Ses Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

KIRŞEHİR Valisi Necati Şentürk önderliğinde 27-31 Mart 2017 tarihleri Arasında Düzenlenen ‘Kırşehir Türkülerini Güzel Seslendirme Yarışması’nda Dereceye Girenler Altınla Ödüllendirildi. Kültür Merkezinde gerçekleştirilen törende konuşan Vali Necati Şentürk, yarışmayı Kırşehir’in kültürel zenginliği olan Abdallık değerini yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak maksadıyla düzenlediklerini söyledi. Abdallığın, Kırşehir’in başlı başına önemli kültürel zenginliklerinden biri olduğunu belirten Vali Necati […]
Bölge Haberleri - 7 Nisan 2017 12:43 A A

KIRŞEHİR Valisi Necati Şentürk önderliğinde 27-31 Mart 2017 tarihleri Arasında Düzenlenen ‘Kırşehir Türkülerini Güzel Seslendirme Yarışması’nda Dereceye Girenler Altınla Ödüllendirildi.

Kültür Merkezinde gerçekleştirilen törende konuşan Vali Necati Şentürk, yarışmayı Kırşehir’in kültürel zenginliği olan Abdallık değerini yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak maksadıyla düzenlediklerini söyledi.

Abdallığın, Kırşehir’in başlı başına önemli kültürel zenginliklerinden biri olduğunu belirten Vali Necati Şentürk, “Abdallık tarih boyunca Kırşehir’in en önemli değerlerinden biri olmuştur. Bu, tarih boyunca böyleydi, bundan sonra da böyle olacaktır. Bizler de bu kültürel zenginliği yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak maksadıyla ‘Kırşehir Türkülerini Güzel Seslendirme Yarışması’ düzenledik. Abdallar esas itibariyle Türkmen’dir. Bütün türkülerinde aşk ve tasavvuf görülür. Bu kültürün kaybolmaması gerekmektedir. Abdallar, Türk Halk Musikisine en büyük katkıda bulunan gruplar olmuşlardır. Yöresel türküleri en güzel söyleyenin tespit edilmesi ile bu kültürün devamının sağlanmasını amaçladık. Bu yarışma, ulusal seviyede yapıldı. Yarışmada jürilerimiz çok titiz çalıştı. Dereceye girenlerin seçilmesinde gerçekten zorlanıldı. Yarışmada dereceye girenlerden birinciye 10 altın, ikinciye 8, üçüncüye 6 altın; dördüncüye de jüri özel ödülü olarak dört altın verdik. İlk 10’a girenleri de 2’şer altınla ödüllendirdik. Ayrıca, bugün dereceye girenleri dinleme fırsatımız da oldu. Büyük Usta Neşet Ertaş’ta kibir, gurur yoktu. Görüldüğü gibi yarışmaya katılan gençlerimizde de kibir, gurur, kendini büyük görme gibi huylar yok. Hepsi ustalarına karşı saygılılar. Kendilerine bundan sonraki müzik hayatlarında başarılar diliyorum. Bu duygularla, yarışmaya katılan herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Belediye Başkan Vekili Emre Şahinci, İl Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Yıldız Eraslan, daire müdürleri ve yarışmanın yönetim kurulu üyelerinin de yer aldığı program, yarışmacıların performanslarını sergilemesinin ardından Vali Necati Şentürk’ün yarışmada dereceye girenlere ödüllerini vermesi ile sona erdi.

Yarışmada “Aldı Dert Beni” türküsü ile Veli Ertaş birinci, “Aydost” türküsü ile Mehmet Şimşek ikinci, “Yaraladı Bu Aşk Beni” türküsü ile Ümit Yaşar Apaydın üçüncü olurken, jüri özel ödülünü “Yağmur Bulandı” türküsüyle Emre Altaş, mansiyon ödülünü “Çorabın Enine Bak” türküsü ile Döne Aktı aldı.

Comments

comments

Bu haber 6434 kez okundu.
Bölge Haberleri - 12:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.