Anne Karnında 9 Kez Kan Nakli

Kırşehirli Akdemir çifti kan uyuşmazlığı sebebiyle bir bebeklerini kaybetti. Anne Hatice Akdemir tekrar gebe kaldı ama aynı sorun yeniden baş gösterdi. Ailenin şifa arayışı onları Konya’ya gönderildi. Anne karnında 9 kez kan nakli yapılan İpek bebek, sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi.
Sağlık - 8 Şubat 2019 00:59 A A

Kırşehirli 35 yaşındaki Selami Akdemir ve 23 yaşındaki Hatice Akdemir 5 yıl önce hayatlarını birleştirdi. Akdemir çiftinde kan uyuşmazlığı vardı. Hatice Akdemir, bir sağlıklı çocuğunun dünyaya gelmesinin ardından ikinci bebeğini henüz dünyaya getiremeden kaybetti.

Hatice Akdemir üçüncü gebeliğinde de aynı sorunla karşılaştı. Akdemir çifti, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Acar’a yönlendirildi. Bebeğe belirli aralıklarla 9 kez kan nakli yapıldı.

 

Hiç vakit kaybetmeden tedaviye başladıklarını belirten Baba Selami Akdemir “Tabiki çok zor. Bizim yaşadığımız bu sıkıntıları Allah kimseye yaşatmasın. İkinci çocuğumuzu biz kansızlık nedeniyle kaybettik. Kırşehir’de bizi takip eden doktorumuz Kadir Kangal hocam, Allah razı olsun üçüncü gebeliğinde, beşinci ayında yine aynı sıkıntının tekrarlandığını ve bizi en yakın hastaneye ve en iyi doktora sevk edeceğini söyledi. Biz Ali hocama hiç vakit kaybetmeden geldik ve bizi kabul etti, tedaviye başladı. Allah razı olsun Konya halkından, duyarlı insanlarından kanlarını bize verdikleri için, yavrumuzu sağlıklı bir şekilde kucağımıza aldık. Çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Prof. Dr. Ali Acar, hastanın kendilerine geldiğinde anne karnındaki bebeğin su topladığını görünce hemen harekete geçtiklerini dile getirdi ve “Çocuğun karnı ve göğsü su toplamıştı. Bu aslında, göğsü, karnı su topladığı zaman, çocuk kısa zamanda anne karnında kaybedilecektir anlamına geliyor. Zaten hastada daha önce ikinci gebeliğini aynı sebepten dolayı kaybetmişti. Bir defa kaybedildiği zaman, bir sonraki gebeliğinde daha erken gebelik kaybediliyor. O sebepten dolayı biz geldiği zaman hemen ölçümlerini yapıp kan verme kararı aldık. Normalde bu grup hastalarda iki-üç kan vermeyle doğuma kadar zaman kazanılır ve doğurtulur ama hastanın kan uyuşmazlığının derecesi fazla, o sebepten biz hastaya iki-üç değil 9 defa kan verdik ve son doğumda bile kan halen eksikti ama su toplaması geçti, genel durumu iyileşti ve aşağı yukarı doğumun 36. haftasına kadar getirmiş olduk, canlı bir şekilde doğumunu yaptırmış olduk” ifadelerini kullandı.

Hatice Akdemir, 30 Ocak’ta, 2 kilo 540 gram ağırlığındaki “İpek” ismini verdikleri kızını dünyaya getirdi.

Anne Hatice Akdemir ise çok zor bir süreçten geçtiklerini ve aynı şekilde evlatlarını kaybetme korkularının olduğunu belirterek “Şu an çok mutluyum. Bebeğimi dünyaya getirdim. Çok güzel bir duygu. İnşallah küvezden çıkar kucağımıza alırız” şeklinde konuştu.

Kaynak: KONHABER

 

Comments

comments

Bu haber 17001 kez okundu.
Sağlık - 00:59 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.