DEMET VE MUSTAFA DAN MÜTHİŞ MESAJLAR

BURADAN HER GEÇTİĞİM DE BİRİSİNİN ANASI AĞLAR DİYORDUM 13 yıl önce Kayseri Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü 3.sınıf öğrencisi iken, KYK önündeki otobüs durağında kendisine doğru yaklaşan tehlikenin farkında bile olmadan okulunu bitirip gelecek hayalleri kuran DEMET ŞENLİK’in VE Aşık paşa türbesinin alt tarafında karşıdan karşıya geçmeye çalışırken yine trafik kazası ile tekerlekli sandalyeden […]
Röportaj - 3 Aralık 2017 17:09 A A

BURADAN HER GEÇTİĞİM DE BİRİSİNİN ANASI AĞLAR DİYORDUM

13 yıl önce Kayseri Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü 3.sınıf öğrencisi iken, KYK önündeki otobüs durağında kendisine doğru yaklaşan tehlikenin farkında bile olmadan okulunu bitirip gelecek hayalleri kuran DEMET ŞENLİK’in VE Aşık paşa türbesinin alt tarafında karşıdan karşıya geçmeye çalışırken yine trafik kazası ile tekerlekli sandalyeden hayal kurmak zorun da bırakılan Mustafa Ağca’nın mücadele ile geçen zor olduğu kadar başarılı hayatlarına ortak olduk.

Demet o gün 17 yaşında alkollü bir şahsın araba ile çarpması sonucu tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Tam da BİR GÜN BURDA BİRİSİNİN ANASI AĞLAR DEDİĞİ YERDE.

Mustafa ise asker uğurlama merasimlerini bile yapmıştı oysaki.

İlk olarak tüm engellilerin sorunlarını anlatmaya başladılar, anlattıkça rahatladılar mı bilemiyoruz ama rahatlamaya ihtiyaçları var orası kesin.

Kendilerine acınarak bakılmasına çok tepkililer, bunu zamanla aşmışlar bu belli, çünkü şehrin tanınan simaları olmuşlar artık. Gerek tatlı dilleri ile gerek efendi kişilikleri, yaramaz ve şımarık huylara kapılmadıkları için her gören artık hürmet ile tazimde bulunuyor kardeşlerimize.

Konu konu ilerleyecek olursak, ilk olarak bütün kurum kuruluş ların iş yerlerinin engelli rampası olmaması yoruyor onları, en çok eleştiriyi bankalar alıyor, eğer bu söylediklerini süzerek bakarsak KIRŞEHİR deki bankaların ENGELLİ RAMPALARI OLMADIĞINI FARK EDERİZ. Bunun yapılması için defalarca söylediklerini ama ilgilenilmediğinden dem vuruyorlar, bazı bankalar da engelli zili var kapı da onunda işlemediği söylediler, denemek için gidip banka önünde zile basıp bekledim, demet ve mustafa nın dediği gibi ne gelen var ne giden,bide gelenler olsa bile engeline göre değil yine zahmetli işler buyuruyorlarmış, git kaşe yaptır böyle olmaz, bugün git yarın gel gibi.KEŞKE BANKA YÖNETİCİSİN BİRİSİ ÇIKSADA DESEKİ; ENGELLİLERE ÖZEL HİZMET SUNUYORUM GELİN Bİ OTURUN BAKALIM DERTLERİNİZ BİZDEN İSTEDİĞİNİZ NEDİR DİYE, BU BANKA İLE ÇALIŞMAK İSTEMZLERMİ SİZCE.

Bazı can sıkan olaylar olmuş, dilenci zannedip çık çık çık yapan esnaflar ama esnaf dan çok memnunlar, pozitif ayrımcılığı uygulayıp dışarı çıkıp ilgileniyor Ahi esnafımız diyorlar. Birde cami imamımız var ki onun adını veresim var ama bende saklı kalsın, sen tut Mustafa yı camiye alma içeriyi kirletiyorsun diye..dışarda kıl namazını demiş.. VARDIR BİR BİLDİĞİ O HOCANIN DA ONU DA SONSUZ HAYAT DA ANLATIR HESAP SORANLARA..

