Öğrenciler Yaşama Yol Veriyor

  Herkesin Bir Gün 112 Acil Çağrı Hattını Aramaya İhtiyacı Olabileceği Unutulmaması İsteniyor… Kırşehir’de 112 Acil Çağrı Hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesine yönelik bilgilendirme kampanyası “Yaşama Yol Ver” eğitim çalışmaları sürüyor. Acil sağlık hizmeti ihtiyacı oluşan vatandaşlara günün 24 saatinde ücretsiz olarak 112 acil çağrı hattının aranması halinde en […]
Bölge Haberleri - 4 Mayıs 2017 12:12 A A

 

Herkesin Bir Gün 112 Acil Çağrı Hattını Aramaya İhtiyacı Olabileceği Unutulmaması İsteniyor…

Kırşehir’de 112 Acil Çağrı Hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesine yönelik bilgilendirme kampanyası “Yaşama Yol Ver” eğitim çalışmaları sürüyor.

Acil sağlık hizmeti ihtiyacı oluşan vatandaşlara günün 24 saatinde ücretsiz olarak 112 acil çağrı hattının aranması halinde en kısa sürede ulaşmak ve en uygun şekilde tedavisinin yapılabileceği bir merkeze ulaştırma amacıyla hizmet veren Acil Sağlık Hizmetlerinin kesintisiz yerine getirilmesi noktasında Sağlık Bakanlığı 112 Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce başlatılan “Yaşama Yol Ver” kampanyası kapsamında öğrenciler bilgilendirildi.

Hayati tehlike oluşturan durum ortaya çıktığında aranması gereken ücretsiz olarak hizmet veren hayati derecede önemli bir hat olan 112 Acil Çağrı Hattı’nın arandığı zaman; isim-soy isim, karşılaşılan sağlık sorununun tam olarak ne olduğu ve adres bilgilerinin açık ve anlaşılır bir biçimde belirtilmesi zaman kaybının yaşanmaması için son derece önemli olduğu belirtilirken, hayati tehlike durumu olmayanlar tarafından meşgul edilmesi nedeniyle gerçek sağlık yardımına ihtiyacı olan hasta ve vakalara ulaşmada geç kalınmanın yanı sıra ulaşılamıyor.

Sağlık Bakanlığı 112 Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce ülke genelinde olduğu gibi Kırşehir’de de 112 acil sağlık hizmetlerinin önemi hakkında toplumda duyarlılık oluşturmak adına Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü 112 Acil Sağlık Hizmetleri personeli tarafından çeşitli okullarda öğrencilere bilgiler verildi.

Bilgilendirmede 112 çağrı merkezinin gereksiz yere meşgul edilmemesi, acil durumlarda neler yapılması gerektiği anlatılırken, ambulanslarda kullanılan tıbbi müdahale ekipmanlarının tanıtımı da yapıldı.

Ülke genelinde 2 bin 228’e varan yaygın istasyon ağı ve profesyonel ekipleri ile acil çağrılara, kentlerde ilk 10 dakikada, kırsal alanda ise ilk 30 dakikada ulaşma oranı % 90’ın üzerine çıkarıldı. Bakanlık bünyesinde kurulan merkezde 24 saat online takip yapılırken, dijital sistem ile illerden gelen çağrılar, dijital haritalar üzerinde izlenebiliyor. 112 Acil Sağlık Hizmetleri, hastaya ulaşımı ve hasta naklini en hızlı şekilde sağlamak üzere hava, kara ve deniz ambulansları ile 2014 yılında 4.027.215 hastaya tahliye ve sağlık hizmeti sundu.

Mevcut haliyle bünyesinde 30.000 den fazla yetişmiş personeli, 4.468 adet 112 ambulansı, 293 adet kar paletli ambulansı, 20 adet önünde kar bıçağı bulunan kombi paletli ambulansı, 64 adet 4 yaralı taşıma kapasitesi olan ambulansı, 86 adet yoğun bakım ve obez ambulansı, 16 ilde 17 adet ambulans helikopter, 3 adet ambulans uçak (bir uçak aynı anda 4 hasta nakli yapacak kapasitede), 6 adet deniz ambulansı, 60’tan fazla motosikletli acil müdahale ekibi bulunduruyor.

2013 yılında 112 Acil Çağrı Hattı toplam 115.456.427 kez arandı ve bu çağrıların sadece 3.980.464’ü acil vaka olarak işlem gördü, 111.475.963 çağrı ise asılsız ihbar olarak değerlendirildi.

2014 yılında 112 Acil Çağrı Hattı toplam 118.260.579 kez arandı, bu çağrıların sadece 4.027.2015’i acil vaka olarak işlem gördü, 113.866.695 çağrı ise asılsız ihbar olarak değerlendirildi.

112 Acil Çağrı Hattı’nın gereksiz meşgul edilmesi zaman ve işgücü kaybına yol açarken, daha önemlisi gerçek acil vakalara ulaşmakta sorun yaratıyor.

