Vali Şentürk, Öğreticilerle Buluştu

Okulların Üç Aylık Yaz Tatiline Girmesiyle Birlikte 12 Haziran Pazartesi Günü Yaz Kur’an Kursları Da Başladı. Vali Necati Şentürk de, ilimizde görev yapan din görevlileri ve Kur’an kursu öğreticileri ile bir araya geldi. Okulların tatile girmesi ile birlikte yurt genelinde olduğu gibi Kırşehir’de de Yaz Kur’an Kursları açıldı. Yaz Kur’an kurslarında görev yapan görevliler ile […]
Bölge Haberleri - 15 Haziran 2017 15:25 A A

Okulların Üç Aylık Yaz Tatiline Girmesiyle Birlikte 12 Haziran Pazartesi Günü Yaz Kur’an Kursları Da Başladı.

Vali Necati Şentürk de, ilimizde görev yapan din görevlileri ve Kur’an kursu öğreticileri ile bir araya geldi.

Okulların tatile girmesi ile birlikte yurt genelinde olduğu gibi Kırşehir’de de Yaz Kur’an Kursları açıldı.

Yaz Kur’an kurslarında görev yapan görevliler ile Çarşamba günü saat 15.00’te bir araya gelen Vali Necati Şentürk, çalışmalarında başarılar diledi.

İl Müftülüğü konferans salonunda yapılan toplantıya İl Müftüsü Osman Arslan, Müftü Yardımcısı Şevket Karaca, Din Hizmetleri ve Eğitim Şube Müdürü İsmail Koç ile Yaz Kur’an Kurslarında görev alan personel katıldı.

Yaz Kur’an Kursu I. Dönem kayıtları 1 Haziran’dan itibaren 18 Haziran 2017 Pazar gününe kadar alınmaya devam edecek. Yaz Kur’an Kursları I. Dönemi 12 Haziran-7 Temmuz 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

26 Haziran-2 Temmuz 2017 tarihlerinde bayram tatili sonrasında II. Dönem kayıtları da 3-16 Temmuz 2017 tarihlerinde alınacak ve II. Dönem eğitimleri 10-28 Temmuz 2017 tarihlerinde yapılacak.

III. Dönem kayıtları 24 Temmuz-6 Ağustos 2017 tarihlerinde alınacak ve III. Dönem eğitimleri 31 Temmuz-18 Ağustos 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

EĞİTİM-ÖĞRETİM FAALİYETLERİ

Yaz Kur’an kurslarında eğitim-öğretim hizmetleri sevgi, hoşgörü ve gönüllülük esasına dayalı olarak yürütülecek. Kurs programı boyunca öğrencilere değerli oldukları hissettirilecek, güler yüz, şefkat ve anlayış gösterilecektir. Kursta bulunmalarının önemi ve amacı kendilerine anlatılacak.

Sınıflar oluşturulurken öğrencilerin yaş farklılıkları göz önünde bulundurulacak. Eğitim-öğretim ortamı, öğretici vb. şartların uygun olması durumunda yaş grupları dikkate alınarak öğrencilerin birlikte eğitim-öğretim görmeleri sağlanacak.

Sınıflar oluşturulurken öğrencilerin bilgi seviyeleri göz önünde bulundurulacak. Buna göre; imam-hatip lisesine devam eden öğrenciler ile örgün eğitimde seçmeli Kur’an-ı Kerim, Hz. Peygamberin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerini alan öğrencilerin hazır bulunuşlukları dikkate alınarak kur sistemine uygun olarak eğitim görmeleri sağlanacak.

Müftülükler, il/ilçe milli eğitim müdürlükleri ve belediyeler ile yaz Kur’an kursu düzenlenen saatlerde başka bir etkinlik düzenlenmemesi hususunu mütalaa ederek konuyla ilgili ortak çalışmalar yapacak.

Yaz Kur’an kursu eğitimlerinde öğrencilerin istek ve talepleri dikkate alınacak, sabah saatlerinde kursa gelemeyen öğrenciler için öğlenden sonra kurs açılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesi eğitimine devam eden ancak Başkanlık 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarında eğitim almamış olan öğrencilerin yaz Kur’an kursunda eğitim almaları yönünde çalışmalar yapılacak.

Mültecilerin ve mevsimlik işçilerin çocuklarının da yaz Kur’an kursu hizmetlerinden faydalanması amacıyla gerekli çalışmalar yapılacak ve buralarda yaz Kur’an kursu açılacak.

Kırşehir İl Müftülüğü’nce, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile işbirliği halinde örgün eğitime devam eden engelli öğrencilerin yaz Kur’an kursunda eğitim almaları sağlanacak.

Görme ve işitme engellilere yönelik sınıflar, en az 3 öğrenci ile açılabilecek. Aynı engel grubuna yönelik ikinci bir sınıf ise öğrenci sayısının 10 olması durumunda açılabilecek. Engelli öğrencilere yönelik açılacak sınıflarda öğrenim görmek üzere başvuran bireylerden engelli kimlik kartı

fotokopisi veya % 40 engelli olduğunu gösterir belge istenecek, bu belge Müracaat Dilekçesine eklenerek kursta muhafaza edilecek.

Kırşehir İl/İlçe Müftülüğü, yaz Kur’an kurslarında talep olması durumunda, öğrenci sayısında 15 şartı aramaksızın (mevzuat gereği ek ders ücreti ödenmiyor olsa da) kurs açacak.

Yaz Kur’an kursuna katılan öğrencilerin protokol kapsamında spor etkinliklerinden faydalanmaları sağlanacak.

Yaz Kur’an kursuna devam eden öğrenciler; kış döneminde İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursları Öğretim Programları ve Camilerde Kur’an Öğretim Programı kapsamında eğitim alabilecekleri hususunda bilgilendirilecekler.

Yaz Kur’an kurslarına devam eden öğrencilere verilmesi planlanan ödüller konusunda aşırıya ve abartıya gidilmeyecek; ödüllendirmelerin ahlaki prensiplerin içselleştirmesinde bir araç olduğu unutulmayacak.

Yaz Kur’an Kursları Kapanış Programlarında; öğrencilerin sosyal, bilimsel ve duygusal gelişim düzeylerine uygun etkinliklere yer verilecek.

 

Comments

comments

Bu haber 6277 kez okundu.
Bölge Haberleri - 15:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.