Engelli olmadan engellinin hali anlaşılmıyor, peki onlar düşünmüşler miydi bir gün engelli olabileceklerini,

CEVAP; HAYIR. Aklımızın ucuna dahi gelmezdi diyorlar.

Ve bunu şöyle tamamlıyorlar, engelli olan kimse ilk önce uzun süre psikolojik tedavi almalı diyorlar. Şimdi gerçek den o günleri düşünüyoruz da iyi atlattık yine….

Bide hayırlısıyla şu yol çalışmasını atlatsaydınız diyoruz, nasıl iki senedir yollarla aranız dediğimizde.

Sıkıntılı halleri yüzlerine vuruyor, her gün 4-5 km fazla yol gitmek zorunda kalıyoruz, şarj sorunumuz var, inşallah bir an önce sağlıklı yollara kavuşuruz diyorlar. Yaşar başkanım halleder diyorlar.

Belediye ile nasıl diyaloğunuz dediğimizde, sıkıntılı yüzleri gülümsemeye dönüyor.. hiç telefonumuzu açmadığı olmadı, bildirdiğimiz bütün sıkıntı ve isteklerimize muhakkak pozitif yanıt verdi. Bize yaptığı iyilikleri unutamayız diyorlar.

Sosyal hayat nasıl gidiyor sorusuna

Şimdi arkadaşlarımız hadi şuraya gidelim deseler hemen soruyoruz, girişi uygun mu diye. Böyle yer sayısı da çok az.

Zaten İstanbul Ankara ya gidemiyoruz çok özel ulaşım şartları oluşmazsa, zor tarafı çok ama olanla idare ediyoruz.

Demet sen bildiğimiz kadarı ile devlet memuru oldun, nasıl girdin, memnun musun?

Kırşehir bedensel engelliler derneği ve başkanı servet bey in desteği ile açılan kurs a başladım ve devam ettim, KPSS ile de devlet memuru oldum.

İlk zamanlar defalarca istifamı vermeyi düşündüm, çünkü akşama kadar çocuklara neden yürüyemediğimi tafsilatı ile anlatmak zorunda kalıyordum, Allah razı olsun öğretmen arkadaşlar özel olarak durumu anlatmış sınıflara, şimdi bende alıştım daha rahatım.

Allah devletimize zarar vermesin eğer biz gibi engellilere devlet desteği olmazsa perişan olan arkadaşımız çok olur diyorlar. çünkü günümüzde her şey para ile hele de engelli isen masrafların çok fazla oluyor.

Devletin bütün imkanların dan yararlanıyorlarmı merak ettik.

Devletin 2.ve 3. Sınıf hastanelere verdiği tekerlekli sandalye yazma hakkını KIRŞEHİR KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ DOKTORU yazmıyor diyorlar, bu konuda çalışmaları devam ediyor. SUT ÖDEMELERİ kapsamında Kırşehirli bazı hekimler yazabilecekken nedensiz şekilde yardımcı olmuyorlar bunu da özellikle takip edeceğiz.

Başka sıkıntı var mı?

Mustafa kaza yaptığı yerde üst geçit yapıldığını, ama üst geçidin asansörlerinin kilitli olduğunu söylüyor, karşıya geçebilmek için birkaç km ekstra yol gitmek zorunda olduğunu söylüyor.

TOPLUMA ORTAK Bİ MESAJINIZ VARMI?

  • HERKES GİDER AİLEN KALIR… AİLENİN KIYMETİNİ BİLELİM.
  • BİR GÜN HERKES ENGELLİ OLABİLİR UNUTMAYALIM.
  • BİZLER ÖZÜRLÜ DEĞİL SAKAT DEĞİL DELİ DEĞİL ENGELLİYİZ.
  • LÜTFEN HERŞEYİ KAFANIZA TAKMAYIN, HAYAT DA DAHA ZOR YAŞAMLAR VAR.
  • ERTELEMEYİN
  • SAĞLIĞIN KIYMETİNİ BİLİN .

Diyor kardeşlerimiz Demet ve Mustafa..

Kendilerine sağlıklı uzun ve mutlu birer ömür diliyoruz, bu güzel sohbet fırsatı için teşekkür ediyoruz.

Comments

comments

Bu haber 9893 kez okundu.
Röportaj - 17:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.