Yapılandırmada Son Fırsatı Kaçırmayın

Vergi ve prim borçlarının yanı sıra idari para cezası borçlarına getirilen yapılandırmada son fırsat olarak nitelendirilen 7020 sayılı kanundan yararlanmada son 24 saat… Kırşehir’de vergi ve prim borçları bulunan mükelleflerin yanı sıra idareye olan borçların ödenmesini kolaylaştıracak olan yeniden yapılandırmada başvurular bugün sone erecek. Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7020 sayılı kanun 27 Mayıs 2017 […]
Ekonomi - 30 Haziran 2017 14:40 A A

Vergi ve prim borçlarının yanı sıra idari para cezası borçlarına getirilen yapılandırmada son fırsat olarak nitelendirilen 7020 sayılı kanundan yararlanmada son 24 saat…

Kırşehir’de vergi ve prim borçları bulunan mükelleflerin yanı sıra idareye olan borçların ödenmesini kolaylaştıracak olan yeniden yapılandırmada başvurular bugün sone erecek.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7020 sayılı kanun 27 Mayıs 2017 tarihli ve 30078 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Vergi borcu bulunan Kırşehirli mükellefleri uyaran Defterdar Yusuf Balcı, “Söz konusu kanun ile vergi dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların gecikme zamları ve faizlerinde Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) oranında güncelleme yapılması, vergi aslına bağlı cezaların (vergi ziyaı) tamamen silinmesi, vergi aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının % 50’sinin silinmesi, yapılandırılan tutarların ikişer aylık dönemler halinde 36 aya varan sürelerde taksitle ödenmesi, peşin ödemelerde Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca % 50 indirim uygulanması, yapılandırılan borçların kredi kartı ile ödenmesi gibi çok önemli imkanlar getirilmiştir. Başvuruların Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden, bağlı bulunulan vergi dairesine şahsen veya posta yoluyla 30 Haziran 2017 tarihi akşamına kadar yapılması gerekmektedir” dedi.

27 Mayıs 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7020 sayılı kanun ile 2017 yılı Mart ayı öncesi kesinleşmiş tüm vergi ve SGK primleri yeniden yapılandırılıyor. SGK ve Vergi Affı 2017 başlıklı yazımızdan bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. 4A diğer ismi ile SSK kapsamında sigortalı çalıştıran işverenler de geçmiş dönem SSK prim borçlarını yeni kanun kapsamında yeniden yapılandırabilecek.

İşveren SSK prim borçlarının yapılandırılması konusunda bilinmesi gerekenler şöyle:

Düzenleme ile 2017/Mart ayına kadar olan işveren prim, işsizlik, damga vergisi borçları, özel işlem vergisi borçları ve eğitime katkı payı borçları yeniden yapılandırma kapsamında olacak.

27 Mayıs 2017 tarihine kadar tahakkuk etmiş olması kaydı ile bina inşaatı asgari işçilik borçları, ihaleli işlerden kaynaklanan borçlar da yeni kanun kapsamında yeniden yapılandırılabilecek. İnşaatın 31.03.2017 tarihine kadar bitmiş olması koşulu da aranacaktır.

2017/Mart dönemi ve öncesine ait olmak koşulu ile 31 Ağustos 2017 tarihine kadar tebliğ edilecek idari para cezaları da yeniden yapılandırma kapsamında olacak.

Yeni kanun kapsamında yapılandırma başvurularınızı yapılandırma başvuru formu ile elden ya da posta yolu ile işyeri dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine yapabilirsiniz. Yapılandırma başvuruları SGK E-Bildirge şifresi aracılığı ile internet üzerinden online olarak da yapılabilecektir. İnternetten işveren SSK yapılandırma başvurusu yapılabilecek sistem kullanıma açılmıştır.

İnternet üzerinden yapılandırma başvurusu yapmanız halinde ödeme planı size gönderilmeyecektir. Ödeme planınızı yine sistemden almanız gerekmektedir.

Türkiye genelinde birden fazla işyeriniz varsa bir işyeri için yapılandırma başvurusu yapmanız diğer işyerleri içinde yapılandırma başvurusu yapmış olarak sayılacaksınız. Ama siz yine de tüm işyerleriniz için yapılandırma başvurunuzu ayrı ayrı yapın.

İşveren SSK Yapılandırma Başvuruları Başladı mı, son başvuru tarihi ne zaman, ilk taksit ödemesi ne zaman?

7020 sayılı yasa kapsamında işveren SSK prim borcu yapılandırma başvuruları 01 Haziran 2017 tarihi itibariyle başlayacaktır. Yapılandırma başvurusu için son tarih ise 30 Haziran 2017 olacaktır. Yeni kanun kapsamında yapılandırma ilk taksit son ödeme tarihi 31 Ağustos 2017, ikinci taksit son ödeme tarihi de 31 Ekim 2017 tarihi olacak.

Yapılandırma kapsamında birinci ve ikinci taksiti vadesinde ödemeniz gerekir. Eğer ilk iki taksiti ödemezseniz yapılandırma ihlal edilmiş olacak ve bozulacak.

7020 sayılı kanunun yayım tarihi yani 27 Mayıs 2017 tarihi itibariyle 6736/6552 ya da diğer kanunlar kapsamında devam eden yapılandırmanız varsa yeni kanundan yararlanamayacaksınız. 6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırmış olduğunuz işveren SSK prim borcunuz varsa yapılandırma ilk taksit son ödeme tarihinin 31 Mayıs 2017, ikinci taksit son ödeme tarihinin de 30 Haziran 2017 olduğunu unutmayın.

Borçların gecikme zamları ve faizlerinin tamamı silinecek. İdari para cezalarında anaparanın % 50’si tahsil edilecek. Anapara üzerinden enflasyona göre yeniden hesaplama yapılacak.

Yapılandırma kapsamında işveren SSK prim borçlarınızı peşin, 6, 9, 12 ve ya 18 taksit seçenekleri ile taksitlendirebileceksiniz. Taksitler 2 ayda bir ödenecek.

İşveren prim borçlarınızı yapılandırıp yapılandırma kapsamında olmayan borçları düzenli ödemeniz ve taksitleri de aksatmamanız halinde sigorta prim indirimlerinden yararlanabilirsiniz. Yapılandırılan borçlar ihalelere katılmak için alınacak SGK borcu yoktur yazıları için kesinleşmiş borç olarak kabul edilmeyecek.

7020 sayılı Kanunun uyarınca yapılandırma başvurusunda bulunulması halinde kapsama giren borçlarla ilgili tatbik edilen hacizler, yapılan ödemeler nispetinde kaldırılacak, söz konusu ödemelere isabet eden tutardaki teminatlar ise iade edilecektir.

İnternetten başvuru yapıldığında SGK yapılandırma ödeme planını posta ile göndermez. Ödeme planını yine aynı uygulamadan almanız gerekir.

Comments

comments

Bu haber 7719 kez okundu.
Ekonomi - 14:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.