Rektör Karakaya Termal Sera İnşaatını Yerinde İnceledi

Tarım ve Jeotermal Alanda Pilot Üniversite Seçilen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi bölgesel kalkınmaya destek oluyor. Pilot Üniversite projelerinden biri olan “Termal Seralarda Kümelenme Projesi” inşaatında çalışmalar hızla devam ediyor. Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Kurt, Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Genel Sekreter Mehmet Zeki Küçük, Pilot Üniversite Projeleri […]
Ekonomi - 6 Ağustos 2019 10:46 A A

Tarım ve Jeotermal Alanda Pilot Üniversite Seçilen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi bölgesel kalkınmaya destek oluyor.

Pilot Üniversite projelerinden biri olan “Termal Seralarda Kümelenme Projesi” inşaatında çalışmalar hızla devam ediyor. Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Kurt, Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Genel Sekreter Mehmet Zeki Küçük, Pilot Üniversite Projeleri Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Ayrancı ve beraberindeki heyet  termal sera inşaatında incelemelerde bulundu.

Sera inşaatında çalışmaların hızla devam ettiğini anlatan Rektör Karakaya, inşaat çalışmalarının çok kısa bir sürede tamamlanacağını söyledi. İnşaatın teknik özellikleri ile ilgili bilgi veren Rektör Karakaya, işletme binasının idari kısmının 262.00 m2 ve makine dairesi 203.00 m2 olup toplam 465.00 m2 kapalı alana sahip olduğunu belirtti. İdari kısımda tarım üreticilerinin toplantılarını düzenleyeceği 76.00 m2 1 adet çok amaçlı salon, 2 adet ofis, mutfak ve soğuk hava deposu yer aldığını anlatan Rektör Karakaya, Venlo tipi cam araştırma serasının ise 7 bölümden oluştuğunu ve toplam 1535.00 m2 alana sahip olduğunu vurguladı. Rektör Karakaya, 6 kompartımanın topraksız tarım serası olarak planladığını 1 bölümün ise topraklı tarım serası olduğu bilgisini verdi. Rektör Karakaya, sera için gerekli altyapının en önemli ayağı olan jeotermal suyun, yine bir pilot üniversite projesi olan “Terme Sahasında Jeotermal Kaynağın Temini ve Proje Sahalarına İletimi Projesi’ sayesinde tamamlandığını söyledi. Sulama suyu, elektrik, doğalgaz kazanı ve brülör ile jenatör vb. eksikliklerinde giderildiğini anlatan Rektör Karakaya, yakında inşaatın tamamlanacağını ve üretimlerin başlayacağı müjdesini verdi.

Comments

comments

Bu haber 4968 kez okundu.
Ekonomi - 10:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.