Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yeni Dönem Mezunlarını Uğurladı

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi 2016 – 2017 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni 15 Mayıs 2017 tarihinde Kapalı Spor Salonunda gerçekleşti. Törene Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Gökbel ile Prof. Dr. Mustafa Kurt, Genel Sekreter Doç. Dr. Rüştü Yeşil, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Balay, Rektör Danışmanları, Dekanlar,  Akademik ve İdari […]
Akçakent - 17 Mayıs 2017 16:27 A A

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi 2016 – 2017 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni 15 Mayıs 2017 tarihinde Kapalı Spor Salonunda gerçekleşti. Törene Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Gökbel ile Prof. Dr. Mustafa Kurt, Genel Sekreter Doç. Dr. Rüştü Yeşil, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Balay, Rektör Danışmanları, Dekanlar,  Akademik ve İdari Personel, Veliler ve Öğrenciler Katıldı.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende açılış konuşmasını Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Balay yaptı. Konuşmasında mezun olan öğrencilere seslenen Balay, dört yıl süren emeklerinin karşılığını bugün aldıklarını belirtti.  Geleceğin öğretmenleri olan mezunlara ülkenin belirli yerlerinde görev alacaklarını söyleyen Prof. Dr. Refik Balay, “ Hz. İsmail’e annesi Hz. Hacer’in su bulmak için çabaladığı gibi sizler de Urfa’da, Trabzon’da, Bağdat’ta, Şam’da su taşıyacaksınız, ilim, irfan taşıyacaksınız.” dedi. Okulun bir fabrika olmadığını belirten Balay, konuşmasına şöyle devam etti: “Okul bir mabettir. Öğrenci mamul bir hammadde değil size bir emanet, öğretmen ise bilgi satan bir işportacı değil peygamber işini yapan ilim ahlak erbabı olan insandır. Siz de böyle olacaksınız.” Öğrencilere atanmışlık ruhundan ziyade adanmışlık ruhuyla iş yapmalarını öneren Prof. Dr. Refik Balay, bu memleketin yeniden ayağa kalkacağını söyledi. Konuşmasını Necip Fazıl’ın şiirleriyle bitiren Balay, öğrencilerin mezuniyetlerini kutlayarak, onlara meslek yaşamlarında başarılar diledi.

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Balay’ın konuşmasının ardından Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya bir konuşma yaptı. Mezun olan öğrencilere seslenen Rektör Karakaya, eğitim fakültesi öğrencilerinin istikbali hazırlayan eğitmenler olacağını dile getirerek bu anlamda önemli bireyler olduklarını ifade etti.  Eğitimde özel önem ve çok dikkat gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, bu durumu “Devletlerin varlığı ve bekası yetişmiş insana bağlıdır.” sözleriyle açıkladı. Tüm alanların önemli olduğunu vurgulayan Rektör Karakaya, sözlerine şöyle devam etti: “İnsan kadar önemli olan sektör bazına giren başka saha yoktur. Çünkü insan madde değildir. İnsan olma vasfının hayat bulduğu öncüler sizler olacaksınız. Dolayısıyla insanlığı odağa alma ve insan odaklı çalışma nedir, bunu buralarda belirleyip çalışma hayatınızda uygulayacaksınız. Sizin mirasınız yetiştirmiş olduğunuz insandır, dolayısıyla bu noktadaki hassasiyetinizi mükemmelleştirdiğinize inanıyorum. Sizler de bu düsturu memleketin her köşesinde gençlere ulaştıracaksınız. Sizlerin gaye ve gayretiniz bu olmalı.” Geleceği, mezun ettikleri eğitim ordusuna emanet ettiklerini belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, öğrencilerin mezuniyetini tebrik etti.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın konuşmasının ardından Eğitim Fakültesi birincisi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Gülcan Pinar, mezun olan öğrenciler adına kısa bir konuşma yaptı. Mezuniyetlerini uzun bir eğitim sürecinin ardından ideallerini gerçekleştirmek için bir başlangıç olarak gördüklerini söyleyen Pinar, üniversitemizden aldıkları bilgilerle öğrencilerini aklın ve bilimin ışığıyla yetiştireceklerini ifade etti. Konuşmasında hocalarına da seslenen Gülcan Pinar, “Bizim buralara gelmemizde emeği geçen hocalarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Eğitim Fakültesi 2016 – 2017 Akademik Yılında dereceye girerek mezun olan fakülte birincisi, ikincisi ve üçüncüsü öğrenciler ile bölümlerinde dereceye giren öğrencilere mezuniyet belgeleri ve hediyeleri verildi. Mezuniyet belgeleri ve hediyelerin verilmesinin ardından öğrencilere öğretmenlik andı okutuldu ve üniversitemizde bu sene ilki gerçekleştirilen Ahilik Yemini ettirildi. Mezuniyet töreni müzik dinletisi sonunda gerçekleştirilen kep atma ile sona erdi.

Comments

comments

Bu haber 12547 kez okundu.
Akçakent - 16:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.