Ailelere Farkındalık Kazandırılıyor

Aşı Haftasın’da Toplantılarla Bebeklere Aşıları Yapılarak, Ailelerden Başlayarak Toplumsal Farkındalık Oluşturuluyor… Kırşehir’de her yıl Nisan ayının son haftasında değerlendirilen Dünya Aşı Haftasın’da etkinlikler düzenlenerek, farkındalık oluşturuluyor. Bu yıl 24-30 Nisan 2017 tarihlerinde değerlendirilecek Dünya Aşı Haftası’nda aşılama konusunda sağlık personelinin duyarlılığının ve toplumun farkındalığının arttırılması yolu ile öncelikle kızamık ve polio eksik aşılı ve aşısız […]
Akçakent - 28 Nisan 2017 12:51 A A

Aşı Haftasın’da Toplantılarla Bebeklere Aşıları Yapılarak, Ailelerden Başlayarak Toplumsal Farkındalık Oluşturuluyor…

Kırşehir’de her yıl Nisan ayının son haftasında değerlendirilen Dünya Aşı Haftasın’da etkinlikler düzenlenerek, farkındalık oluşturuluyor.

Bu yıl 24-30 Nisan 2017 tarihlerinde değerlendirilecek Dünya Aşı Haftası’nda aşılama konusunda sağlık personelinin duyarlılığının ve toplumun farkındalığının arttırılması yolu ile öncelikle kızamık ve polio eksik aşılı ve aşısız 5 yaş altı çocukların aşılarının tamamlanması ve erişkinlerde de aşılanma talebinin artırılması hedefleniyor.

Bu kapsamda Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından Dünya Aşı Haftası’nın açılış toplantısı da yapıldı.

Vali Yardımcısı Fehmi Sinan Niyazi, Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, İl Sağlık Müdür Vekili Harun Koç, müdür yardımcıları, şube müdürleri, aile hekimleri, sağlık çalışanları ve vatandaşların katılımıyla 26 Nisan 2017 Çarşamba günü saat 10.00’da Aşıkpaşa Aile Sağlığı Merkezi’nde Dünya Aşı Haftası açılışı yapıldı.

Toplantıda Aşı Haftası ile ilgili bilgiler verilmesinin ardından bebeklerin aşıları yapıldı.

Aşı yapılan bebeklere Vali Yardımcısı Niyazi ile İl Müdürleri Dr. Demirbaş ve Dr. Büyüker tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Dünya Aşı Haftası dolayısıyla Kırşehir’de “Her Şeyin Başı Sağlık, Sağlığın Başı Aşı”, “Aşılanın, Önleyin, Korunun”, “Çocuklarınızın Eksik Aşılarını Tamamlatınız”, “Aşılı Çocuk, Sağlıklı Çocuk”, “Aşılanma Her Çocuğun Hakkıdır” sloganlarıyla hazırlanan afiş ve billboardlarla vatandaşlar bilgilendirilirken, Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, bağışıklanmanın sağlanarak hastalıklardan korunmayı sağlayan aşının bütün yenidoğan çocuklara uygulanmasının önemini hatırlatarak, sadece çocukların değil bağışık olmayan tüm yetişkinlerin yaşlarına uygun olarak tetanos, difteri, grip, pnömokok hastalıklarına karşı aşılanması gerektiğini ifade etti.

Aşılamanın önemini vurgulayarak, gerekliliğini anlatan Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Hayatın her aşamasında aşılamanın önemi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması; her yaştan insanın korunmasını sağlamak hedeflenmelidir. Çocuklarımızın aşılanmasını sağlayalım. Aşılanma şansını kaçıranlar var ise aşılanmaları için sağlık kuruluşlarına götürelim. Sağlıklı bir toplumun gereği için aşılama hizmetinin vazgeçilemez olduğu bilincini tüm kesimlere ulaştıralım. Aşılama ile sağlıklı bir geleceğe doğru çocuklarımızla birlikte sağlıklı adımlar atalım” şeklinde yapılması gerekenleri açıkladı.

Comments

comments

Bu haber 6736 kez okundu.
Akçakent - 12:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.