Cam Filmi Serbest

  Araçlarda Cam Filmi Kullanımı Bazı Şartlarda Yasal Hale Geldi. Araç Sahipleri İle Trafik Polisleri Arasında Yasal Olup Olmadığı Konusunda Uzun Yıllardır Tartışmalara Neden Olan Cam Filmi, Resmi Gazete Kararıyla 26 Nisan 2017 Tarihi İtibarıyla Bazı Şartlar Dahilinde Yasal Hale Geldi. Kimi süs, kimi güvenlik, kimisi de sağlık problemleri nedeniyle araçlarına cam filmi taktırıyordu. Ancak […]
Akçakent - 28 Nisan 2017 13:45 A A

 

Araçlarda Cam Filmi Kullanımı Bazı Şartlarda Yasal Hale Geldi. Araç Sahipleri İle Trafik Polisleri Arasında Yasal Olup Olmadığı Konusunda Uzun Yıllardır Tartışmalara Neden Olan Cam Filmi, Resmi Gazete Kararıyla 26 Nisan 2017 Tarihi İtibarıyla Bazı Şartlar Dahilinde Yasal Hale Geldi.

Kimi süs, kimi güvenlik, kimisi de sağlık problemleri nedeniyle araçlarına cam filmi taktırıyordu. Ancak bu işlemi yaptıran araç sahiplerine, trafik kurallarına uygun olmadığı gerekçesiyle cezai yaptırımlar uygulanıyordu. 6 ay önce Resmi Gazete’de yayınlanan ve bugün yürürlüğe giren Araçların İmal, Tadil ve Montajı (AİTM) Yönetmeliği ile birlikte, araçlara cam filmi taktırmak artık serbest oldu. Şimdiye dek yasak olan ve taktıranlara ceza kesilen uygulamanın son bulduğunu söyleyen Avukat Erhan Topel, yönetmelikte ilgili maddede bazı şartların olduğunu açıkladı.

26 Nisan 2017 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren yönetmelikle birlikte, artık araçlara cam filmi takmak serbest hale geldi. Ancak yönetmelikte, hem araç sahipleri, hem cam filmi üreticileri hem de uygulamayı yapan işyerleri için bazı şartlar bulunuyor.

Araçlarına cam filmi taktırmak isteyen Kırşehirli sürücülere bilgiler vererek, hatırlatmalarda bulunan Kırşehir Baro Başkanlığı Denetleme Kurulu Üyesi Avukat Erhan Topel, sadece standartlara uygun olarak üretilmiş ve onaylı cam filmlerinin kullanılmasının mümkün olacağını vurguladı.

Araçların ön camlarına hiçbir şekilde cam filmi uygulaması yapılamayacağının altını çizerek, yapılması halinde 189 TL ceza uygulanacağını ve itiraz edilemeyeceğini belirten Erhan Topel, cam filmi üreticileri ve uygulama yapan işyerleri için de bazı şartların olduğunu hatırlatarak, “Cam filmlerinin üretiminde PVC malzeme kullanımı yasak. Ayrıca uygulama yapılırken kullanılan yapıştırıcı malzemenin akrilik esaslı olması ve uygulamanın cam panellerin iç yüzüne yapılması zorunluluğu bulunuyor” dedi.

DAVA KONUSU OLMUŞTU

Trafik polisleri ile sürücüler arasında büyük soruna neden olan, ceza kesilir, kesilmez tartışmaları birçok kez mahkemeye de taşınıyordu. Balıkesir’de bir sürücü, aracın ön camında film olmadığı ve görüşünü engellemediği için tarafına kesilen trafik cezasına itiraz etmiş ve Yargıtay tarafından haklı bulunmuştu.

İstanbul’da da bir kadın sürücüye, cam filmi nedeniyle trafik cezası kesilmiş, kadın sürücü trafikte tacize uğradığını gerekçe göstererek cezanın iptal edilmesini sağlamıştı.

Comments

comments

Bu haber 11257 kez okundu.
Akçakent - 13:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.