Sağlıklı Yaşamın Yolu Ortak

  Bütün Hastalıklarda Olduğu Gibi Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Astım Hastalığında da Nem Taşıyor… Her yıl Mayıs ayının ilk Salı günü Dünya Astım Günü olarak değerlendirilirken, Kırşehir’de Astım Günü dolayısıyla Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından etkinlikler düzenlenecek. Ülkemizde her yıl Mayıs ayının ilk Salı günü Dünya Astım Günü’nde toplum ve sağlık çalışanları için eğitim […]
Bölge Haberleri - 4 Mayıs 2017 15:28 A A

 

Bütün Hastalıklarda Olduğu Gibi Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Astım Hastalığında da Nem Taşıyor…

Her yıl Mayıs ayının ilk Salı günü Dünya Astım Günü olarak değerlendirilirken, Kırşehir’de Astım Günü dolayısıyla Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından etkinlikler düzenlenecek.

Ülkemizde her yıl Mayıs ayının ilk Salı günü Dünya Astım Günü’nde toplum ve sağlık çalışanları için eğitim toplantıları düzenlenirken, 2017 yılında “Astımınızla Sağlıklı Yaşayabilirsiniz” teması ile 2 Mayıs 2017 Dünya Astım Günü’nde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli etkinlikler yapılıyor.

2017 Dünya Astım Günü etkinlikleri, GARD Türkiye kapsamında TC Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Türk Toraks Derneği ve Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği işbirliği ile gerçekleştirilecek.

Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş da, Dünya Astım Günü etkinliklerinin bir parçası olarak da astım hastalığı hakkında bilgiler verdi.

Astım nasıl bir hastalıktır ve belirtileri nelerdir sorusuna yanıt veren Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Astım akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler (ataklar) ile seyreden müzmin (kronik) bir akciğer hastalığıdır. Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının şişmesidir. Hastalık tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir. Dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astımlı hasta olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri astım hastasıdır. Astımın görülme sıklığı yıllar içinde giderek artmaktadır” dedi.

Astım tedavisi ile hastalığın kontrol altına alınması ve sağlanan bu durumun idame ettirilmesinin amaçlandığını ifade ederek, astımlı hastaların nasıl yaşaması gerektiğini anlatan Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır. Uygun ilaç tedavisiyle astımlılar iş ve okul dâhil günlük yaşamlarına, hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler. Astım ilaçlarının büyük bir kısmı soluk alma yolu (inhalasyon) ile kullanılan ilaçlardır ve bu yolla daha az yan etki ile direk hava yollarında istenen tedavi edici etkiyi oluştururlar. Özel cihazlarla verilirler. Tedaviye başlanırken bu özel cihazların kullanım şekli mutlaka hastalara gösterilmelidir. Astımlı hastalar, çevresel olarak yakınmalarını artıran faktörlere dikkat etmek koşulu ile günlük yaşamda diledikleri birçok şeyi yapabilirler. Astımlı hastaların günlük işlerini yapabilmesi seyahate gidebilmesi, hobileri ile uğraşması, kısaca yaşamın içinde yer almaları hekimlerin en arzu ettiği noktadır. Astım spor yapılmasına engel değildir. Astımlı hastalar doktorlarıyla paylaşarak ve çevresel tetikleyicilere dikkat ederek yürüyebilirler, hafif koşu yapabilirler, yüzebilirler. Birçok astımlı hasta performans sporlarını yapabilir. Astımda özellikle çocukluk yaş grubunda fiziksel aktivitenin artırılmasının, mümkünse düzenli sporun hastalığın seyrine olumlu katkıları olduğu gösterilmiştir. Bu sayede günlük kullanılan ilaç dozları, randevusuz hekim başvuruları ve astım nedeniyle hastaneye yatışlar, acile başvuruların azaltılabildiği saptanmıştır” bilgisini verdi.

Astımlı hastaların doktor tanılı besin alerjileri olmadıkça özel bir diyet yapmalarına gerek olmadığını ifade eden Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, sağlıklı beslenmenin

temel ilkelerinin astımlı hastalar için de geçerli olduğunu hatırlatarak, “Obezitesi olan astımlı hastalarda doktor ve diyetisyen gözetiminde kilo vermeleri hastalıkların seyrini olumlu etkileyecektir. Ülkemizde astımlı hastaların %10’undan fazlasının halen sigara içmekte olduğu ve % 30-40’nın obez olduğu bildirilmiştir. Yapılan araştırmalarda sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir” dedi.

KONTROL ALTINDA TUTMAK

Astım kontrolünü güçleştiren etkenler arasında ilaçların doğru teknikle ve düzenli kullanılmamasının yanı sıra, sigara dumanı, alerjenler ve kimyasallar gibi tetikleyicilere maruz kalma ve obeziteyi sıralayan Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, yapılan araştırmaların hastaların ilaçlarını doktorunun önerdiği şekilde kullanmasının, sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, sağlıklı ve dengeli beslenmenin, düzenli egzersiz yapmanın, solunan ortam havasını temiz tutmanın astımın kontrolünü kolaylaştırdığını gösterdiğini kaydetti.

Comments

comments

Bu haber 5865 kez okundu.
Bölge Haberleri - 15:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.