112 Acil Çağrı merkezinin gereksiz aranması konusu Kabahatler Kanunu ve 112 Acil Çağrı Merkezleri Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde düzenlendi. Yönetmeliğin 23. maddesi 2. fıkrası “Çağrı Merkezini asılsız ihbarda bulunmak süratiyle meşgul ettikleri tespit edilen kişilere 30.03.2005 tarih ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununa göre Kırşehir Valiliği tarafından 250 Türk Lirası idari para cezası veriliyor.

VAKAYA GİDERKEN KARŞILAŞILAN SORUNLAR

Arayan kişilerin doğru adres verememesi ve hasta konumunun net olarak belirlenememesi nedeni ile adres bulmak öngörülenden çok daha fazla zaman alabilmektedir.

Yollarda ambulanslar ve diğer geçiş öncelikli araçların kullanımı için güvenlik şeridi olmaması, diğer sürücülerin ambulansa yol vermemesi/verememesi, bazı saatlerde yaşanan trafik yoğunluğu, ara sokakların ambulansın geçişine uygun olmaması gibi nedenler, ambulansların vakalara ulaşmasını zorlaştırmaktadır.

Özellikle şehirlerarası yollarda ambulansların kullanabileceği geçiş noktaları olmaması nedeni ile karşı şeritte meydana gelen bir vakaya ulaşmak için fazladan 40-50 km mesafe gidilmesi gerekmekte ve bu durum hastaya ulaşma süresini uzatmaktadır.

Kış şartlarında doğu bölgelerde yolların kapanması başta olmak üzere ülkemizin coğrafi koşulları ve iklim şartlarından kaynaklanan nedenler hastalara zamanında ulaşılmasını zorlaştırmaktadır.

Ambulansa ait siren sesi duyulduğunda ya da tepe lambası yanarken görüldüğünde mutlaka yol verilmesi hayati önem taşımaktadır. Trafikte ilerleyen ambulansa yol verme konusunda özen gösterilmemesi, zamanla yarışan 112 acil müdahale ekibinin hayati tehlikesi olan hastayı zamanında tedavi merkezine yetiştirmesine engel olmaktadır.

Kampanya ile bir yılsonunda 112 Acil Çağrı merkezlerine gelen gereksiz çağrı oranını % 20 azaltmak, kentsel alanda acil vakaya ilk 10 dakikada ulaşma oranını % 90’dan % 95 oranına, kırsal alanda acil vakaya ilk 30 dakikada ulaşma oranını % 95 oranına çıkartmak, trafikte seyreden ambulansın geçiş önceliğini kullanması için gerekli altyapının sağlanması için farkındalık yaratmak, ilgili kurumları bilgilendirmek, 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin önemi ve çalışma şekli konusunda 81 il ve ilçelerde ilk ve ortaöğretim kurumlarında tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirmek, ambulansın trafikte duraksamadan ilerleme yöntemlerinin belirlenerek toplumun bu konuda bilgilendirilmesini sağlamak amaçlanıyor.

Kampanya kapsamında farklı hedef kitlelerine göre yapılacaklar belirlenirken, ilimiz Kırşehir’de olduğu gibi halka dönük bilgilendirme ve farkındalık oluşturma çalışmaları, araç sürücülerine dönük çalışmalar, öğrencilere dönük çalışmalar ve aktiviteler gerçekleştiriliyor.

HALKA YÖNELİK STRATEJİLER: 112 Acil Çağrı Merkezi’nin hayati önemi olduğunu anlatmak. Gereksiz arama yapılmasının önlenmesi amacıyla gereksiz aramaların tespit edildiği, çağrıların kayda alındığı ve gereksiz çağrılara cezai yaptırımın olacağı bilgisinin verilmesi. Trafikte seyreden ambulansa yol verilmesi konusunda özen gösterilmesi konusunda mesaj verilmesi. 112 Acil çağrı merkezinin önemi ile trafikte ambulansa yol verme konularında özel aktivitelerin düzenlenmesi. Kamu-üniversite-özel sektör ve uzmanlık dernekleri ile işbirliği ve ortak yaklaşımın sürdürülmesi.

ÖĞRENCİLERE DÖNÜK STRATEJİLER: Öğrencilere 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin önemi hakkında bilgi verilmesi sağlanarak hangi şartlarda ve nasıl iletişim kurulması gerektiği konusunda olumlu tutum ve davranış geliştirmesinin sağlanması. 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin önemi ve çalışma şekli konusunda 81 il ve ilçelerde ilk ve orta öğretim kurumlarında tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirmek. Öğrenciler vasıtası ile bilgi broşürlerinin ebeveyne ulaştırılmasının sağlanması.

ARAÇ SÜRÜCÜLERİNE YÖNELİK STRATEJİLER: Trafikte yoğun olarak bulunan servis araçları, ticari taksi sürücülerine yönelik ziyaretler ve bilgilendirme faaliyetleri. Her araç sürücüsünün ambulansın önceliğine yönelik duyarlı olmasını sağlamak ve bu duyarlılığı ile trafikte savunuculuk

faaliyetine destek vermesini sağlamak. Araç sürücüsü adaylarının eğitimi müfredatına ayrıntılı olarak konunun yerleştirilmesini sağlamak.

Comments

comments

Bu haber 6283 kez okundu.
Bölge Haberleri - 12:12 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.