LYS Maratonu Başlıyor

Kırşehir’de Yaklaşık 5 Bin Aday Ter Dökecek… Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Başkanlığınca (ÖSYM) düzenlenen Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) 10 Haziran’da LYS-4 Sosyal Bilimler Sınavıyla başlayacak. Kırşehir’de yaklaşık 5 bin adayın ter dökeceği LYS oturumları Ahi Evran Üniversitesi birimlerinde gerçekleştirilecek. Üniversiteye girişte ikinci aşama olan LYS maratonu 10 Haziran Cumartesi günü başlayacak. Tarih, coğrafya-2, felsefe grubu, […]
Akçakent - 9 Haziran 2017 14:53 A A

Kırşehir’de Yaklaşık 5 Bin Aday Ter Dökecek…

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Başkanlığınca (ÖSYM) düzenlenen Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) 10 Haziran’da LYS-4 Sosyal Bilimler Sınavıyla başlayacak.

Kırşehir’de yaklaşık 5 bin adayın ter dökeceği LYS oturumları Ahi Evran Üniversitesi birimlerinde gerçekleştirilecek.

Üniversiteye girişte ikinci aşama olan LYS maratonu 10 Haziran Cumartesi günü başlayacak. Tarih, coğrafya-2, felsefe grubu, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden soruların yöneltileceği LYS 4 Sosyal Bilimler Sınavı 10 Haziran 2017 Cumartesi saat 10.00’da başlayacak ve 135 dakika sürecek. 11 Haziran Pazar günü yapılacak LYS 1 Matematik saat 10.00’da başlayacak ve 135 dakika sürecek.

17-18 Haziran tarihlerinde ise adaylar fen bilimleriyle ilgili LYS-2, yabancı dil sınavı LYS-5 ve LYS-3 edebiyat-coğrafya alanlarında ter dökecekler. 17 Haziran Cumartesi günü yapılacak olan LYS 2 fen bilimleri sınavı saat 10.00’da başlayacak, 135 dakika sürecek. Aynı gün gerçekleştirilecek LYS 5 yabancı dil sınavı ise 14.30’da başlayacak ve 120 dakika sürecek. LYS 3 edebiyat-coğrafya sınavı ise 18 Haziran Pazar saat 10.00’da başlayacak ve 120 dakika sürecek.

Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren sınava giriş belgesini, T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edinebilecek.

15 DAKİKA KURALINA DİKKAT

Adayların sınavdan en az 1 saat önce sınavın yapılacağı bina önünde hazır bulunmaları sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından önem taşıyor. Sınavın başlama saatinden 15 dakika önce adayların sınav binalarına alınma işlemleri tamamlanacak. Adaylar, saat 10.00’da başlayan sınavlarda (LYS-1, 2, 3, 4,) saat 09:45’ten sonra, saat 14.30’da başlayan sınavlarda (LYS-5) saat 14.15’ten sonra sınav binalarına alınmayacak.

Kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, peçete ve şeker, sınava girecek adaylar için ÖSYM tarafından temin edilecek. Adaylar sınava girerken yanlarında şeffaf pet şişe içerisindeki su dışında hiçbir araç, gereç, içecek ve yiyecek getiremeyecek. Adayların sınava girebilmeleri için sınava giriş belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunlu. Sınava girecek adaylar için geçerli kimlik kartları; Nüfus cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı süresi geçerli pasaport, pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı, Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar. Yeni T.C. kimlik belgesi için başvuran adaylar ise ilgili nüfus idaresinin verdiği e-imzalı ya da ıslak imzalı resimli nüfus cüzdanı talep belgesi ile de sınava girebilecek.

Öte yandan, bu yıl LYS’de ilk kez adaylara kısa cevaplı sorulardan oluşan açık uçlu sorular yöneltilecek. 2017 LYS sonuçları ise 11 Temmuz 2017 tarihinde açıklanacak.

Comments

comments

Bu haber 8742 kez okundu.
Akçakent - 14:53 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.