuoyunda ‘atanamayan öğretmen’ sorunu olarak bilinen konu, önümüzdeki yıllarda daha da önemli bir mesele olarak MEB’in ve hükümetin önüne gelecektir. Bütün bu veriler, yükseköğretim sisteminin kapsamlı bir şekilde izlenmesinin gerekliliğini açıkça ortaya koymaktadır. Bu rapor vesilesi ile yükseköğretimde karar alma süreçlerinin daha katılımcı, toplumsal talepleri dikkate alan ve veri temelli olarak gerçekleşeceğini umuyor, raporun yüksek öğretim camiası ve tüm Türkiye için faydalı olacağına inanıyorum. Raporun tamamına www.ebs.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz” dedi.

Comments

comments

Bu haber 8841 kez okundu.
Bölge Haberleri - 13:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.